Capturing Freedom: Creating the Future
Pod takim hasłem Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl oraz Transatlantyk Festival ogłaszają II edycję międzynarodowego konkursu na film krótkometrażowy. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie, organizatorzy proponują młodym twórcom filmową wypowiedź na temat WOLNOŚCI.
WOLNOŚĆ może być rozumiana wspólnotowo, społecznie i narodowo, ale również bardzo osobiście, jako prawo do komunikowania innym własnej kultury i przekonań. Może stać się pomostem między tradycją, teraźniejszością, a przyszłością. Drogą do kreowania i realizacji marzeń. W konkursie mogą uczestniczyć studenci lub absolwenci uczelni filmowych do 35 roku życia, z dowolnego kraju na świecie. Długość zgłaszanych filmów nie powinna przekraczać 10 minut.
Uwaga, ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, termin nadsyłania prac został przedłużony do 5 czerwca 2018 r. Autorzy najlepszych filmów, zostaną zaproszeni do Polski, gdzie odbiorą nagrody podczas Transatlantyk Festival.
Zadaniem uczestników konkursu Capturing Freedom: Creating the Future jest opowiedzenie o tym, czym jest dla nich WOLNOŚĆ. Podobnie jak w kilku innych krajach europejskich, rok 2018 w Polsce jest czasem wyjątkowym. Dokładnie 100 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po długim czasie nieobecności.
Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na dwa aspekty - możliwość prezentowania swojej kultury oraz tworzenie wspólnej przyszłości, poprzez opowiadanie własnych doświadczeń i słuchanie o doświadczeniach innych. Ważna jest tu komunikacja społeczna i narodowa. Naród, który nie może opowiadać o swojej kulturze nie jest prawdziwie wolny. Podobnie jednostki, którym odmawia się przekazywania własnych przeżyć i emocji stają się niewolnikami.
Organizatorzy konkursu zapraszają do tworzenia filmów o wolności i jej komunikacji, pokazywania historii ludzi, którzy otwarcie prezentują swoją kulturę, ale również są ciekawi historii innych i otwarci na dialog. Inspiracji można szukać w historii własnych krajów, ale także w najbliższym otoczeniu, w lokalnych społecznościach, czy też w osobistych doświadczeniach. Wolność i dialog, które rozpoczynają się między dwojgiem lub kilkorgiem ludzi, w przyszłości mogą prowadzić do rozwoju całych społeczeństw lub krajów.
Filmy można nadsyłać do 5 czerwca 2018 rok, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Culture.pl. Najlepsze filmy wybierze jury w składzie:
- Wojciech Staroń - reżyser, operator
- Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista komunikacji społecznej
- Joanna Łapińska - dyrektor programowa Transatlantyk Festival
- Grzegorz Skorupski - ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza.
Nagrody w postaci kamer marki GoPro dla autorów trzech najlepszych filmów wybranych przez jury zostaną wręczone w lipcu podczas międzynarodowego Transatlantyk Festival (13-20 lipca 2018 r.). Dodatkowy, czwarty zwycięzca zostanie wyłoniony w konkursie internetowym. Laureaci zostaną zaproszeni do Polski i zaprezentują swoje filmy jako goście festiwalu.
Regulamin konkursu dostępny tutaj: https://iam.pl/pl/regulamin-konkursu-capturing-freedom-2018