Jeszcze do 24 listopada 2024 w Pawilonie Polskim będzie można oglądać wystawę „Powtarzajcie za mną II” prezentowaną na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki — La Biennale di Venezia. „Powtarzajcie za mną II” to zbiorowy portret świadków wojny trwającej w Ukrainie, który przyjmuje formę instalacji audiowizualnej. Instytut Adama Mickiewicza jest partnerem projektu.
„Powtarzajcie za mną II” – instalacja audiowizualna przedstawiająca relację świadków wojny w Ukrainie
Wystawa „Powtarzajcie za mną II” to zbiorowy portret świadków wojny trwającej w Ukrainie prezentowany w formie instalacji audiowizualnej. Instalacja składa się z dwóch prac wideo nagranych w 2022 i 2024 roku. Nagrania przedstawiają historie ukraińskich uchodźców, którzy opowiadają o swoim doświadczeniu za pomocą dźwięków usłyszanych i zapamiętanych w czasie walk. Następnie publiczność zostaje zaproszona do powtórzenia tego, co usłyszeli.
Artyści wykorzystują w projekcie formułę karaoke, jednak zamiast akompaniamentu znanych przebojów publiczność słyszy wystrzały, kanonady, wycie i wybuchy. Tekstem do „zaśpiewania” stają się opisy śmiercionośnej broni, tworząc swego rodzaju ścieżkę dźwiękową wojny. Wojna przedstawiona zostaje jako doświadczenie zbiorowe, niezależne od wieku, pochodzenia, statusu zawodowego i społecznego.
Fotorelacja z wystawy "Powtarzajcie za mną II" w Pawilonie Polskim na La Biennale Arte 2024 w Wenecji, 2024, fot. Jacopo Salvi/Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Kolektyw Open Group i kuratorka Marta Czyż współtworzą kolejny Pawilon Polskim w Wenecji
Tegoroczna wystawa w Pawilonie Polskim w Wenecji to wspólny projekt kolektywu Open Group i kuratorki Marty Czyż. Kolektyw Open Group został założony w sierpniu 2012 roku we Lwowie przez sześciu ukraińskich artystów. Struktura grupy zmieniała się na przestrzeni lat; obecnie jej stałymi członkami są Yuriy Biley (Wrocław/Berlin), Pavlo Kovach (Lwów) i Anton Varga (Nowy Jork). Marta Czyż, która współtworzyła razem z Open Group tegoroczny Pawilon Polski, to historyczka sztuki, niezależna kuratorka, krytyczka i autorka tekstów o sztuce współczesnej, a także aktywistka. Z kolektywem Open Group pracuje od 2020 roku.
Projekt Pawilonu Polskiego jest odpowiedzią na hasło 60. edycji Biennale Arte, które brzmi: „Cudzoziemcy są wszędzie”.
Opiekunem Pawilonu Polskiego i organizatorem wystawy na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki —La Biennale di Venezia jest Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Polska uczestniczy w Biennale Arte z wystawą we własnym pawilonie od 1932 roku, a w Biennale Architettura — od roku 1991. Budowa Pawilonu Polskiego w Wenecji została sfinansowana przez rząd polski w latach 30. XX wieku i do dziś jest on jego własnością.
Projekt graficzny: Full Metal Jacket
Wystawa otwarta została 20 kwietnia 2024 i trwa do 24 listopada 2024.
Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do zapoznania się z galerią z wystawy dostępną na Culture.pl.