OPEN CALL: Summa Technologiae 2021 – druga edycja seminariów inspirowanych twórczością Stanisława Lema

OPEN CALL: 08 – 15 października 2021

Summa Technologiae 2021 – druga edycja seminariów inspirowanych twórczością Stanisława Lema

 

Summa Technologiae to projekt zainicjowany w 2020 roku przez kuratorkę Julietę Arandę i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z e-flux.  Łączy w sobie badania akademickie, działalność pedagogiczną, publicystyczną oraz wystawy sztuki współczesnej. Wraz z badaczami i artystami z prestiżowych instytucji naukowych na całym świecie pokazujemy, że prekursorskie myśli zawarte w książce Stanisława Lema „Summa Technologiae” będącej podsumowaniem futurologicznych rozważań autora, przekraczają bariery czasu, geografii oraz dyscyplin naukowych.

W 2021 przeprowadzone zostaną ostatnie dwa seminaria online, na które zapraszamy artystów, badaczy, naukowców, kuratorów, krytyków z całego świata. Każde z seminariów koncentruje się na wybranej tematyce poruszanej w „Summa Technologiae” Lema, odnosząc idee pisarza do wyzwań współczesności. Powstałe podczas seminariów notatki, teksty, rysunki, video, badania będą udostępnione na platformie projektu.

Po zakończeniu seminariów odbędzie się konferencja naukowo-badawcza podsumowująca wszystkie seminaria (konferencja odbędzie się online). Kuratorami konferencji będzie Julieta Aranda, Ed Keller oraz Józefina Chętko.

SEMINARIUM 5: CHEMIOSPOŁECZNOŚĆ

PROWADZĄCY: Eben Kirksey

DATY SESJI: 22.10/29.10/5.11 (seminarium online)

 

Eben Kirksey - amerykański antropolog, który specjalizuje się w nauce i sprawiedliwości, związany z Alfred Deakin Institute w Melbourne, w Australii.  W świecie sztuki Kirksey stał się uznanym kuratorem. Jego pierwsza nowojorska wystawa: The Multispecies Salon, zgromadziła artystów zajmujących się ochroną środowiska z hakerami, którzy wpływają na życie i środowisko. Na Roskilde, corocznym europejskim festiwalu muzycznym, Kirksey współpracował z artystami performatywnymi, aby animować spostrzeżenia ze swojej ostatniej książki, Emergent Ecology, za pomocą instalacji site-specific. Do tej pory Kirksey wygłosił dziesiątki zaproszonych wykładów i prezentacji dla wybitnych instytucji międzynarodowych, w tym Uniwersytetu Oksfordzkiego, Museum National d'Histoire Naturelle (Paryż), Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytetu Yale, Nowojorskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Stanforda.

 

Podczas tego seminarium przyjrzymy się szerszemu spektrum środków chemicznych, które z jednej strony zapewniają życie, a z drugiej osłabiają organizmy lub światy wielogatunkowe. Wychodząc od badań krytycznych nad toksynami oraz lekami biomedycznymi, przeanalizujemy sposoby prowadzenia badań przez chemio-etnografów nad ekonomicznymi, osobistymi, politycznymi, oraz emocjonalnymi związkami, które pojawiają się wraz z nowoczesną chemią.

 

SEMINARIUM 6: OBOJĘTNOŚĆ NATURY

PROWADZĄCY: Julieta Aranda / Mareike Diettmer

DATY SESJI: 28.10/4.11/11.11  (seminarium online)

 

Julieta Arandauznana artystka konceptualna, kuratorka i wykładowczyni oraz współzałożycielka e-flux. Mieszka w Berlinie i w Nowym Jorku. Ukończyła studia artystyczne i filmowe na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Indywidualne wystawy Juliety Arandy były prezentowane w instytucjach oraz w ramach wydarzeń artystycznych na całym świecie. Od wielu lat zafascynowana postacią Stanisława Lema, Aranda jest jedną z pomysłodawczyń i kuratorek Kongresu Futurologicznego – platformy wymiany myśli pomiędzy kuratorami, filozofami, artystami i naukowcami z całego świata inspirowaną ideami polskiego futorologa.

Mareike Diettmer - Współwydawczyni magazynu „frieze d/e” i konsultantka ds. merytorycznych magazynu „frieze”. Pracuje również dla berlińskiego „mono.kultur”. Przez lata Mareike angażowała się w różnorodne projekty wydawnicze i wystawiennicze. Obecnie dyrektor Art Stations Foundation CH / Muzeum Susch. Mieszka w Berlinie

Wiele ostatnio prowadzonych programów badawczych z zakresu nauk społecznych dostrzega znaczenie zrozumienia poza-ludzkich sił występujących w życiu społecznym i biologicznym. Naszym zadaniem pozostaje zdefiniowanie na nowo odwiecznych problemów ludzkich za pomocą poza-ludzkich pojęć. W niniejszym referacie podjęta została próba przeformułowania jednej pilnej kwestii, która w dyskursie etycznym i politycznym uznawana jest za drażliwą, mianowicie co rozumiemy pod pojęciem „bycia obojętnym”?

 

Więcej informacji i formularz aplikacji na stronie:

https://summatechnologiae.e-flux.com/#seminars