Wystawiajmy się!

Polscy projektanci na najważniejszych targach i festiwalach designu na świecie

Już po raz drugi Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla polskich projektantów, którzy pragną zaprezentować swoje prace międzynarodowej publiczności na najważniejszych targach i festiwalach designu na świecie. Zapraszamy do wystawienia się! Na zgłoszenia czekamy od 10 lutego do 6 marca 2015 roku.

W 2014 roku Instytut Adama Mickiewicza uruchomił program Wystawiajmy się! Projekt skierowany jest do designerów, którzy pragną zaprezentować swoje prace międzynarodowej publiczności. Biorąc udział w programie projektanci mogą ubiegać się o wsparcie prezentacji ich prac podczas najważniejszych wydarzeń w branży designu na świecie. Instytut wyszedł naprzeciw potrzebom polskich projektantów, którzy często nie mogą sobie pozwolić na prezentację za granicą. Ogromne zainteresowanie projektem dowiodło konieczności podejmowania tego typu działań. Zapraszamy do udziału w otwartym naborze Wystawiajmy się! 2015.  

Udział w międzynarodowych targach branżowych jest dla projektantów okazją by pokazać swoje prace, nawiązać kontakty z profesjonalistami (kuratorami, producentami, dystrybutorami), by podjąć współpracę z międzynarodowymi partnerami, a także włączyć się do międzynarodowego obiegu wymiany nowych idei. Pokazując prężnie działających polskich projektantów i wyjątkowe efekty ich pracy, Instytut buduje przy tym świadomość zagranicznych odbiorców na temat współczesnej kultury polskiej.

Sygnowane logiem Culture.pl wystawy można było oglądać w ubiegłym roku podczas Paris Design Week, w tym jednej z głównych sekcji Festiwalu – now le! Off oraz Meet My Project. Podczas London Design Festival projekty Wystawiajmy się! prezentowane były w wiodących przestrzeniach festiwalowych: Tent London, Designjunction i 100% Design. Prace polskich projektantów można było także zobaczyć w ramach takich wydarzeń jak: Dutch Design Week, Ventura Interieur w belgijskim Kortrijk, Kreative Messe Stuttgart, praskiej Designblok, Designer’s Open w Lipsku, a nawet organizowanego w Sydney Grand Design Lives

 

Wystaw się! Jak się zgłosić?

Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno doświadczeni jak i początkujący projektanci, osoby indywidualne oraz grupy projektowe. Projektanci mogą się ubiegać o wsparcie prezentacji na zagranicznych targach, festiwalach i biennale designu, a także w wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych przez polskich lub zagranicznych kuratorów w muzeach i galeriach zagranicą.

Wsparcie finansowe Instytutu obejmie m.in. wynajem przestrzeni wystawienniczej, transport obiektów na wystawę, druki materiałów promocyjnych, a także koszty podróży i noclegi. Od zgłaszających wymagany jest natomiast wkład finansowy w wysokości min. 20% całości kosztów zawartych w kosztorysie wstępnym.

Wszystkie otrzymane aplikacje zostaną poddane ocenie merytorycznej przez zespół projektu Polska Design Instytutu Adama Mickiewicza oraz ekspertkę zewnętrzną, Agnieszkę Jacobson-Cielecką. Jacobson-Cielecka jest m.in. niezależną kuratorką wystaw designu, dyrektorką programowa School of Form w Poznaniu i członkinią Rady Programowej festiwalu Łódź Design.

Procedura zgłoszenia jest prosta: należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wstępny kosztorys na stronie internetowej www.iam.pl i wysłać je na adres: [email protected] do dnia 6 marca 2015 roku. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 13 marca 2015 roku na stronie www.iam.pl. Wystawiajmy się!

 

WYSTAWIAJMY SIĘ!