
Od 6 marca 2025 widzowie mogą oglądać najlepsze współczesne polskie produkcje i filmowe klasyki podczas Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Festiwal już po raz 23. gości w najważniejszych londyńskich kinach i oferuje ponad 30 pokazów filmowych. W tym roku, z okazji trwającego Sezonu Kulturalnego Polska – Wielka Brytania, Instytut Adama Mickiewicza łączy siły z festiwalem, aby stworzyć dodatkowy program Kinoteka on Tour, w ramach którego w 8 miastach w Wielkiej Brytanii wyświetlone zostaną wybrane festiwalowe filmy.
Kinoteka on Tour – polskie filmy jeszcze bliżej widowni
Canterbury, Hull, Nottingham, Newcastle, Birmingham, Sheffield, Leeds i Oxford – to miasta, w których organizowane są pokazy filmowe w ramach programu Kinoteka on Tour. Widzowie lokalnych kin studyjnych będą mieli okazję zapoznać się polskimi premierami z 2024 roku: „Pod wulkanem” Damiana Kocura, „Drzewa milczą” Agnieszki Zwieffki, „Pod szarym niebem” Katsiaryny Mary Tamkowich oraz „To nie mój film” Marii Zbąskiej.
Program uzupełni też polska klasyka – dwa filmy Wojciecha Jerzego Hasa: „Pożegnania” (1958) oraz „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964). Retrospektywa Hasa, która znalazła się także w głównym programie Festiwalu, jest częścią wydarzeń celebrujących stulecie urodzin reżysera, współorganizowanych m.in. przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Wojciecha Jerzego Hasa (więcej informacji na stronie www.iam.pl).
Pierwsza projekcja cyklu Kinoteka on Tour odbyła się już 9 marca 2025 w kinie Ultimate Picture Palace w Oxfordzie, gdzie prezentowano „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Pokazy, których w sumie odbędzie się 31 w 7 kinach, potrwają do końca kwietnia 2025.
Szczegółowy program Kinoteka on Tour dostępny na stronie Polish Film Festival Kinoteka.
Festiwal Polskich Filmów Kinoteka od lat w Londynie
Kinoteka Polish Film Festival to festiwal promujący polską kinematografię w stolicy Wielkiej Brytanii od 2003 roku. Tegoroczna 23. edycja rozpoczęła się 6 marca i potrwa do 25 kwietnia 2025. Podczas festiwalu londyńska widownia będzie mogła zobaczyć kolejny świetny wybór współczesnych i klasycznych polskich filmów.
W ramach cyklu Nowe Kino Polskie zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie produkcje minionego roku, w tym: „Minghun”, „Pod szarym niebem”, „Simona Kossak” i „To nie jest mój film”. Polskie filmy dokumentalne reprezentować będą: „Silent Trees” (wyświetlany we współpracy z Bertha DocHouse, jedynym kinem dokumentalnym w Wielkiej Brytanii) oraz „Wanda Rutkiewicz: Ostatnia wyprawa”.
Nawiązując do poprzednich retrospektyw poświęconych słynnym polskim reżyserom, takim jak Andrzej Wajda i Jerzy Skolimowski, KINOTEKA uhonoruje kolejnego z największych polskich filmowców – Wojciecha Jerzego Hasa. Wszystkie dzieła Hasa zostaną pokazane w BFI Southbank i ICA, rozpoczynając pokazem „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, w który wprowadzi Tomasz Kolankiewicz, dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Projekcjom przez cały miesiąc towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w tym plakatów z filmów Hasa w foyer BFI Southbank i ICA.
Sezon Kulturalny Polska – Wielka Brytania trwa
W tym roku gala otwarcia Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka zainaugurowała także Sezon Kulturalny Polska – Wielka Brytania 2025, organizowany przez British Council, Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Podczas gali widownia BFI Southbank zobaczyła film Damiana Kocura „Pod wulkanem”, po którym obyło się spotkanie z reżyserem.
Otwarcie UK/Poland Season 2025 w Wielkiej Brytanii podczas festiwalu Kinoteka w kinie British Film Institute – BFI Southbank. Fot. Elzbieta Piekacz
W dobie nieustających przemian politycznych, społecznych i kulturowych, UK/Poland Season 2025 eksploruje najistotniejsze zagadnienia współczesności, takie jak wykluczenie społeczne, kobieca perspektywa w sztuce, migracje, sztuka i niepełnosprawność, zmiany klimatyczne, tożsamość i cyfrowa rzeczywistość. Poprzez eksperymentalne formy ekspresji, nowatorskie rozwiązania technologiczne i różnorodność podejść artystycznych, Sezon staje się przestrzenią otwartą dla twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń szukających inspiracji w sztuce.
Sezon Polska – Wielka Brytania obejmie ponad sto wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, designu i muzyki w kilkudziesięciu miastach Polski i Wielkiej Brytanii. Program rozpoczęty w marcu potrwa do końca listopada, inaugurując nowy rozdział w relacjach kulturalnych między oboma krajami.
Wydarzenia w Polsce są organizowane i finansowane przez British Council, za program w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odpowiadają Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej oraz British Council. Organizację Sezonu w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce.