Koncert Niepodległości Polski w Paryżu - relacja

Żywiołowa „Warszawianka” Karola Kurpińskiego, w wykonaniu najstarszej francuskiej orkiestry symfonicznej- Orchestre Pasdeloup, pod batutą Moniki Wolińskiej, otworzyła wielki Koncert Niepodległości Polski, który odbył się 2 grudnia w Paryżu.

    

Niezwykłe wydarzenie w Katedrze św. Ludwika w paryskim Pałacu Inwalidów połączyło artystów oraz publiczność z Polski, Francji i Belgii. Główny organizator, Piotr Jegliński z Fundacji Edition Spotkania, podkreślał przed koncertem: „wydarzenie odbywa się  w historycznym miejscu I`Hotel des Invalides, gdzie od czasów Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego aż po ostatnią wojnę odbywały się uroczystości świadczące o żołnierskim braterstwie broni między dwoma narodami, francuskim i polskim”

W programie paryskiego koncertu, poza utworami Karola Kurpińskiego,  znalazły się „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, „Polonez” Jerzego Maksymiuka czy „Nocturne” Ignacego Jana Paderewskiego.

Na zakończenie artyści wykonali niezwykle poruszającą Symfonię „Le Chemin de Dames” Jacques’a - Alfonse de Zeeganta,  do poematu Marguerite de Werszowec Rey. Utwór jest swoistym wyrazem pamięci dla francuskich sojuszników, w tym szczególnie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera.

    

Szczególnie wzruszającym momentem koncertu było wykonanie, odnalezionej niedawno „Mszy” Karola Kurpińskiego na chór, orkiestrę, organy i 4 solistów oraz „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, w wykonaniu wybitnego interpretatora muzyki Chopina - Janusza Olejniczaka.

Poruszające polsko- francuskie wydarzenie muzyczne międzynarodowa publiczność nagrodziła burzą oklasków i owacją na stojąco.   

Tuż po koncercie, dyrygentka Monika Wolińska mówiła: „To co muzycy, i chórzyści i soliści dali z siebie na tym koncercie przerosło nasze oczekiwania. Wszyscy to w jakimś momencie zauważyliśmy, że stworzyła się taka aura przeżycia (…) dla takich momentów artysta właśnie żyje”.

Współorganizatorem koncertu w paryskim Pałacu Inwalidów był Instytut Adama Mickiewicza. Dyrektor Krzysztof Olendzki po koncercie podkreślał, że „właśnie w ten sposób Instytut Adama Mickiewicza realizuje strategie, których celem jest uplasowanie dzieł polskich twórców na rynkach muzycznych całego świata. Dzisiaj ta praca została wykonana w Paryżu!”

    

Koncert odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości był m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po koncercie artyści i goście spotkali się na uroczystym przyjęciu w Polskiej Ambasadzie. Na specjalną prośbę, podczas spotkania, wystąpił raz jeszcze Janusz Olejniczak. Oczywiście zagrał Chopina.