Instytut Adama Mickiewicza ogłasza rozstrzygnięcie naboru na współtworzenie polskiego stoiska wystawienniczego na Targach muzyki świata WOMEX! Wybrane osoby i zespoły będą reprezentowały nasz kraj od 23 do 27 października 2024 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.
Polska reprezentacja na WOMEX 2024
Spośród wszystkich zebranych zgłoszeń wyłoniono 12 delegatów, którzy otrzymali najwyższą punktację w każdej z trzech kategorii:
- artysta / zespół / self-manager;
- menadżerowie / wydawcy / promotorzy;
- festiwale / agencje koncertowe.
Tegoroczny nabór przedstawił wysoki poziom. Zgłoszenia artystów wpisują się w world folk music. Sięgając do korzeni reinterpretują ludowość używając szerokiego wachlarza środków w muzyce. Współtworzenie polskiego stoiska Instytutu Adama Mickiewicza to nie tylko wsparcie na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem i uczestnictwem w targach - to także okazja do sieciowania kontaktów i wymiany doświadczeń.
W październiku 2024 w Manchesterze, na stoisku Instytutu Adama Mickiewicza na Targach muzyki świata WOMEX, Polskę reprezentować będą:
- Zuzanna Baum – reprezentuje BamBam Label, wydawnictwo muzyczne, które wspiera młodych artystów rozpoczynających swoje kariery.
- Lila Bosowska – reprezentuje Laboratorium Pieśni, kobiecy zespół pieśniarek, który śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, albańskie, bośniackie, polskie i wiele innych. Wykonują utwory zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie etnicznych instrumentów, wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację.
- Karolina Cicha – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski.
- Piotr Damasiewicz – reprezentuje Stowarzyszenie Sztuka i Teatr i Ethno Jazz Beskidy - festiwal, który łączy górską wędrówkę z uczestnictwem w premierowych koncertach muzyki ze styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu.
- Dagmara Gregorowicz – reprezentuje zespół Dagadana. Grupa od 16 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W swojej twórczości sięgają do pieśni obrzędowych przodków. Najważniejszym elementem brzmienia zespołu są wokale.
- Dominika Kiss–Orska – twórczyni i koordynatorka Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. Reprezentuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Tomasz Kosiek – reprezentuje zespół Wernyhora, który przywraca pamięć o muzycznych tradycjach Bojków – dawnych mieszkańców Bieszczad i Gór Sanocko-Turczańskich. Aranżacje muzyczne zespołu wykorzystują muzykę źródeł w sposób pozwalający na zachowanie brzmień nieodległych od tradycji, przy jedoczesnym twórczym podejściu do ludowych nut.
- Piotr Pucyło – producent, menedżer, edukator, koordynator projektów. Reprezentuje Globaltica - Festiwal Kultur Świata, który odbywa się w Gdyni.
- Magdalena Sobczak–Kotnarowska – reprezentuje Agencję Koncertowo-Wydawniczą KARROT KOMMANDO, która zapewnia opiekę artystyczną zespołom, np. Kapeli ze Wsi Warszawa.
- Bożena Szota – współtwórczyni festiwalu Ethno Port w Poznaniu. W ramach Działu Programów Muzycznych i Performatywnych Centrum Kultury ZAMEK od dwudziestu lat organizuje koncerty polskich i zagranicznych wykonawców w przestrzeniach CK Zamek.
- Magdalena Tejchma – Przewodnicąca grupy ds. muzyki folk i tradycyjnej EBU (European Broadcast Union). Reprezentuje Radiowe Centrum Kultury Ludowej (organizatora Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja") i Fundację Muzyka Zakorzeniona, która dokumentuje i promuje muzykę polskiej wsi przez wydawnictwa płytowe, wymianę doświadczeń i projekty artystyczne.
- Agata Weber – reprezentuje HrayBery, zespół który przywraca zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. W jego repertuarze znajdują się zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł utwory taneczne: kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce z dorzecza Sanu i Galicji Wschodniej.
Zwycięzcom naboru gratulujemy i do zobaczenia w Wielkiej Brytanii!
Targi muzyki świata WOMEX z Instytutem Adama Mickiewicza
Instytut Adama Mickiewicza jest obecny na Targach muzyki świata WOMEX od 2009 roku. Na przestrzeni lat wsparł ok. 150 osób. Dzięki prowadzonym co roku naborom promotorzy muzyki źródeł i folk oraz artyści z Polski są regularnie obecni na największym wydarzeniu branżowym na świecie. Przyciąga ono za każdym razem kilka tysięcy odbiorców z krajów z całego świata.
Targi muzyki świata WOMEX zbierają najważniejszych działaczy z branży World Music z całego globu. Pierwsze polskie stoisko współorganizowane przez IAM pojawiło się w Kopenhadze w 2009 roku. Od 2014 roku Instytut jest odpowiedzialny za polskie stoisko na WOMEX. Instytut co roku organizuje przestrzeń wystawienniczą stoiska i wspiera polskie zespoły, współpracuje w kwestii organizacji wspólnej przestrzeni krajów z regionu Europy Wschodniej i Trójmorza, inicjuje i uczestniczy w spotkaniach sieciujących. Stoisko IAM to także miejsce spotkań dla polskich uczestników targów spoza naboru.
Instytut Adama Mickiewicza dziękuje wszystkim za złożone wnioski i działania na rzecz polskiej muzyki sięgającej do korzeni!