Mov(i)e flow - Polish Dance Film Showcase & Mentoring

Obrazek

 

 

 

 

 

Instytut Adama Mickiewicza i M4Culture Foundation ogłaszają nabór do drugiej edycji programumov(i)e flow - Polish Dance Film Showcase & Mentoring. To pierwsza efektywna platforma wspierająca twórców mająca na celu popularyzację polskich filmów tańca zagranicą. Jest także przestrzenią do rozwijania długofalowych działań i partnerstw międzynarodowych. Kompleksowy program łączy w sobie ideę konkursu i mentoringu oraz promocji i dystrybucji polskich filmów tańca na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Pierwsza edycja programu trwała półtora roku (2021/2022). Spośród 80 nadesłanych filmów 15 zostało objętych mentoringiem ekspertów reżyserii, montażu, choreografii i dramaturgii, twórcy mogli dokonać korekt przed etapem finałowym. Pięć wyłonionych przez jury filmów otrzymało promocję i dystrybucję na najważniejszych festiwalach na świecie. Pierwsza edycja przyniosła 140 zgłoszonych akredytacji, 15 nagród na zagranicznych festiwalach oraz imponującą liczbę 20 000 widzów na całym świecie. Odbyły się także pokazy dla publiczności festiwali tańca w Polsce. 

Drugą edycję programu rozpoczyna otwarty nabór dla debiutantów i zawodowców tworzących w Polsce filmy tańca – filmy artystyczne trwające do 15 minut (powstałe po 1.01.2021), w których głównym narzędziem komunikacji z widzem jest taniec i choreografia.

Oceny nadesłanych filmów dokona jury składające się z wybitnych fachowców ze świata filmu i tańca. Jury na I etapie wybierze 15 filmów. Autorzy i autorki 15 filmów na II etapie konkursu odbędą konsultacje z swoich filmów z jurorami - montażystami, reżyserami, choreografami, producentami i specjalistami od postprodukcji. Etap ten jest unikalną szansą na pogłębiony mentoring, zdobycie wiedzy warsztatowej, podniesienie jakości materiału filmowego, ewentualne korekty zgłoszonych filmów. 

Na  drugim  etapie  jury wybierze 5 filmów, a laureaci i laureatki konkursu przekażą filmy pod opiekę zespołu specjalistów, który będzie aplikował na wyselekcjonowane międzynarodowe festiwale filmowe, opłacając akredytację, zapewniając obsługę graficzną, PR i promocję laureatów.  

Aplikacje laureatów na festiwale otwierają szanse na udział filmów w programach festiwali na całym świecie, zdobycie nagród i wyróżnień, dystrybucję i stwarzają możliwość promocji i budowania relacji zawodowych dla finalistów. 

Program znosi bariery w dostępie do międzynarodowej dystrybucji dla polskich artystów i artystek opierając się na doskonałym rozpoznaniu najważniejszych aktualnie festiwali filmowych, wiedzy eksperckiej dotyczącej kalendarza, kategorii i regulaminów naborów, pokrywa koszty zgłaszania filmów na festiwale. Oferuje dostęp do wiedzy wybitnych ekspertów i mentorów dotyczącej sztuki filmowej, choreografii, dystrybucji i narzędzi skutecznej promocji filmów. Program wnosi nową jakość w promocję polskiej kultury zagranicą, jest doskonałą platformą promocji polskiej sztuki choreograficznej, filmowej i muzycznej. Skupiając się na merytorycznym wsparciu i promocji laureatów i ich interdyscyplinarnego podejścia do sztuki umożliwia im spotkanie z publicznością na całym świecie. 

Inspiracją do powstania programu było doświadczenie autorki i kuratorki programu Aleksandry Machnik  producentki, reżyserki, związane z niezależną produkcją M7 Production oraz Film Polska - wielokrotnie nagradzanego zagranicą filmu UNFRAMED w reżyserii Pawła Zawadzkiego. Pomysł na film powstał z pasji do tańca i filmu już w chwili tworzenia spektaklu UJĘ(Ci) w choreografii Wojciecha Mochnieja. 

Wsparciem merytorycznym przy opracowaniu idei programu jest wieloletnie doświadczenie Soni Nieśpiałowskiej, współtwórczyni festiwalu Kino Tańca, pierwszego festiwalu filmów tańca w Polsce, który odbywał się w latach 2002-2006 w Łodzi. Programowała ona także Nowe Horyzonty Tańca - prezentacje polskich filmów podczas VII i VIII edycji Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, showcase polskich filmów tańca na prestiżowym festiwalu Dance on Camera w Nowym Jorku i wiele pokazów na polskich festiwalach i DKFach. 

Ekspertką programu jest także Regina Lissowska-Postaremczak, która od 2014 roku jest kuratorką międzynarodowego konkursu i programu filmów tańca Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, a od 2018 roku realizuje kuratorskie cykle pokazów filmowych. Jest selekcjonerką i jurorką wielu festiwali filmowych m.in. Dancescreen IMZ International Music + Media Center, Mobile Dance Film Festival (NYC).

 

Jury 

Wojciech Frycz - kompozytor 

dr Regina Lissowska-Postaremczak - kuratorka festiwali filmów tańca

Katarzyna Leśniak - montażystka

Joanna Leśnierowska - choreografka, dramaturżka wizualna 

Marcin Pieńkowski - dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty 

Monika Trzósło - scenarzystka

Daria Woszek- reżyserka

 

Harmonogram

Aby wziąć udział w naborze, należy wypełnić formularz, zaakceptować regulamin i przesłać plik z filmem zgodnie z instrukcją. Szczegóły naboru zawarte są w regulaminie programu Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase & Mentoring.

I etap – Preselekcja 

9-21.10.2024 Otwarty nabór 

22.10-4.11.2024 Obrady jury 

5.11.2024 Ogłoszenie listy 15 filmów zakwalifikowanych do II etapu

II etap – Mentoring

6-24.11.2024 Konsultacje z członkami jury, ewentualne korekty i ponowne przesłanie filmów

Obrady jury, ponowna ocena 15 filmów po mentoringu i ewentualnych poprawkach

1.12.2024 Ogłoszenie listy 5 filmów - laureatów programu

III etap Dystrybucja 

2-31.12.2024 Przygotowanie aplikacji przez zespół programu, przygotowania plakatów filmowych i materiałów promocyjnych dla laureatów 

 

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Partner:  M4Culture Foundation

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy. KPO dla kultury.