Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje rok 2024 - wybór szczególnych wydarzeń kulturalnych

136 miast na świecie. 43 kraje. 500 wizyt studyjnych. 147 projektów. To liczby podsumowujące działalność Instytutu Adama Mickiewicza od maja do grudnia 2024 roku. Za tymi statystykami kryją się przede wszystkim ludzie i wydarzenia, które zmieniają nasze spojrzenie na kulturę i sztukę, przełamują granice gatunków i wprowadzają nowe sposoby opowiadania o świecie.

Spośród setek projektów wybraliśmy kilka szczególnie ważnych wydarzeń, artystek i artystów, o których było w tym roku wyjątkowo głośno na międzynarodowej scenie kulturalnej. To oni inspirują i poszerzają naszą perspektywę, pokazując bogactwo polskiej kultury i sztuki.

Łukasz Twarkowski


fot. D. Matvejev

Twórca, który kreuje własne niepowtarzalne światy, łącząc teatr, technologie cyfrowe i sztukę filmową. Jego spektakle to doświadczenie, które angażuje widzów w nowatorski sposób. W tym roku, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, dwa przedstawienia w reżyserii artysty zostały wystawione w Belgii i w Litwie.

Kinga Głyk


fot. Jarasum Jazz Festival

Najmłodsza twórczyni w naszym zestawieniu, uważana za najwybitniejszą polską basistkę młodego pokolenia. W styczniu 2024 przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza ukazał się jej najnowszy album „Real life”, który czerpie inspiracje z jazzu i funku. W ramach promocyjnego tournee, artystka odwiedziła w tym roku m.in. Norwegię, Włochy, Argentynę i Brazylię.

Maria Pinińska-Bereś


fot. Alexandra Invanciu

Pionierka polskiej sztuki feministycznej. W swoich pracach porusza tematy kobiecości, erotyzmu, związanych z nimi ograniczeń społecznych oraz ich relacji ze światem natury. Dziś odkrywamy jej twórczość na nowo. W partnerstwie z Instytutem Adama Mickiewicza w Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku otworzono jej indywidualną retrospektywną wystawę „Maria Pinińska-Bereś”.

Marta Górnicka


fot. Bartek Warzecha

Zaangażowana reżyserka, która w swoich sztukach odważnie porusza najważniejsze tematy społeczno-polityczne, przełamując teatralne konwenanse. Jej spektakl „Matki. Pieśni na czas wojny” z udziałem aktorów-naturszczyków z Ukrainy, Białorusi i Polski nagrodzony został owacjami na stojąco na największym festiwalu teatralnym świata - Festival d’Avignon.

Unsound Festival

Krakowski festiwal muzyki eksperymentalnej, który w listopadzie miał swoją edycję w słynnym Lincoln Center w Nowym Jorku. Jej motywem przewodnim było połączenie muzyki poważnej, elektroniki i metalu. Zdaniem kierownictwa Lincoln Center, tegoroczna edycja festiwalu była jednym z 5 najciekawszych wydarzeń w jego historii.

To dla nas ogromna radość i duma, że możemy wspierać międzynarodowe środowisko w odkrywaniu ich niezwykłej twórczości. Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom za zaangażowanie i życzymy wszystkiego dobrego w 2025 roku!