Obchodzimy 35-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Koreą. Program kulturalny 2024/25!

Z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza przygotował 6 miesięcy świętowania, 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz wystawę, która połączą 5 miast w Korei.

Ten jubileusz daje możliwość zaprezentowania zagranicznej publiczności polskich artystów z dziedziny muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji. Zespoły i indywidualni twórcy zagoszczą na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei. Program wydarzeń powstawał w ścisłej współpracy zarówno z wieloletnimi, jak i nowymi partnerami Instytutu.

„Instytut Adama Mickiewicza konsekwentnie od ponad dekady współpracuje w obszarze kultury z Południową Republiką Korei. Wspólnie z koreańskimi i polskimi partnerami i instytucjami zorganizowaliśmy ponad 250 wydarzeń. Odbyło się 40 wizyt studyjnych programerów, kuratorów i artystów, które przełożyły się na nowe projekty i kolejne współprace. Od 2012 prowadzimy podstronę Culture.pl w języku koreańskim – www.culture.pl/kr, na której publikowane są zapowiedzi wydarzeń w Korei, wywiady oraz artykuły o polskiej kulturze dla odbiorców koreańskich” podkreśla Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Warszawę i Seul dzieli odległość prawie 8 tysięcy kilometrów, jednak jest coś co łączy nasze kraje od wielu lat – to kultura. Instytut Adama Mickiewicza wytrwale i z wielką przyjemnością prezentuje polską kulturę na scenach i artystycznych przestrzeniach koreańskich miast.

Polski program kulturalny zaplanowano od sierpnia 2024 do stycznia 2025. Do najważniejszych zaplanowanych wydarzeń należy premierowa prezentacja wystawy w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale czy pierwszy w historii przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei. Informacje o wydarzeniach, wywiady z artystami, opisy kuratorskie i wiele więcej będzie można znaleźć na Culture.pl po polsku, angielsku i koreańsku.

Więcej informacji oraz program w plikach do pobrania oraz na stronie iam.pl.