Pokaz filmowy zamykający cykl „Fokus auf Polen: Lost and found” z udziałem Marka „Latarnika” Pędziwiatra

Pokaz filmowy zamykający cykl „Fokus auf Polen: Lost and found” z udziałem Marka „Latarnika” Pędziwiatra

19 czerwca odbędzie się ostatnia projekcja z cyklu pokazów niemych filmów „Fokus auf Polen: Lost and Found” w Monachium. Wyświetlone zostaną filmy „Europa” Stefana i Franciszki Themersonów oraz „Mocny człowiek” Henryka Szaro, do którego muzykę na żywo zagra Marek „Latarnik” Pędziwiatr. 

Film „Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szaro to produkcja z 1929 roku. Oparty został na powieści Stanisława Przybyszewskiego o tym samym tytule. Film zaginął w czasie II wojny światowej i został odnaleziony dopiero w 1997 roku w Belgii. Następnie rozpoczął swoje drugie życie po cyfrowej rekonstrukcji, którą wykonała Filmoteka Narodowa. Dziś uznawany jest za jeden z najlepszych polskich filmów niemych sprzed 1939 roku.

Jego projekcję uświetni muzyka na żywo w wykonaniu kompozytora, pianisty, aranżera, wokalisty, dj-a, rapera i producenta Marka „Latarnika” Pędziwiatra. Artyście przyniosły popularność takie projekty jak EABS, Błoto czy Night Marks. Jest laureatem Fryderyka w 2018 roku za produkcję albumu „Odwilż” Pauliny Przybysz. W 2021 roku już pod pseudonimem „Latarnik” wspólnie z pakistańskim zespołem Jaubi nagrał jedną z najważniejszych płyt 2021 roku – Nafs at Peace, docenioną przez Pitchfork, The Guardian, DownBeat czy Bandcamp. W 2022 roku ukazał się jego pierwszy w pełni solowy album „Marianna.

Podczas pokazu będzie można obejrzeć raz jeszcze film „Europa” w reżyserii Stefana i Franciszki Themersonów z 1932 roku, który powstał w oparciu o futurystyczny poemat Anatola Sterna o tym samym tytule. Dzieło – przez wiele lat był uważane za zaginione – w 2019 roku zostało odnalezione przez Pilecki-Institut Berlin w Bundesarchiv. 

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Kontakt dla mediów

Marta Sadurska

[email protected]