Diasporas of Sorrows: Der Moment; Until. With/Out.Enough. Meksykańska premiera spektaklu upamiętniającego 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim
22 lipca w stolicy Meksyku odbędzie się wyjątkowy pokaz. Dwuczęściowy spektakl taneczny Diasporas of Sorrows powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, a przygotowali go wybitni choreografowie: Jacek Przybyłowicz (Der Moment) oraz Itzik Galili (Until. With/Out.Enough). Na światowej premierze w Palacio de Bellas Artes wykonają go tancerze z Centro de Producción de Danza Contemporánea (Ceprodac).
Spektakl powstał ku pamięci tragicznego powstania, które 80 lat temu wybuchło w likwidowanym przez hitlerowców getcie warszawskim. Ideą projektu jest nie tylko przypomnieć historię tamtejszej społeczności żydowskiej, ale i wydobyć z niej wymiar ponadhistoryczny. Pragnienie wolności i pokoju nie straciło na aktualności w obliczu dzisiejszych konfliktów zbrojnych. Dlatego przesłanie sztuki zostało osadzone w kontekście globalnym, a historyczne przeżycia - opowiedziane za pomocą uniwersalnego języka tańca. Do realizacji przedsięwzięcia zaproszono światowej sławy choreografów, Jacka Przybyłowicza oraz Itzika Galili.
Jacek Przybyłowicz jest polskim choreografem tańca współczesnego i współpracownikiem wielu teatrów polskich oraz europejskich. Zrealizował ponad 20 spektakli m.in. dla Polskiego Baletu Narodowego, Polskiego Teatru Tańca, Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Łodzi; współpracował także z zespołami pokroju Dantzaz Kompainia w San Sebastián, Beijing Dance LDTX w Pekinie, Prague Chamber Ballet, Balet Teatru Narodowego w Brnie czy TanzKompanie Giessen.
Na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza artysta przygotował perfomance Der Moment, którego tytuł nawiązuje do gazety ukazującej się w Europie Środkowej od 1910 roku. Stanowiła ona kronikę diaspory żydowskiej mieszkającej w Polsce, największego wówczas - po Stanach Zjednoczonych - skupiska Żydów na świecie. Jednym z autorów był Szmuel Szajnkinder, późniejszy twórca Archiwum Ringelbluma, unikalnego świadectwa Zagłady. Przy tworzeniu koncepcji spektaklu wykorzystano pochodzące stamtąd wspomnienia oraz ikonografie, uzupełnione przez zbiory z innych archiwów (m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Polin czy Instytutu Yad Vashem). W ten sposób Przybyłowicz, razem z autorką koncepcji dramaturgicznej Joanną Szymajdą, pragnęli stawić czoła problematyce pamięci o Zagładzie. Na zbliżającej się premierze pomoże im w tym muzyka Adama Walickiego oraz odpowiedzialny za reżyserię świateł Itzik Galili - sam będący autorem drugiej części łączonego spektaklu Diasporas of Sorrows.
Itzik Galili to izraelsko-holenderski choreograf, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców tańca współczesnego swojego pokolenia. Jego prace znajdują się w repertuarze najważniejszych światowych zespołów, w tym Stuttgart Ballet, Ballets de Monte Carlo, Batsheva Dance Company, Nederlands Dans Theater II, Les Grands Ballets Canadiens, Royal Finnish Ballet, Royal Winnipeg Ballet, Rambert Dance Company i Dutch National Ballet.
Galili zaprezentuje, jako część Diasporas of Sorrows, choreografię pt. Until.With / Out.Enough, stworzoną w 1997 roku do utworu Quasi Una Fantasia Henryka Mikołaja Góreckiego. Sztuka izraelsko-holenderskiego twórcy eksploruje koncepcję zamkniętej przestrzeni w naszych umysłach - tym samym nawiązując, w wymiarze dramaturgicznym i duchowym, do całościowej idei projektu Diasporas of Sorrows.
Der Moment
choreografia i kostiumy: Jacek Przybyłowicz
muzyka (kompozycja i wykonanie): Adam Walicki
teksty i dramaturgia: Joanna Szymajda
reżyseria świateł: Itzik Galili
obsada: tancerki i tancerze Centro de Producción de Danza Contemporánea (Ceprodac)
Until.With / Out.Enough
choreografia, reżyseria świateł i kostiumy: Itzik Galili
asystentka choreografa i próby wznowieniowe: Elisabeth Gibiat
muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
obsada: tancerki i tancerze Centro de Producción de Danza Contemporánea (Ceprodac)
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Marta Sadurska