Film

W dziedzinie filmu Instytut Adama Mickiewicza prezentuje współczesne i klasyczne osiągnięcia kinematografii polskiej zagranicznym odbiorcom i pracuje na rzecz jej stałej obecności na międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Instytut wspiera także rozwój projektów zapewniających prezentację młodych twórców polskich oraz działa na rzecz tworzenia możliwości nawiązywania przez nich nowych kontaktów międzynarodowych.

Instytut Adama Mickiewicza  współpracuje z partnerami z całego świata, m.in. z Cinemateket Kopenhaga, Danish Film Institute, Georgian Film Centre,  Reykjavik International Film Festival, Shanghai International Film Festival, Tbilisi International Film Festival czy Harvard Film Archives, pozostając jednocześnie w ścisłej współpracy z partnerami polskimi m.in. Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Narodowym Instytutem Audiowizualny, Instytutami Kultury Polskiej, Filmoteką Narodową, Festiwalem Filmowym w Gdyni czy festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty.   

Dotychczas zrealizowane zostały liczne projekty filmowe, w tym m.in. zaplanowane na szereg lat Kino dla Przemiany Społecznej (w Armenii, Mołdawii, Białorusi i Gruzji); konkurs Common Baltic Short Film Contest; produkcja filmu Wróblewski według Wajdy w reż. Andrzeja Wajdy; koprodukcja filmu Biesy po latach w reż. Andrzeja Wajdy; retrospektywa filmów W. J. Hasa w Harvard Film Archive; oraz produkcja cyklu sześciu filmów dokumentalnych Przewodnik do Polaków.  Kontynuacja projektu Kino dla Przemiany Społecznej (wydanie w Ukrainie oraz Azerbejdżanie); koprodukcja filmu Za głosem. W poszukiwaniu Marcelli Sembrich w reżyserii Radki Franczak; kolejna edycja konkursu Common Baltic Short Film Contest; przegląd polskiej animacji w ramach Shanghai International Film Festival produkcja filmu dokumentalnego o Wojciechu Kilarze w reż. Violetty Rotter-Kozery; oraz szereg wydarzeń związanych z publikacją książki prof. Annette Isdorf z Uniwersytetu Columbia, Intimations: The Cinema of Wojciech Has.

Zapraszamy na portal Culture.pl by dowiedzieć się więcej na temat współczesnego filmu polskiego.

Aktualności

  • Thumbnail

    Polski Festiwal Filmowy ponownie w stolicy Korei

    W dniach 2-13 grudnia 2020 roku w Seulu odbędzie się druga edycja Polskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie, zorganizowane przez Cinematheque Seoul Art Cinema we współpracy z Ambasadą RP w Seulu i Instytutem Adama Mickiewicza, pozwoli koreańskim widzom obejrzeć aż 14 polskich filmów. Więcej: Polski Festiwal Filmowy ponownie w stolicy Korei #azja
  • Thumbnail

    Dziewiąta edycja Poland Film Festival w Japonii pod znakiem "Dekalogu" Kieślowskiego

    Między 20 a 26 listopada 2020 roku japońska publiczność już po raz dziewiąty będzie miała możliwość zapoznać się z największymi osiągnięciami polskiej kinematografii. Mimo okrojonej formy i krótszego niż zazwyczaj czasu trwania festiwalu w związku pandemią COVID-19, udało się przygotować bogaty w różne formy i gatunki filmowe program, który skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Więcej: Dziewiąta edycja Poland Film Festival w Japonii pod znakiem "Dekalogu" Kieślowskiego #azja
Opublikowano: 2016.04.28 12:39
Aktualizacja: 2019.05.24 12:29
Autor: Sylwia Wysłowska
Wprowadzenie: Anna Mikołajczyk