Open Call - nabór do sekcji Best of Poland - Digital Cultures 2020

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza polskich twórców, realizujących projekty cyfrowe i interaktywne do zaprezentowania swojej pracy podczas czwartej edycji Digital Cultures, która odbędzie się w poszerzonej, festiwalowej formie w dniach 3-14 października i po raz pierwszy będzie wydarzeniem online.

Nabór skierowany jest do: artystów, filmowców, dziennikarzy, projektantów UX, projektantów gier, programistów, kuratorów, przedstawicieli instytucji kultury oraz innych twórców działających w obszarze mediów cyfrowych, w tym również studentów. 

Co oferujemy? 

  • możliwość prezentacji przed publicznością, grupą kilkudziesięciu zaproszonych kuratorów, programerów festiwali, producentów i przedstawicieli instytucji z zagranicy
  • możliwość przedyskutowania swojego projektu zarówno z ekspertami zagranicznymi jak również innymi artystami obecnymi na festiwalu
  • szerokie dotarcie z informacją o realizowanym projekcie do odbiorców w Polsce i na świecie,
  • szansę na prezentację projektu w mediach branżowych,
  • możliwość wykorzystania nagrania z wystąpienia na festiwalu do dalszej promocji własnej twórczości,
  • okazję do poznania wielu ciekawych osób zajmujących się tworzeniem i promocją innowacyjnych projektów cyfrowych!

W obszarze zainteresowań organizatorów leżą szeroko rozumiane projekty cyfrowe i interaktywne: dokumenty interaktywne i internetowe, filmy interaktywne, gry, projekty trans- i crossmediowe, VR, AR i inne.

Nabór dotyczy zarówno projektów ukończonych, jak i work-in-progress.

Format prezentacji musi być dostosowany do przestrzeni cyfrowej. Organizatorom festiwalu zależy na atrakcyjnej dla odbiorcy formie prezentacji projektów. Mogą to być wcześniej przygotowane wystąpienia twórców, nagrania / rejestracje video i audio, demo projektów, projekty, z których można korzystać online.

Ostateczny kształt prezentacji wybranych projektów zostanie uzgodniona pomiędzy artystą a organizatorami festiwalu Digital Cultures. Poniższy formularz daje zgłaszającemu możliwość zaproponowania najlepszego jego/jej zdaniem sposobu przedstawienia projektu. Zakwalifikowani artyści zostaną zaproszeni do udziału w sesjach Q&A. 

Artyści mają możliwość zaproponowania bloku tematycznego programu, w ramach którego chcieliby zaprezentować się publiczności (opis poniżej). 

Celem Digital Cultures jest zaprezentowanie najciekawszych zjawisk, jakie zaszły w polskiej kulturze cyfrowej na przestrzeni ostatnich lat. Zaproszeni eksperci przedstawią najbardziej aktualne trendy w światowej kulturze cyfrowej. 

Tegoroczny temat „Przyszłości wyobrażone” / „Imagined Futures” stanowi pretekst do pogłębionej dyskusji nie tylko o kierunku rozwoju świata po pandemii, ale też o wątkach z przeszłości. Jak dawni twórcy kultury (w tym popkultury) wyobrażali sobie przyszłość? Które z tych wyobrażeń się sprawdziły i znalazły odzwierciedlenie we współczesności? Nie można myśleć o tym co będzie,  bez pamięci o tym co było – w końcu  futurolodzy to właśnie historycy przyszłości.

Program wydarzenia będzie zorganizowany w ramach czterech następujących po sobie bloków tematycznych, każdy z nich będzie stanowił interpretację tematu przewodniego: 

  • HOPES - Failed or Future? Blok poświęcony jest refleksji nad, często zawiedzionymi, nadziejami związanymi z rozwojem technologii i postępem. Celem jest zainicjowanie pogłębionej dyskusji o tym jakie wnioski wyciągnięte z niepowodzeń przeszłości pozwalają lepiej planować przyszłość. 
  • HUMAN NON HUMAN w dobie intensywnego rozwoju technologii, takich jak  SI granica między tym co ludzkie a nie-ludzkie ulega zatarciu. Z pomocą przychodzi kultura i sztuka, które  zawsze pomagały oswoić i zrozumieć nowe osiągnięcia techniki.
  • CRISIS czy wchodzimy w nowy kryzys? Czy wydarzenia ostatnich miesięcy to jedynie powód do zmartwień, a może też do refleksji nad obecnym kształtem galopującego świata? Blok poświęcony temu czego nauczyła i nauczy nas pandemia oraz strategiom, jakie w tym nowym kontekście przyjmują instytucje i artyści.
  • NATURE godziny spędzone przed ekranem komputera i smartfona skłaniają nas do powrotu do natury. Blok ten stanowi zachętę do bliższego kontaktu ze światem natury m.in. poprzez kontemplacyjne prace dźwiękowe w Programie Audio. 

 

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany na stronie www.digitalcultures.pl, na której można również zapisać się do newslettera DC, za pośrednictwem którego będziemy informować o kolejnych szczegółach dotyczących tegorocznej edycji.

  • Na zgłoszenia czekamy do 20 lipca 2020 roku 

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Pytania dotyczące open-calla oraz formy prezentacji prosimy kierować na adres: [email protected]

www.digitalcultures.pl

https://twitter.com/dgtlcultures

WYNIKIhttps://iam.pl/pl/wyniki-naboru-do-sekcji-best-of-poland-digital-cultures-imagined-futures

  • A tak było w zeszłym roku: