Polscy muzycy na targach Jazzahead

W tegorocznej edycji targów jazzowych w Bremie (w dniach 11-13 kwietnia) wzięło udział 20 delegatów wyłonionych w otwartym naborze zorganizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza na początku tego roku. W programie muzycznym Jazzahead! znalazła się także jedna grupa z Polski – O.N.E., kobiecy instrumentalny zespół jazzowy, który wystąpił w ramach European Showcase.

Przemysław Danowski, Adam Zagórski, Sebastian Jóźwiak, Katarzyna Werner, Jerzy Batycki, Magda Todynek, Emil Miszk, Sławomir Wrzask, Magdalena Angulska, Jakub Pałys, Nikola Kołodziejczyk, Maciej Nestor, Krzysztof Halicz, Kasia Pietrzko, Maria Zimny, Agnieszka Kiepuszewska, Jakub Paulski, Grzegorz Dworakowski, Paweł Brodowski, Joanna Wiedro-Żak – to nazwiska delegatów, którzy reprezentowali Polskę podczas targów Jazzahead!. Na przełomie 2023 i 2024 roku Instytut Adama Mickiewicza zorganizował otwarty nabór do udziału w targach Jazzahead! dla reprezentantów polskiej branży muzycznej. Celem udziału w targach była budowa wizerunku polskiego jazzu w środowisku międzynarodowym oraz nawiązanie międzynarodowych kontaktów biznesowych z wydawcami, dyrektorami festiwali czy dystrybutorami. 

Na scenie showcase’owej Jazzahead! wystąpił także zespół O.N.E. Jest to pierwszy w Polsce w pełni kobiecy instrumentalny zespół jazzowy. W jego skład wchodzą artystki młodego pokolenia: Monia Muc, Kamila Drabek, Patrycja Wybrańczyk i Kateryna Ziabliuk. Jazzmanki zaprezentowały autorski program stworzony w duchu demokracji – artystki wspólnie komponują utwory i aranżują przestrzeń improwizowaną. Ich muzyka to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno. 

Jazzahead! to największe w Europie targi branży jazzowej. Od osiemnastu lat są one centrum światowego środowiska jazzowego oraz miejscem spotkań setek muzycznych organizatorów, wydawców płytowych, dziennikarzy, menedżerów, a także muzyków. Jazzahead! łączy w sobie festiwal, prezentacje showcase’owe oraz konferencje. Tegorocznym krajem partnerskim targów była Holandia, której poświęcony został osobny program showcase’owy. 

Instytut Adama Mickiewicza wspiera udział polskich muzyków w targach od 2013 roku, zajmując się organizacją stoiska, przeprowadzaniem naboru, pozyskiwaniem partnerów, a także zapewniając artystom widoczność poprzez wsparcie ich koncertów w czasie prezentacji showcase’owych.

Instytut Adama Mickiewicza wspiera udział polskich muzyków w targach od 2013 roku, zajmując się organizacją stoiska, przeprowadzaniem naboru, pozyskiwaniem partnerów, a także zapewniając artystom widoczność poprzez wsparcie ich koncertów w czasie prezentacji showcase’owych. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei

 

Kontakt dla mediów 

[email protected]