fot. Bjorn Beheydt, IETM
W dniach 22 - 26 listopada 2017, w Brukseli odbędzie się kolejny, jesienny zjazd plenarny sieci IETM, której członkiem stowarzyszonym, od 2016 roku, jest EEPAP.
Od ponad 20 lat IETM pozostaje największą i najważniejszą siecią współpracy międzynarodowej w obszarze sztuk performatywnych w Europie. Podczas pięciu intensywnych dni tegorocznego zjazdu, blisko 1000 uczestników, reprezentujących instytucje i organizacje z obszaru sztuk performatywnych - od małych inicjatyw artystycznych po narodowe agencje rządowe - uczestniczyć będzie w debatach, warsztatach i prezentacjach.
Wśród uczestników zjazdu obecnych będzie 6 stypendystek i stypendystów programu „EEPAP Travel grants”. Dzięki programowi, polegającemu na wsparciu finansowemu podróży i pobytu, młodzi artyści i administratorzy z Armenii, Białorusi, Ukrainy, Gruzji i Polski mają szansę promować swoje projekty, budować międzynarodową sieć kontaktów i sprawdzić przydatność IETM dla rozwoju swoich projektów.
EEPAP reprezentowany będzie także w sesjach plenarnych i warsztatowych. IETM zaprezentuje raport z październikowego wyjazdu roboczego (Caravan Meeting) do Armenii i Gruzji, którego inicjatorem i partnerem strategicznym był EEPAP. Marta Keil - kuratorka EEPAP, weźmie udział w dyskusji o zmianach w politykach kulturalnych. Ważnym elementem spotkania będzie także, przygotowana w obrębie współpracy pomiędzy członkami stowarzyszonymi sieci, prezentacja programu inkluzji niepełnosprawnych poprzez działania artystyczne. Projekt ten powstał z inicajtywy British Council, jako wieloletni program w ramach działania sieci.
Od ponad 2 lat, EEPAP buduje swoją obecność w strukturze IETM, jako strategicznego partnera wprowadzającego IETM w obszar Europy Środowej i Wschodniej. Aktywność ta polega przede wszyskim na budowaniu kompetencji wspierających współpracę międzynarodową w regionie oraz udoskonalanie narzędzi wsparcia dla instytucji i organizacji z regionu wspomagających ekspansje ich działalności na Europę Zachodnią i inne kontynenty.
East European Performing Arts Platform (EEPAP) to program Instytutu Adama Mickiewicza, który od 2011 roku działa na rzecz rozwoju sztuk performatywnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Platforma inicjuje i wspiera wymianę wiedzy, informacji i doświadczeń między twórcami i specjalistami w dziedzinie teatru i tańca działającymi w tym regionie Europy, a także łączy artystów, kuratorów i teoretyków z regionu Europy Środkowej i Wschodniej i ułatwia im kontakty z przedstawicielami i ekspertami w zakresie sztuk performatywnych z całego świata. EEPAP adresowany jest przede wszystkim do niezależnych twórców performatywnych, kuratorów, krytyków, teoretyków oraz osób prowadzących ośrodki teatralne, taneczne i festiwale z 18 państw – Polski, Białorusi, Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji, Czech, Węgier, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Kosowa, Macedonii, Rumunii i Chorwacji.
Projekt EEPAP jest realizowany we współpracy z Miastem Lublin, a swoją siedzibę ma w Centrum Kultury w Lublinie.