„Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1” - premiera nowego albumu

Proces powstawania płyty „Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1”, fot. Waldemar Dowejko.

W lutym 2025 swoją premierę ma płyta „Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1”. Janusz Wawrowski z Narodową Litewską Orkiestrą Symfoniczną i Tymoteuszem Biesem przygotował nagrania skrzypcowych dzieł Grażyny Bacewicz. Album został przygotowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Skrzypcowe dzieła Grażyny Bacewicz na nowym albumie

Płyta „Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1” to pierwsza odsłona wieloletniego projektu, który przybliży wszystkie skrzypcowe dzieła Grażyny Bacewicz. Ta jedna z najwybitniejszych kompozytorek XX wieku i fenomenalna skrzypaczka jest obecnie odkrywana na nowo. Polka o litewskich korzeniach dla współczesnych kobiet i artystów staje się inspiracją i symbolem zachodzących zmian. Na pierwszej płycie znalazły się sonaty, koncert, kaprysy i partita, a także miniatury.

mężczyzna z komputerem i partyturą na tablecie podczas pracy
Proces powstawania płyty „Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1”, fot. Waldemar Dowejko.

Wykonawcą skrzypcowych dzieł Bacewicz jest Janusz Wawrowski. Polski wirtuoz skrzypiec i laureat licznych nagród jest także wykładowcą akademickim. W procesie nagrań towarzyszyli mu: Narodowa Litewska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Modestasa Pitrėnasa oraz pianista Tymoteusz Bies. Większość utworów zarejestrowano na Litwie – w Wilnie i w Paliesiusie.

Płyta Janusza Wawrowskiego „Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1”

Na płycie znalazły się takie utwory jak: Kaprys Polski (1949), VII Koncert skrzypcowy (1965), 4 Kaprysy na skrzypce solo (1968) czy dwie Sonaty na skrzypce solo (1941, 1958). Wraz z wydawnictwem swoją światową premierę ma opracowanie 24. Kaprysu a-moll Nicolò Paganiniego na skrzypce i fortepian autorstwa Grażyny Bacewicz. Łącznie dzięki albumowi można zanurzyć się w świat światowej klasy muzyki na prawie półtorej godziny.

Album jest dostępny na serwisach streamingowych od dnia urodzin Grażyny Bacewicz, czyli 5 lutego 2025 roku.

Producent: Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego
Partnerzy: Narodowa Litewska Filharmonia, Instytut Polski w Wilnie.
Wydano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.