Od 7 listopada 2024 w Kunsthalle im Lipsiusbau w Dreźnie będzie można oglądać wystawę „Zmiana, która nadejdzie”. Ekspozycja skupiona jest wokół temat zaangażowania obecnego w polskiej sztuce. Jej kuratorką jest Magdalena Komornicka. To pierwsza tego typu wystawa poświęcona polskiej sztuce w Niemczech.
„Zmiana, która nadejdzie” – opowieść o sztuce zaangażowanej
Wystawa „Zmiana, która nadejdzie” skupia się na eksplorowaniu zjawiska sztuki zaangażowanej. Zaangażowanie nie oznacza jednak tylko osobistego aktywnego udziału artystów w tworzeniu sztuki, pojęcie to wpływa także na metodologię tworzenia i interpretacji dzieła. Artyści, których dzieła prezentowane są na wystawie, usytuowani są w różnych narracjach: historycznych i współczesnych pozwalających na prześledzenie różnorodności postaw oscylujących pomiędzy świadectwem a aktywnym protestem przeciwko niesprawiedliwościom społecznym.
W Kunsthalle im Lipsiusbau zaprezentowane zostaną prace ponad trzydziestu artystów i artystek, mieszkających i pracujących w Polsce oraz poza nią. Zdecydowano się sięgnąć po dzieła, które powstawały w ciągu ostatnich 80 lat. Wśród nich znajdą się prace zarówno dobrze rozpoznawalnych twórców jak Andrzej Wróblewski, Marian Bogusz czy Maria Jarema, jak i twórców współczesnych. Odwiedzający Kunsthalle będą mieli także okazję zapoznać się z twórczością Marka Sobczyka i Włodzimierza Pawlaka tworzących w czasie stanu wojennego czy z artystami z nurtu „prowokacyjnego” sztuki krytycznej lat dziewięćdziesiątych jak Katarzyna Kozyra.
Marian Bogusz, Radość nowych konstrukcji, 1948, olej, płótno, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Nie zabraknie również twórców posługujących się ironią i ciętym humorem, jak Oskar Dawicki, a także członków funkcjonującej na początku lat dwutysięcznych Grupy Ładnie: Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego i Rafała Bujnowskiego. Wystawa będzie także okazją do zapoznania się z performatywnymi i aktywistycznymi praktykami młodszego pokolenia artystów i artystek mieszkających lub pracujących w Polsce, wśród których znaleźli się m.in. Mikołaj Sobczak, Małgorzata Mirga-Tas, Ala Savashevich, Joanna Piotrowska, Weronika Zalewska, Yulia Krivich, Marta Romankiv czy anonimowy kolektyw „Przybyszki”.
Marcin Maciejowski, Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować, 2000, olej, płótno, Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING, Warszawa
Polska sztuka współczesna w historycznej przestrzeni Kunsthalle im Lipsiusbau i poza nią
Koncepcja wystawy powstała w 2023 roku na zaproszenie Marion Ackermann, dyrektor generalnej Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Stworzyła ją Hanna Wróblewska we współpracy z kuratorką, Magdaleną Komornicką.
Wystawa „Zmiana, która nadejdzie” wejdzie także w przestrzeń samego miasta. Między budynkiem Kunsthalle im Lipsiusbau a Albertinum na Placu Georg Treu stanie instalacja Marka Sobczyka. Będzie to kolejna odsłona słynnej „Prostej tęczy”, którą część publiczności pamięta sprzed Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie przez kilka lat animowała przestrzeń Placu Małachowskiego. Ekspozycji będzie towarzyszył program performatywny.
Plakat wystawy: Zofka Kofta, w oparciu o pracę Joanny Piotrowskiej, Bez tytułu (Samoobrona), 2014, odbitka żelatynowo-srebrowa, dzięki uprzejmości artystki oraz Phillida Reid Gallery, Londyn.
- miejsce: Kunsthalle im Lipsiusbau, Staatliche Kunstsammlungen Dresden;
- wernisaż: 6.11.2024, godz. 18:30;
- czas trwania wystawy: 7.11.2024–16.03.2025;
- kuratorka: Magdalena Komornicka;
- współpraca kuratorska ze strony Staatliche Kunstsammlungen Dresden: Maria Isserlis;
- Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej;
- Więcej informacji na stronie Kunsthalle im Lipsiusbau.
Instytut Adama Mickiewcza zaprasza do odwiedzenia wystawy!