Gwangju Biennale w Korei Południowej to jedna z najważniejszych międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej. Instytut Adama Mickiewicza już po raz kolejny będzie uczestniczył w tej międzynarodowej imprezie. Otwarcie wystawy w Polskim Pawilonie zatytułowanej „Przyjemności katastematyczne” odbędzie się 5 września 2024 roku o godzinie 17.00.
Polska na Gwangju Biennale w Korei Południowej
Gwangju Biennale to wystawa sztuki współczesnej, która co dwa lata odbywa się w Korei Południowej. Jej gospodarzami są Fundacja Gwangju Biennale i miasto Gwangju. Pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1995 roku. W 2024 roku przypada jubileuszowa, piętnasta edycja. Jej hasło przewodnie to „Pansori – pejzaż dźwiękowy XXI wieku”. Pansori to tradycyjny gatunek muzyki koreańskiej, nazywany także koreańską operą.
W tegorocznej edycji na Gwangju Biennale (7 września – 1 grudnia 2024 roku) zaprezentowanych zostanie 31 wystaw w pawilonach narodowych i instytucjonalnych. Partnerami Polskiego Pawilonu są Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu, Miasto Wrocław, Centrum Sztuki WRO, Leeleenam Studio oraz Paju Typography Institute. Instytut Adama Mickiewicza już kolejny raz współpracuje z Gwangju Biennale – w 2021 roku został zaprezentowany cykl fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni” Zofii Rydet, a w 2023 po raz pierwszy na najstarszym biennale sztuki współczesnej w Azji zaprezentowano trzydniowy program performatywny pod nazwą „Postartistic Assembly”.
„Przyjemności katastematyczne” w Polskim Pawilonie 2024
5 września 2024 roku w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale otwarta zostanie wystawa „Przyjemności katastematyczne”. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali: Przemysław Jasielski, Alicja Klich, Madina Mahomedova, IP Group (Dominika Kluszczyk, Bogumił Misala, Jakub Lech) i Maciej Markowski. Kuratorem Polskiego Pawilonu jest Paweł Janicki z Centrum Sztuki WRO. Artyści zaproszą do zastanowienia się nad sztuką mediów, która staje się przestrzenią do wyrażania emocji i wspólnego istnienia, dialogu kultur i przestrzenią, gdzie obrazy przeszłości splatają się z doświadczeniami teraźniejszości i wizjami świata, który nadejdzie.
Generalnym założeniem kuratorów jest takie skomponowanie wystawy i wydarzeń towarzyszących, by nie tworzyły mechanizmu mającego zaprogramować odbiorców. Poszczególne prace są pełnowymiarowymi uniwersami, lecz wspólnie wytwarzają przestrzeń akustyczną, w której się nawzajem wzmacniają, prowadząc odbiorców pomiędzy sobą. Formuła Pawilonu Polskiego ma być przestrzenią odnowy
„Dream House” Agaty Ingarden na wystawie głównej Gwangju Biennale 2024
Na wystawie głównej Gwangju Bennale, od 7 września 2024 roku, prezentowana będzie instalacja „Dream House” Agaty Ingarden. Polska artystka została zaproszona do udziału w Biennale przez dyrektora artystycznego Nicolasa Bourriaud. W projekcie „Dream House” bada życie i historie pięciu postaci, ich doświadczeń, marzeń i oczekiwań, wokół których rozwija świat multimedialnych rzeźb i instalacji dźwiękowych.
Agaty Ingarden w swoich instalacjach i filmach tworzy obiekty, w których łączy ze sobą materiały pozornie do siebie nie pasujące. Przemysłowe metale i silikony zestawia z naturalnymi surowcami: drewnem, woskiem, cukrem, muszlami ostryg czy nawet zakonserwowanymi w soli motylami. Elementy wizualne często wzbogaca dźwiękiem lub nagraniami wideo. Agata Ingarden „czuje” dźwięk w swoich pracach, a jej „Dream House” wpisuje się w hasło przewodnie piętnastej edycji Gwangju Biennale.
„Sztuka już nie jest dla mnie” - warsztaty sitodruku w Gwangju
W ramach wystawy odbędą się warsztaty sitodruku Alicji Klich pn. „Sztuka już nie jest dla mnie”, stanowiące uzupełnienie do prezentowanych w Pawilonie Polskim obiektów. Wspólnie z autorką uczestnicy będą używać techniki sitodruku do nanoszenia na przyniesione przez siebie tekstylia (ubrania, poduszki czy materiałowe torby) tytułowego komunikatu w wybranym języku. Warsztaty odbędą się w Leeleenam Studio w Gwangju 5 września 2024 o 17:30, 7 września 2024 o 14:00, 5 października o 14:00 i 6 października o 10:00.
Polski Pawlon na Gwangju Bennale to część obchodów 35-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei. Szczegółowy program kulturalny wydarzeń przygotowanych na tę okazję znajduje się na stronie iam.pl.