Informacja prasowa, 28 czerwca 2022 roku
„W muzyce odbija się natura” Krzysztof Penderecki (1933-2020).
29 czerwca o godzinie 13:30 w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczysta inauguracja instalacji multimedialnej „Grające drzewo” towarzyszącej projektowi „Ogród Pendereckiego”. Inaugurację uświetni obecność Pani Elżbiety Pendereckiej, żony kompozytora oraz krótki koncert zespołu Atom String Quartet.
Instalacja wkomponowana będzie w bezpośrednie otoczenie drzew, nie ingerując jednak w ich formę. Ideą tego zabiegu jest zestawienie natury z muzyką tworzące połączenie ukochane przez Krzysztofa Pendereckiego. Konstrukcja instalacji została pomyślana tak, aby w jej centrum znalazło się drzewo, które wraz ze swoim najbliższym otoczeniem będzie odbijać się w jej lustrzanych powierzchniach. Elementem muzycznym wykorzystanym w instalacji będzie „Little partita in the old style” Piotra Orzechowskiego powstała z inspiracji twórczością Krzysztofa Pendereckiego. Utwór jest zamówieniem kompozytorskim Instytutu Adama Mickiewicza.
Natężenie dźwięku jest dobrane tak, aby był on słyszalny dla przechodnia, ale jego źródło nie było do końca oczywiste. Gdy osoby zainteresowane dźwiękiem podejmą próbę jego lokalizacji i zbliżą się do instalacji, czujniki zidentyfikują bliskość odwiedzającego, co spowoduje jej uruchomienie. Dźwięk utworu płynącego z głośników stanie się głośniejszy, dzięki czemu możliwe będzie jego swobodne odsłuchanie.
„Grające drzewo” wyposażone jest także w kod QR odsyłający do platformy internetowej „Ogród Pendereckiego” – www.pendereckisgarden.pl – stworzonej przez Instytut Adama Mickiewicza po śmierci kompozytora. Instalacja będzie zachęcać do zapoznania się nie tylko z muzyką kompozytora, ale i z samą jego postacią.
„Natura i muzyka – to zestawienie zawsze było niezwykle ważnym i inspirującym dla Krzysztofa Pendereckiego. Myślę, że prezentowanie jego muzyki w przestrzeni natury, w tak ścisłym związku z tym, co nas otacza, zyskałoby jego uznanie. Cieszy mnie także okazja do zapoznania szerszej publiczności z jego twórczością – czasem wymagającą, ale także intrygującą, szczególnie w połączeniu z takimi kontekstami otoczenia” – mówi Elżbieta Penderecka.
„Mocną stroną instalacji «Grające drzewo» jest nie tylko jej interaktywność sama w sobie, ale element tajemnicy, pewne wyzwanie, jakie rzuca ona przypadkowemu przechodniowi. Odkrycie źródła dźwięku wymaga bowiem pewnego wysiłku – nawet jeśli będzie nim jedynie wysiłek zainteresowania się światem, który nas otacza” – zauważa Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
„Muzyka Krzysztofa Pendereckiego to nie tylko najwyższej próby osiągnięcie artystyczne, które ubogaca duchowo słuchaczy, ale również polskie dziedzictwo kultury. Zamiłowanie kompozytora dla natury, zmaterializowane w jego ogrodzie w Lusławicach, czyni z Łazienek Królewskich naturalne miejsce dla instalacji, która pozwoli naszej publiczności na niezwykłe doświadczenie smakowania muzyki w ogrodach” – mówi Małgorzata Grąbczewska, zastępczyni dyrektora
ds. Muzealnych Muzeum Łazienki Królewskie.
Uroczyste uruchomienie instalacji odbędzie się 29 czerwca o godzinie 13.30
w Łazienkach Królewskich w Warszawie w przestrzeni oddalonej o 50 metrów od Bramy Południowej – wejście od ul. Gagarina.
W Łazienkach Królewskich zaprezentowany zostanie prototyp instalacji „Grające drzewo”. W 2023 roku planowane jest rozmieszczenie 10 bliźniaczych instalacji
w prestiżowych i chętnie uczęszczanych lokalizacjach zagranicznych, dzięki czemu kompozycje Krzysztofa Pendereckiego będzie można poznać, spacerując
i podróżując po całym świecie.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Marta Sadurska