Lem i myślenie o przyszłości

W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, która przypada w 2021 roku, zwracamy uwagę na aktualność stawianych przez pisarza pytań. Jak technologia wpływa na życie ludzi? Czy człowiek jest odpowiedzialny za świat? I w końcu: jaka jest przyszłość naszej planety? Oto zagadnienia, które są równie aktualne dzisiaj, co w roku narodzin Lema. Odpowiedzi na te pytania szukają zarówno artyści, jak i naukowcy. Instytut Adama Mickiewicza zaprasza wszystkich w niezwykłą podróż do świata myśli Stanisława Lema – nie tylko literacką.

 

Wybrane projekty:

Festiwal Lema w Wiedniu

Jubileuszowy koncert „Stanisław Lem 2021 Concert – 100 years science of fiction” w wykonaniu Klangrofum Wien, jednego najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej. Podczas uroczystości  premiera nowych zamówień kompozytorskich: utworów Mikołaja Laskowskiego i Żanety Rydzewskiej, laureatów konkursu „The Science of Fiction” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w 2020 r. W programie koncertu także kompozycja Cezarego Duchnowskiego „Welovelive” oraz nowy utwór Aleksandra Nowaka „Lo firgai (Maska)” skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, a inspirowany opowiadaniem Stanisława Lema pod tym samym tytułem. Premierowe pokazy spektakli tanecznych inspirowanych twórczością Lema przygotowane przez Karola Tymińskiego oraz Malikę Fankhę we współpracy z ImpulsTanz.

 

„Bajki robotów” w przekładzie estońskim i litewskim

Wydanie "Bajek robotów" Stanisława Lema w języku litewskim i estońskim. Organizacja cyklu wydarzeń towarzyszących: wystaw ilustracji, warsztatów dla dzieci, spotkań z ilustratorami. Współpraca m.in. Biblioteką Narodową Litwy im. Martynasa Mažvydasa, Narodowym Litewskim Teatrem Dramatycznym, Targami Książki w KłajpedzieWydawnictwem Päike ja Pilv, Estonian Children's Literature Centre, Railway and Communication Museum // Muzeum Kolejnictwa i Łączności w Haapsalu, Estońskim Muzeum Narodowym, Biblioteką dla dzieci im. Ilon Wikland, Muzeum Ilon Wikland, Centrum Wynalazczości INNOKAS w Haapsalu.

 

„Cosmogonic”

Koprodukcja i prezentacja animacji VR inspirowanej opowiadaniem Stanisława Lema pt. „Uranowe uszy” pochodzącym ze zbioru „Bajki Robotów” oraz ilustracjami Daniela Mroza. Projekt realizowany we współpracy z Kinhous i Szarobiuro.

 

„Do you feel connected?” na Gwangju Design Biennale

Prezentacja w Korei Południowej instalacji „Do you feel connected?" Marty Filsykowskiej nawiązującej do „Summa technologiae” Stanisława Lema. Współpraca kuratorska z infuture.institue.

 

„Messages to a Post-Human Earth”

Immersyjne doświadczenie multimedialne rozgrywające się w przestrzeniach wybranych ogrodów botanicznych stanowiące oryginalny sposób prezentacji Lema przez pryzmat problematyki, którą zajmował się jako pisarz, futurolog i filozof – w tym tzw. Information Plants, które Lem zaproponował jako rozwiązanie do przekazywania informacji na temat miejsca zagrożenia wynikającego ze składowania szkodliwych produktów produkcji energii atomowej. Premiera podczas festiwalu Cultural Reforesting organizowanym przez Orleans House Gallery (UK). Kolejne prezentacja w Amsterdamie – na festiwalu IDFA oraz w Krakowie podczas Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. Partnerem projektu jest The Anagram - brytyjski kolektyw specjalizujący się w tworzeniu doświadczeń multimedialnych wykorzystujących technologię.

 

Seminaria Summa Technologiae

Kontynuacja zapoczątkowanego w 2020 roku cyklu seminariów oraz konferencja podsumowująca projekt mający na celu pokazanie wpływu Stanisława Lema na badania akademickie, działalność artystyczną i pedagogiczną. Kurator projektu: Julieta Aranda. Partnerzy edycji 2021: e-flux, Akademia TBA21.

 

Wystawa WHAT NEXT- przygotowania

Multidyscyplinarna wystawa nawiązująca do „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema i poruszająca szereg zagadnień związanych z przyszłością człowieka w dynamicznie zmieniającym się świecie.  Pełne fascynujących możliwości pokazy multimedialne ujawniające meandry coraz bardziej zaawansowanej technologicznie codzienności. Kuratorzy: Katarzyna Sagatowska, Kateryna Radchenko oraz Max Houghton.

Leokadia Kubicka

Menedżer Megaprojektu Lem i myślenie o przyszłości

Opublikowano: 2021.01.26 14:41
Aktualizacja: 2021.10.28 10:37
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim