Programy IAM w latach 2010-2020

Program Master

Interdyscyplinarny program Master powołany w 2014 roku realizował założenia strategiczne z różnych dziedzin sztuki. Zespół programowy współpracował z najważniejszymi polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, inicjując i organizując wydarzenia artystyczne w różnych krajach, na kilku kontynentach. Współpracował z największymi polskimi reżyserami, kompozytorami,  artystami wizualnymi prezentując ich twórczość na festiwalach, w teatrach, salach koncertowych i muzealnych. Jedną z najważniejszych produkcji był amerykański musical o Ignacym Janie Paderewskim. Wśród wystaw na uwagę zasługuje prezentacja twórczości Andrzeja  Wróblewskiego w Muzeum Reina Sofia w Madrycie, z projektów filmowych koprodukcje „Wróblewski według Wajdy” oraz obsypana nagrodami produkcja „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Postaci światowego formatu polskich tancerek i choreografek, przybliżał zagranicznej publiczności projekt „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”.

 

Program Polska Design

Powołany w 2012 roku program Polska Design zbudował stałą obecność polskich projektantów na najważniejszych światowych wydarzeniach branżowych m.in. Milan Design Week, WantedDesign w Nowym Jorku, Stockholm Light&Furniture Fair, Inno Design Tech Expo  w Hongkongu, London Design Festival, czy Istanbul Design Biennale. Program nawiązywał współpracę z uczelniami projektowymi i artystycznymi, w kraju i za granicą, umożliwiając udział początkujących oraz doświadczonych projektantów we wspólnych przedsięwzięciach. Od 2016 roku polskie wystawy prezentowane były podczas słynnych europejskich wydarzeń: London Design Biennale oraz Triennale Designu w Mediolanie, Obok działalności wystawienniczej program wspierał pionierskie publikacje poświęcone szeroko rozumianemu projektowaniu m.in.  „Out of the Oridinary”, „Polish Deisgn Uncut”, „VeryGraphic”, „The Captains of Illustration”.

 

Program Polska Music

Misją realizowanego od 2010 programu było inicjowanie i wspieranie międzynarodowych wydarzeń muzycznych promujących dzieła polskich kompozytorów oraz zakodowane w nich wartości polskiej tradycji, tożsamości oraz aspiracji. Należą do nich spektakularne produkcje oparte na kompozycjach koryfeuszy polskiej nowoczesności, m.in. „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Royal Opera House i Sydney Opera Australia, „Pasażerka” Mieczysława Weinberga podczas Bregenzer Festspiele i w Lyric Opera Chicago, balet „Life is a Dream” słynnej grupy Rambert Dance Company do muzyki Witolda Lutosławskiego,  „Pasja Łukaszowa” Krzysztofa Pendereckiego na Salzburger Festspiele oraz w londyńskim Barbican Hall. Współpraca z London Philharmonic Orchestra czy MusikFabrik, przyczyniły się do rozwoju międzynarodowych karier twórców młodszego pokolenia, m.in. Agaty Zubel, i Wojciecha Blecharza. Program prowadził działania na całym świecie: koncerty i wystawy, wydawnictwa płytowe i książkowe, zamówienia kompozytorskie,  nowatorskie projekty cyfrowe, jak „Mapa Polskich Kompozytorów” czy „Ogród Pendereckiego”.

 

Program Don’t Panic! We’re from Poland

Celem zainicjowanego przez Instytut w 2008 roku programu była zagraniczna promocja polskiej muzyki aktualnej. Do końca 2020 r. zespół programowy wspierał ponad 300 artystów biorących udział w 500 wydarzeniach na całym świecie. Aktywnie uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach muzycznych, umacniając pozycję polskiej muzyki na zagranicznych scenach i pozyskując nowych partnerów. Program prowadził działalność edukacyjną, współorganizując warsztaty i panele poświęcone regułom działania biznesu muzycznego na świecie. Uczestniczył w najważniejszych w Europie i na świecie festiwalach showcase’owych m.in. Eurosonic w Holandii, MENT w Słowenii, Tallinn Music Week w Estonii, Spring Break w Polsce, Primavera Sound w Hiszpanii, Reeperbahn Festival w Niemczech, Zandari Festa w Korei, a także regularnie reprezentował Polskę na najważniejszych światowych targach muzycznych, takich jak jazzahead! i WOMEX.

 

Program Visual Poland 

Powołany w 2018 r. program wspierał międzynarodowy dialog w dziedzinie sztuk wizualnych, promocję wydarzeń artystycznych, inicjowanie i prowadzenie projektów badawczych, jak również realizację projektów wystawienniczych. Istotą programu była aktywna współpraca  z polskimi i zagranicznymi partnerami pokazująca zjawiska i dokonania wybranych twórców  polskiej historii sztuki oraz sztuki aktualnej. Dzięki niej zrealizowano m.in. europejskie prezentacje prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, w Moderna Museet  w Malmö, w Centrum Pompidou w Paryżu oraz  Kunstmuseum w Hadze, wystawę "Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio" w Karlsruhe. We Francji publiczność i krytyków zachwyciła retrospektywa polskiego malarstwa XIX i początku XX wieku: „Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu”. Ostatnim mocnym akordem była wystawa w Moderna galerija, w Lublanie "Andrzej Wróblewski. Waiting Room", najważniejszego malarza Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Program Digital Cultures     

Program Digital Cultures powołany w 2019 r. aktywnie prezentował zagranicznym odbiorcom osiągnięcia polskich twórców działających na styku technologii cyfrowej i sztuki. Inicjował projekty realizowane przez artystów zagranicznych, dla których inspirację stanowiła polska kultura. Instytut był inicjatorem międzynarodowych koprodukcji, partnerem wystaw, pomysłodawcą instalacji multimedialnych i organizatorem kilku odsłon konferencji Digital Cultures poświęconej szerokiej prezentacji polskiej kultury cyfrowej w środowisku międzynarodowym. Wśród zrealizowanych projektów wymienić należy interaktywną instalację APPARATUM kolektywu panGenerator inspirowaną Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, czy prace VR kreowane na motywach teatru Tadeusza Kantora: symulację VR autorstwa duetu Tale of Tales oraz animację nominowanych do Oscara Maćka Szczerbowskiego i Chrisa Lavisa, koprodukowaną przez studio Felix&Pail oraz National Film Board of Canada.

