Uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE

Z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej 3 stycznia 2025 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się uroczysta inauguracja. Druga w historii polska prezydencja w Radzie UE potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025.

Uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 3 stycznia 2025

3 stycznia 2025 w Teatr Wielki - Opera Narodowa odbyła się uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dla publiczności, zarówno zgromadzonej w TWON jak i widzów transmisji telewizyjnej i online, wystąpili muzycy Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą dyrygenta Radzimira Dębskiego (Jimka). Znany kompozytor skomponował na tę okazję nowy utwór inspirowany polską muzyką klasyczną, który stanowi swoistą opowieść o polskiej tożsamości.


2025.01.03 Warszawa | Gala otwarcia Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej | Fot. KPRM

Wydarzenie to symbolicznie rozpoczyna realizację programu kulturalnego towarzyszącego Polskiej Prezydencji. Hasłem prezydencji, która potrwa do 30 czerwca 2025 roku, jest: „Bezpieczeństwo, Europo”. Polska przyjmując rolę lidera w obszarze kultury zaprasza Europę do dialogu opartego na wzajemnym szacunku, ukazując swoje dziedzictwo jako nieodłączny element wspólnoty. Program wydarzeń w kraju koordynuje Narodowe Centrum Kultury, a program zagraniczny Instytut Adama Mickiewicza. Inicjatywom towarzyszyć będzie logo polskiej prezydencji zaprojektowane przez Jerzego Janiszewskiego, twórcę znaku graficznego Solidarności. Polska flaga przenikająca litery EU odzwierciedla m.in. zaangażowanie Polski w sprawy europejskie oraz ambicję wytyczania nowych kierunków rozwoju UE.


2025.01.03 Warszawa | Gala otwarcia Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej | Fot. KPRM

6 miesięcy międzynarodowego dialogu i wzmacniania współpracy kulturalnej

Najbliższe sześć miesięcy upłynie pod hasłami budowy międzynarodowego dialogu i wzmacniania współpracy kulturalnej. Od stycznia do czerwca 2025, pod hasłem „Culture sparks unity”, w ponad 20 europejskich państwach IAM zorganizuje blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. Zagraniczny program kulturalny polskiej Prezydencji będzie opierał się na partnerstwie z najważniejszymi ośrodkami kulturalnymi w Europie, obecności w krajach kandydujących do Unii Europejskiej, współpracy z artystkami i artystami i roli Polski jako bezpiecznej przestrzeni dla twórców i twórczyń z państw objętych wojną i prześladowaniami. Dodatkowo międzypokoleniowa i międzynarodowa współpraca artystów i artystek z całej Europy oraz sieciowanie młodej generacji z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Europie zachęci do prowadzenia wspólnego dialogu o przyszłości Europy.


2025.01.03 Warszawa | Gala otwarcia Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej | Fot. KPRM

Relacje z wydarzenia są dostępne na oficjalnej stronie Polskiej Prezydencji 2025, a także w mediach społecznościowych Polish presidency of the Council of the European Union, Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza.