
W dniach 23–24 maja 2025 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu odbędzie się pierwsza międzynarodowa konferencja Identity Crisis Network. Wydarzenie stworzy przestrzeń do otwartego dialogu, a także podejmie refleksję nad tym, w jaki sposób sztuka może wpływać na naszą rzeczywistość i relacje.
Konferencja skupi się na tym, jak kształtowana i wyrażana jest dziś subiektywność
i tożsamość, a także jak wyjść poza sztywne kategorie i uproszczone etykiety, które często dominują w dyskursie publicznym i instytucjonalnym. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie wartościowych rozważań, które mogą stać się inspiracją dla nowych sposobów myślenia o roli sztuki w świecie naznaczonym napięciami społecznymi i polaryzacją.
Konferencja jest częścią szerszego projektu badawczego Identity Crisis Network, kuratorowanego przez Michalinę Sablik, Lukę Cvetkovicia, Verę Zalutskayą, Luję Šimunović i Klarę Petrović. Projekt łączy artystów, kuratorów i teoretyków poprzez seminaria, spotkania i współprace artystyczne, krytycznie angażujące się w kwestie tożsamości, widoczności i reprezentacji we współczesnej kulturze.
Kluczowi prelegenci i prelegentki:
Jack Halberstam – Profesor studiów genderowych i języka angielskiego na Uniwersytecie Columbia, autor wpływowych książek na temat płci, seksualności i kultury. Jego prace badają teorię queer, alternatywne sposoby bycia oraz przecięcia tożsamości, sztuki i przestrzeni.
Anna Longo – Filozofka z doktoratem z estetyki na Uniwersytecie Paryskim 1 i członkini Collège International de Philosophie w Paryżu. Jej prace obejmują metafizykę, epistemologię i estetykę, jest autorką i redaktorką kilku książek.
Svitlana Matviyenko – Profesorka nadzwyczajna analizy mediów krytycznych
i współdyrektorka Digital Democracies Institute. Jej badania koncentrują się na cyberwojnie, teorii mediów, infrastrukturze krytycznej i teorii postkolonialnej, z naciskiem na kulturę nuklearną i dziedzictwo w kontekście wojny rosyjskiej w Ukrainie.
Simon O'Sullivan – Profesor teorii i praktyki sztuki na Goldsmiths, Uniwersytet Londyński. Jego prace odwołują się do dorobku Deleuze’a i Guattariego i badają skrzyżowanie sztuki współczesnej, performansu i filozofii kontynentalnej, fikcjonowanie, tworzenie mitów oraz estetykę subiektywności, które wyraża poprzez projekt Plastique Fantastique.
W konferencji weźmie również udział 18 osób wyłonionych w open call’u, wśród których znajdą się artyści, kuratorzy, badacze, teoretycy i praktycy kultury, którzy wniosą swój wkład do dyskusji poprzez wykłady i performanse.
Pełna lista prelegentów:
Główni prelegenci: Jack Halberstam, Anna Longo, Svitlana Matviyenko, Simon O'Sullivan
Prelegenci wyłonieni w open call’u: Bill Balaskas, Salim Bayri, Mark Cinkevich, Hana Janečková, Klara Kofen, Suzana Milevska, Boris Ondreička, Ying Sze Pek, Tjaša Pogačar & Brandon Rosenbluth, Mohammad Salemy, Mårten Spångberg, Simon(e) van Saarloos, Darko Vukić, Scott Wark, Agata Wieczorek, Xtreme Girl
Szczegółowe informacje na temat Identity Crisis Network można znaleźć na stronie: identitycrisisnetwork.com
Konferencja jest współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.