Interaktywna wystawa ilustracji Joanny Concejo w Tallinie

Od 1 sierpnia 2024 w Ogrodzie Botanicznym w Tallinie na zwiedzających czeka wystawa „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji”. Inspirowane naturą prace ilustratorki eksponowane będą w nowym centrum dla zwiedzających oraz w Palmiarni. W interakcje z rysunkami w wypełnionych roślinnością pawilonach będzie można wchodzić do 27 października 2024.

Wystawa „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji”

Interaktywna wystawa „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” ożywia prace polskiej ilustratorki Joanny Concejo. Zaprasza nie tylko do oglądania, ale także do wejścia w świat dzieł artystki. Na wystawie znajdują się trójwymiarowe okładki kilku książek, takich jak „Czerwony Kapturek”, „Dzikie łabędzie”, „Książę w cukierni” oraz niedawno przetłumaczona i opublikowana w języku estońskim „Zagubiona dusza”. Odwiedzający mogą zagłębić się w twórczość Concejo i poznawać ją oglądając delikatne rysunki, wchodząc do wnętrza ilustracji przez multimedialne okno, składając własne kompozycje z elementów ilustracji czy też przetwarzając prace artystki za pomocą sztucznej inteligencji. Warto także posłuchać rysunków – na wystawie można usłyszeć dźwięki, które są odpowiednikami audioilustracji.

Joanna Concejo pochodzi ze Słupska. W swojej karierze zilustrowała już ponad 20 książek i za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Współpracowała z Olgą Tokarczuk przy wydanej w 2017 roku książce „Zagubiona dusza”. Jej ilustracje są znane na całym świecie i były wystawiane m.in. w Portugalii, Włoszech, Tajwanie, Republice Korei czy Francji. Swój rozpoznawalny charakter „pisma obrazowego” wypracowała dzięki redukcji środków: ograniczyła się właściwie do rysunku ołówkiem i kredkami. Joanna Concejo jest także laureatką Grand Prix prestiżowego Triennale Ilustracji w Tallinie „The Power of the Picture” w 2023 r. Prace Concejo po raz pierwszy zaprezentowano w Estonii w 2015 r. w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej.

Polska ilustratorka Joanna Concejo to ambasadorka polskiej sztuki na całym świecie. Jej prace znane są w wielu krajach i doceniane na prestiżowych konkursach czy wystawach. Instytut Adama Mickiewicza z pełnym przekonaniem wspiera i popularyzuje polskich twórców, którzy swoim talentem, umiejętnościami i pasją udowadniają, że sztuka nie zna granic i jest przestrzenią do wspólnych przeżyć i emocji, tak jak w przypadku wspaniałych ilustracji i grafiki Joanny Concejo - zaznacza Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.


Wystawa „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” - ekspozytory z ilustracjami w przestrzeni centrum dla zwiedzających Ogrodu Botanicznego w Tallinie.
Fot. IAM

Ilustracje z motywem roślinnym w Ogrodach Botanicznych w Tallinie

Pierwsza odsłona wystawy „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” miała miejsce w Estońskim Muzeum Narodowym w Tartu. Została zorganizowana z okazji ukazania się pierwszego wydania książki Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza” w języku estońskim, które powstało dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza i właśnie Estońskiego Muzeum Narodowego w Tartu.

Od 1 sierpnia do 27 października 2024 wystawa zostanie pokazana w Tallinn Botanic Garden mieszkańcom i turystom zwiedzającym stolicę Estonii. Tysiące gatunków roślin na świeżym powietrzu i w szklarniach tworzy jedną z najbardziej wyjątkowych przestrzeni ekspozycyjnych w kraju. Prezentacja prac Joanny Concejo doskonale współgra z głównym motywem jej ilustracji – bujną roślinnością. To idealne miejsce na czwartą odsłonę wystawy „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji”.

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do odwiedzin!


Wystawa „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” - ekspozytory z ilustracjami w przestrzeni palmiarni Ogrodu Botanicznego w Tallinie.
Fot. IAM

Spotkanie EUNIC w Tallinie

5 września 2024 w Ogrodzie Botanicznym odbyło się spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC) w ramach sieci Instytutów działających na terytorium Estonii. Spotkanie zainicjowały Ambasada RP i Ambasada Hiszpanii w Tallinie. Spotkanie było okazją do nawiązania relacji z europejskimi instytucjami działającymi w obszarze kultury i sztuki. Podczas spotkania przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza zaprezentował gościom misję oraz kierunki obecnych i przyszłych działań Instytutu w latach 2024-2025.

Przedłużenie wystawy

Wystawa, która początkowo miała trwać do 29 września 2024 roku, została przedłużona do 27 października 2024 roku.

Kurator: Adrian Chorębała (EKA/AFA Katowice)
Projekt wystawy: Natalia Jakóbiec (Wzorro Design)
Instalacje interaktywne: Kacper Mutke, Michał Urbański/tajny_projekt
Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Tallinn Botanic Garden, Ambasada RP w Tallinnie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Partnerzy: Estonian National Museum, Estonian Children's Literature Centre in Tallinn, EUNIC-Estonia
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Tallinn Botanic Garden