 

Program Culture.MEDIA   

Instytut  jest wydawcą portalu Culture.pl – codziennie aktualizowanego serwisu informującego o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie. Wydawany jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej, a wybrane treści portalu dostępne są również w języku ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim. W 2020 roku  z serwisu skorzystało ponad 8 milionów użytkowników, a łączna liczba odsłon wyniosła ponad 14 milionów. Poza informacjami o wydarzeniach, organizowanych przez Instytut, portal  prezentuje sylwetki artystów, recenzje i eseje, łącznie ponad 51 tysięcy artykułów, a także cykl anglojęzycznych podcastów "Stories from The Eastern West" oraz multimedialny przewodnik "Multimedia Guides to Polish Culture". Culture.pl jest pomysłodawcą publikacji "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words", ilustrowanego przewodnika dającego wgląd w polską kulturę poprzez 100 wybranych słów.

 

Program Północ-Południe

Program powołany w 2017, był kontynuacją projektu Bałtyk. Zadaniem zespołu programowego był rozwój współpracy i wymiany kulturalnej oraz promocja marki Polska w krajach Europy środkowo-wschodniej i północnej, a także w państwach byłej Jugosławii i na Bałkanach. Podejmowano szereg działań przybliżających polską kulturę w krajach członkowskich Grupy Wyszehradzkiej i krajach bałtyckich. Najważniejsze wydarzenia programu to m.in.: wystawa "Ludzie z fabryki porcelany. The Human Traces Tableware" pokazywana w Lublanie, Reykjawiku, Pilznie, Pradze, Budapeszcie i Sofii, wystawa „I (am)” Pawła Althamera w Helsinkach,  jedno z największych wydarzeń kulturalnych Finlandii w 2019 r., wystawa Magdaleny Abakanowicz w Rydze, spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza w Wilnie oraz seria projektów poświęconych życiu i twórczości Witkacego na Litwie wraz z premierą „Szewców”.

 

Program Azja

Program Azja od 2008 r. wspierał obecność polskich artystów na kluczowych wydarzeniach kulturalnych oraz współpracę z instytucjami i środowiskami twórczymi w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Indiach i Wietnamie. Najważniejsze wydarzenia zrealizowane w Azji,  to jednocześnie największe w historii wystawy "Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku", polskiej sztuki dawnej i współczesnej, w Pekinie i Seulu w 2015 roku, focus teatralny w 2016 roku w Chinach, z udziałem 19 tysięcy odbiorców. Sukces frekwencyjny odniósł zrealizowany w 2019 roku bogaty program kulturalny w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, czy program kulturalny z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Koreą Południową. Łącznie w latach 2008-2020 program Azja zorganizował ponad 1100 wydarzeń, w których uczestniczyło prawie 3 mln i 300 tys. odbiorców.

 

Program Open Poland 

Program powołano w 2018 r. jako kontynuację programu Partnerstwo Wschodnie. Motto zespołu to wymiana kulturalna i budowanie długofalowych relacji  z partnerami z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Działania zakładały szeroką współpracę zarówno z państwowymi instytucjami kultury, jak i niezależnymi kuratorami, aktywistami, artystami i organizacjami NGO. Wśród zrealizowanych projektów wymienić należy m.in.: wieloletni projekt Polish Plays popularyzujący współczesną polską dramaturgię, projekt filmowy „Watch out! Polish Filmmakers” czy międzynarodowe konferencje, takie jak „Adaptive Reuse Forum” w Charkowie podejmujące tematykę rewitalizacji obiektów postindustrialnych, czy konferencja online „Foroom. Facing challenges together”.

 

Programy celowe

Rozpoczęły działalność na początku 2020 r. i koordynowały zadania w ramach dotacji celowych. Prezentacja polskiej kultury podczas wystawy światowej EXPO w Dubaju 2020-2021 oraz Stref Słuchacza Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, to dwa kluczowe wydarzenia. W toku prac oraz w wyniku globalnej pandemii, oba projekty zostały przeniesione przez organizatorów na 2021 oraz 2022 r. Prace nad programem prezentacji kultury polskiej podczas EXPO w Dubaju są kontynuowane w Wydziale Projektów i Wydarzeń Artystycznych Instytutu.

 

Program Izrael

Zespół programowy pracuje od początku 2020 r., a jego celem był rozwój współpracy z izraelskimi instytucjami kultury oraz  prezentacja współczesnego pejzażu kulturalnego Polski. Projekty obejmowały film, teatr i muzykę, jak również działania interdyscyplinarne. Inscenizacji spektaklu operowego „Pasażerka” Mieczysława Weinberga w Tel Awiwie, przeglądy filmowe „Polish Zoom”, koncert podczas Jeruslaem Theater Piano Festival z utworami Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, realizowany online  Polish Jazz Festival in Tel Avivie - to przykłady projektów prezentujących izraelskiej publiczności najciekawsze zjawiska polskiej kultury. Wymiernym efektem działalności programu są partnerskie relacje m.in. z Israel Opera Tm’una Theater, International Photography Festival Photo Is:rael, Jerusalem Theater Piano Festival, Israel Festival, a także  z siecią kin Cinematheque.