Przeminęło z Tęczą 2015

27  sierpnia, po zdemontowaniu „Tęczy” na Placu Zbawiciela, prawa do projektu zostały przekazane Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 

Jak mówi artystka Julita Wójcik:

 

„Tęcza” jest dziełem otwartym - działaniem, którego efekt w postaci instalacji można było oglądać na placu Zbawiciela w Warszawie. Proces tworzenia i wpisywania w nią znaczeń wciąż trwa. Przekazanie opieki nad tym projektem przez Instytut Adama Mickiewicza Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski daje możliwość kontynuowania tego procesu. Wspólnie będziemy mogli pogłębiać tę debatę poszerzając ją o kolejne pola interpretacji. Tęcza zawsze należała do publiczności, istniała dzięki niej. Podatna na rozmaite interpretacje mówi o teraźniejszości i nie aspiruje do bycia pomnikiem, dlatego pozostanie otwartym procesem. 

Demontaż związany jest z wygaśnięciem umowy  zawartej w 2012 roku pomiędzy Instytutem Adama Mickiewicza (IAM)  a Miastem Stołecznym Warszawą .  „Tęcza” od początku planowana była jako projekt czasowy. Plac Zbawiciela w Warszawie był już jej trzecią lokalizacją po Wigrach, gdzie wspierała symbolicznie mur Klasztoru Kamedułów, i Brukselą, gdzie w 2011 roku stała przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. W Warszawie na placu Zbawiciela stanęła w czerwcu 2012 roku, a jej ekspozycja była kilkakrotnie przedłużana. 

Prawa do projektu Instytut Adama Mickiewicza przekazuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Koncepcja projektu stanie się częścią kolekcji CSW.

 

 „Tęcza” Julity Wójcik od samego początku zafunkcjonowała jako ważny fakt społeczny i artystyczny  Ze względu na dotychczasową tradycję CSW wspierania sztuki w przestrzeni publicznej, włączenie tego projektu do naszej kolekcji, wydało nam się naturalne. Przeniesienie praw do aranżacji „Tęczy”, pozwoli nam zaangażować się w pracę nad jej odbiorem społecznym oraz nad ewentualnym odtworzeniem dzieła w przyszłości.

– mówi Jarosław Lubiak, dyrektor programowy Zamku. –

Trwają akcje związane z „Tęczą” i jej symbolicznym pożegnaniem na Placu Zbawiciela.

Na portal Culture.pl powstaje wirtualny album -  zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami z „Tęczą”. Zdjęcia wystarczy wysłać przez Facebook Culture.pl lub Instagram  Culture.pl pod hashtagiem #przemineloztecza lub #fotkaztecza. W albumie znajdą się także zdjęcia zrobione fotomatem – w weekend 22 i 23 sierpnia blisko 8 000 osób zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Tęczą.  

Więcej na culture.pl