Instytut Adama Mickiewicza już po raz dziesiąty jest organizatorem polskiego stoiska na targach WOMEX - Worldwide Music Expo.
Na koncercie showcase’owym w portugalskim Porto wystąpi zespół Kosy, a polska delegacja składać się będzie z dziesięciorga przedstawicieli kilkunastu zespołów i projektów muzycznych, firm producenckich
i festiwali.
W części showcase’owej targów, trwających od 27 do 31 października, wystąpi polski zespół Kosy. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni Dolnego Śląska we współczesnych aranżacjach z wykorzystaniem różnorodnych, w tym również ludowych instrumentów. W grupie reprezentantów polskiej branży muzycznej na targach WOMEX znajdują się także Bożena Szota (Centrum Kultury ZAMEK / ETHNO PORT Poznań Festival), Dagmara Gregorowicz (Dagadana), Jakub Lewicki (Hańba!), Agata Szakiel (INDYGO), Joanna Łapińska (L.U.C. & Rebel Babel Ensemble & Film Orchestra), Basia Songin (Mehehe, AAUU records), Jan Słowiński (Stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji), Krzysztof Karwasz (SOLITON), Izolda Sznaps (Sutari, Karolina Cicha & Spółka) i Urszula Nowak (Mosaic Beats).
WOMEX Targi Muzyki Świata organizowane są od 1994 w różnych europejskich miastach, m.in. Berlinie, Essen, Sewilli, Marsylii, Salonikach, Budapeszcie czy też w hiszpańskim Santiago de Compostela. W 2017 roku miastem-gospodarzem WOMEX były Katowice. To światowej rangi wydarzenie wystawiennicze gromadzi przedstawicieli wytwórni, agencji koncertowych, festiwali czy producentów instrumentów. Targom towarzyszą konferencje, prelekcje, filmy oraz koncerty showcase'owe.
Instytut Adama Mickiewicza organizuje polskie stoisko i pobyt polskiej delegacji
na targach od dziesięciu lat. Do tej pory na targach WOMEX prezentowali się m.in. tacy artyści jak Kapela ze Wsi Warszawa, Kroke, Hańba!, Janusz Prusinowski Trio, Sutari. W 2020 roku ze względu na pandemię targi odbyły się online. W 2021 roku powrócono do tradycyjnej, stacjonarnej formy, a ich gospodarzem będzie Porto.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Kontakt dla mediów:
Ewa Szandomirska
+48 692 494 061