Instalacja artystyczna Anny Konik na Karachi Biennale

Instalację artystyczną Anny Konik będzie można oglądać od 27 października 2024 roku na Karachi Biennale w Pakistanie. Instalacja składa się z eseju filmowego nakręconego podczas wizyty artystki w Pakistanie oraz zebranych przez nią artefaktów codziennego użytku. Projekt skupiony jest wokół głównego tematu tegorocznego Biennale – RIZQ | RISK (RIZQ w języku urdu odnosi się do jedzenia i obfitości, RISK w języku angielskim oznacza zagrożenie, niebezpieczeństwo). Obecność artystki na międzynarodowej wystawie wspiera Instytut Adama Mickiewicza.

„Pieśń o pięknie w prostocie” – esej filmowy Anny Konik

Anna Konik, autorka fotografii, wideo i wideo instalacji, w swojej pracy opiera się na osobistym spotkaniu z drugim człowiekiem: poznaniu go, nawiązaniu wzajemnego zaufania i wejściu w jego prywatny świat. Często jej filmy nie służą jedynie opowiadaniu historii i tworzeniu narracji, ale są także okazją do ukazania tego, co w człowieku najbardziej wartościowe – jego człowieczeństwa.

„Pieśń o pięknie w prostocie” to najnowszy esej filmowy Anny Konik, w którym artystka obserwuje pracę i codzienne życie rzemieślników z Karachi, Hala i Bhit Shah, a także z wiosek na terenach District Tando Allahyar i Mirpurkhas w Pakistanie. Wszystkie te miejsca zlokalizowane są w dolnym brzegu rzeki Indus, będącej źródłem życia dla regionu, ale także potężnym żywiołem, który w momentach powodzi niszczy dobytek mieszkańców.

W swoim eseju filmowy Anna Konik towarzyszy rzemieślnikom przy pracy, obserwując rytuał wykonywania przedmiotów codziennego użytku mających realny wpływ na gospodarkę obszarów, na których powstają. Wytwory te stanowią także ważną część dziedzictwa kulturowego regionu, choć rzadko są za takie uznawane.

Dokumentacja fotograficzna z realizacji filmu „Pieśń o pięknie w prostocie”, Anna Konik, 2024. (foto. Józefina Gocman Dicks).

Film jest zatem próbą wniknięcia w społeczność i ukazania sposobu jej funkcjonowania w oparciu o uprawę roślin, rzemieślnictwo oraz bliskość Indusu. Obraz oddaje skomplikowaną koegzystencji ludzi, zwierząt i kultury, która zwraca tym samym uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe, zmiany klimatyczne a także politykę kolonialną i neoimperialną, mającą nadal wpływ na produkcję i przepływ żywności.

Dokumentacja fotograficzna z realizacji filmu „Pieśń o pięknie w prostocie”, Anna Konik, 2024. (foto. Józefina Gocman Dicks).

Karachi Biennale – największa międzynarodowa wystawa sztuki w Pakistanie

Biennale w Karaczi (Karachi Biennale) to największe międzynarodowe wydarzenie artystyczne w Pakistanie skupione wokół samego Karaczi jako miejsca inspiracji, odkrywania i tworzenia zróżnicowanych narracji. Biennale organizowane jest przez Fundację Karachi Biennale Trust (KBT), która przyjmuję rolę platformy promującej kreatywność, innowacyjność i krytyczność w sztukach wizualnych

Tegoroczna, czwarta edycja Karachi Biennale, odbywa się pod hasłem „Rizq | Risk”, które reprezentuje ciągły paradoks zawarty w grze słów: „rizq” w języku urdu odnosi się do jedzenia i obfitości, „risk” w języku angielskim oznacza zagrożenie, niebezpieczeństwo. Wydarzenie staje się okazją do podjęcia refleksji na temat skomplikowanych relacji między bezpieczeństwem żywnościowym, zrównoważonym rozwojem środowiska, sprawiedliwością społeczną i dziedzictwem kulturowym.

Prezentacja eseju filmowego Anny Konik na Biennale Karachi wspierana jest przez Instytut Adama Mickiewicza. Film został zrealizowany dzięki wspraciu: Instytutu Adama Mickiewicza, Karachi Biennale, Magdalena Abakanowicz University of the Arts, Culture Department Government of Sindh Pakistan oraz Research and Development Foundation - RDF Pakistan.

Biennale trwa od 27 października do 10 listopada 2024.