Zapach Common Room 2_017, czyli wspólny projekt dla dzieci ze Szczecina i Hamamatsu

8 października odbyły się internetowe warsztaty dla dzieci z Polski i Japonii. W tym samym czasie, w dwóch miejscach na świecie, dzieci poznawały siebie, swoje kultury oraz bawiły się i wspólnie pracowały. Pole do działań wyznaczyły „nuty zapachowe”: muzyka Fryderyka Chopina, symbolika kwiatów oraz mapy zapachowe miast.

Warsztaty odbyły się w szczecińskiej Trafostacji Sztuki oraz w Hamamatsu Children's Plaza. Dzieci na początku spotkania za pośrednictwem połączenia internetowego przedstawiły siebie, swoje kraje, kultury i naturę. Później przy dźwiękach muzyki Chopina przystąpiły do tworzenia map zapachowych swoich miast. Do tego celu wykorzystywały różne techniki rysowania i malowania.

W Polsce z dziećmi spotkała się m.in. Marta Siembab ‒ jedyny polski senselier, natomiast w Japonii dzieciom towarzyszył Seiji Yamauchi ‒ artysta performatywny. W trakcie warsztatów młodzi uczestnicy podzieleni na grupy mieszali rozdane im wcześniej zapachy. W ten sposób powstały cztery różne wonie, które zmieszane stworzą całkiem nowy zapach.

"Przez dwie godziny rozmawialiśmy z dzieciakami z drugiej strony świata, rysowaliśmy siebie nawzajem, a na koniec dzieci stworzyły polsko-japoński zapach. Cudowne, pełne emocji doświadczenie!" ‒ tak relacjonuje Marta Siembab. Seiji Yamauchi dodaje: "To wielka przyjemność być zaangażowanym w ten projekt. Japońskie dzieci były pełne ekspresji i pasji względem zapachowych dzieł sztuki, które powstawały przy utworach Fryderyka Chopina i w towarzystwie nowych przyjaciół z Polski".

Z zapachem Common Room 2_017 jako pierwsze zapoznają się osoby odwiedzające wystawę w Hamamatsu, która zostanie otwarta 3 listopada, w państwowym Dniu Kultury. Tam też zostaną przeprowadzone warsztaty przez Beatę Kuracińską ‒ pomysłodawczynię i kuratorkę projektu Common Room, której towarzyszyć będzie Seiji Yamauchi.

W międzyczasie, 19 października w Trafostacji Sztuki w Szczecienie, w ramach festiwalu Kids Love Design, zostanie otwarta wystawa towarzysząca projektowi Common Room. Będzie opierać się ona na kwiatowych ilustracjach Bożki Rydlewskiej zaprezentowanych w trójwymiarze. Ilustracje te nawiązują do pięciu kwiatów: irys, bez, kwiat wiśni, magnolia i chryzantema, z zapachami których pracowały dzieci podczas interaktywnych warsztatów.

Więcej  o polskiej kulturze w Azji czytaj na asia.culture.pl.