Koncerty laureata Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Japonii
Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historyczny, zagra w Japonii trzy koncerty, wieńcząc tym swoje światowe tournée. Ostatni z nich odbędzie się 30 stycznia z udziałem legendarnej japońskiej orkiestry, specjalizującej się w wykonawstwie na instrumentach historycznych – Bach Collegium Japan pod batutą maestro Masato Suzukiego.
Eric Guo, dwudziestojednoletni Kanadyjczyk, został uznany za najlepszego uczestnika konkursu przez jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały. Zwycięstwo przyniosła mu gra na fortepianach historycznych: z wytwórni Pleyel z 1842 roku oraz kopii instrumentu wiedeńskiego Conrada Grafa z ok. 1819 roku.
Wykorzystanie instrumentów z epoki pozwala wyobrazić sobie, jak słuchało się muzyki Fryderyka Chopina w XIX wieku:
„Nie przychodzi mi do głowy inny twórca, który w tak szczególny sposób potrafi łączyć wszystkich, przekraczając wszelkie granice i bariery. (…) Wierzę, że jego muzyka ma siłę przenoszenia ludzkości do lepszego wymiaru. Wzmacnia nas, ma w sobie pozytywną energię (…)” – mówi Eric Guo w wywiadzie dla portalu Culture.pl.
To właśnie kompozycje Chopina w wykonaniu Erica Guo będzie mogła usłyszeć japońska publiczność: 25 stycznia w mieście Hamamatsu, 26 stycznia w Nishinomiyi oraz 30 stycznia w Tokyo Opera City Hall. W Tokio zabrzmią dwa monumentalne utwory Chopina: II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz I Koncert fortepianowy e-moll op. 11.
Ostatniego dnia do laureata dołączy orkiestra Bach Collegium Japan pod kierownictwem maestro Masato Suzukiego. Orkiestra i jej dyrektor znani są z popularyzowania europejskiej muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych od 1990 roku. Co roku występują z cyklem koncertów poświęconych kantatom Bacha. Obecnie Bach Collegium Japan eksploruje klasyczny repertuar – utwory Mozarta i Beethovena. Orkiestra przez lata swojej działalności zyskała międzynarodowe uznanie, występując w salach koncertowych m.in. w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu, Londynie, Hong Kongu, Los Angeles, Nowym Jorku czy Seulu. Jednym z jej najnowszych sukcesów jest wydanie świeckich kantat Bacha, pierwszej płyty z Koncertami klawesynowymi pod kierownictwem Masato Suzukiego, głównego dyrygenta grupy, oraz nagranie nowej wersji Pasji według św. Mateusza, która w 2020 roku otrzymała nagrodę Gramophone.
Koncerty organizowane są przez Japan Arts i Tokyo Opera City Cultural Foundation we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Fryderyka Chopina, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio oraz Instytutem Polskim w Tokio.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Potwierdzeniem najwyższej jakości projektów realizowanych przez Instytut są nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach i festiwalach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Kontakt dla mediów:
Klaudiusz Gomerski