Zwycięski projekt w konkursie na pawilon polski podczas London Design Biennale 2023

Informacja prasowa, 08.12.2022

 

„Poetyka konieczności” zwycięskim projektem w konkursie na pawilon polski podczas London Design Biennale 2023

Na przyszłorocznym London Design Biennale 2023, organizowanym pod hasłem „Remapping Collaborations”, zaprezentowana zostanie praca „Poetyka konieczności”, zaprojektowana przez Zofię Jaworowską, Michała Sikorskiego i Petro Vladimirova.

„Projekt wyrósł z potrzeby zaistniałej sytuacji geopolitycznej, czyli wojny w Ukrainie, a także z potrzeby niesienia pomocy i mnogich sposobów jej realizacji. Jest to jednak koncept bardzo otwarty i uniwersalny, który z całą pewnością dobrze odnajdzie się również w innych kontekstach i sytuacjach, stanowiąc bazę do interpretacji i wyzwań współczesnego świata.” – w ten sposób Barbara Krzeska, zastępca Dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza opisuje zwycięską koncepcję.

Zofia Jaworowska od lat związana jest z sektorem obywatelskim. Łącząc doświadczenie działaczki społecznej i twórczyni kreatywnej, koordynuje pracę Grupy Zasoby, jednej
z najefektywniejszych inicjatyw wspierajacych osoby uchodźcze z Ukrainy w Polsce. Jest prezeską Fundacji BRDA.

Michał Sikorski warsztat architektoniczny rozwijał we Francji, współpracował również z Uniwersytetem Warszawskim jako architekt prowadzący Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej. Uczy projektowania urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i prowadzi autorskie biuro architektoniczne TŁO.

Petro Vladimirov, ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta, specjalizuje się w realizacji projektów w biurze Direction. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracował w Ukrainie, w Danii, z Zofią Jaworowską i Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO. Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia. Obecnie kurator wystawy „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy.

Projekt „Poetyka Konieczności” obejrzeć będzie można podczas London Design Biennale 2023, od 1 do 25 czerwca 2023 roku. Kuratorem przyszłorocznej edycji LDB jest Het Nieuwe Instituut w Rotterdamie. 

Komisja Konkursowa obradowała w składzie:

1. Barbara Krzeska – Przewodnicząca Komisji;

2. Victoria Broackes;

3. Ivan Blasi;

4. Anja Radović;

5. Tomasz Sławiński;

6. Małgorzata Miśkowiec.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]