Wystawa „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii” w Wilnie

29 października 2024 w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwiera się wyjątkowa wystawa. „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii” prezentuje około 300 eksponatów z Litwy, Polski i Ukrainy, które opowiadają o rodzie Paców - jednej z najwybitniejszych rodzin magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ekspozycja potrwa do 26 stycznia 2024.

Pacowie – ród magnacki Wielkiego Księstwa Litewskiego

Ród Paców, ze względu na wyjątkową rolę w dziejach Litwy, można porównać do roli Radziwiłłów czy Sapiehów w historii Rzeczpospolitej. Pacowie to jedna z najstarszych, najbardziej wpływowych i rodzin magnackich w Wielkim Księstwie Litewskim. Byli dumni ze swojego arystokratycznego tytułu. W ich herbie znalazł się motyw podwójnej lilii, używany także przez monarchów Francji czy florenckich Medyceuszy. Stąd też tytuł wystawy: „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii”.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie poświęcona Pacom pokaże ród na tle dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego i jego kultury, z zaakcentowaniem najwybitniejszych przedstawicieli rodziny – ich działalności i fundacji artystycznych. O ich niezwykłej roli może świadczyć fakt, że w II połowie XVII wieku mówiło się nawet o istnieniu specyficznego "baroku pacowskiego" na Litwie. Jednocześnie linia rodowa Paców już wygasła. Wystawa to swego rodzaju pomnik ilustrujący znaczenie zasług rodziny i jej wyjątkowe dziedzictwo, w sytuacji gdy nie ma potomków, którzy byliby w stanie zarządzać dziedzictwem przodków, gromadzić zbiory czy budować historyczny obraz członków rodziny.

Wystawa w Wilnie „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii”

Na wystawie „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii” zgromadzono łącznie około 300 eksponatów: obrazy, grafiki, rzeźby, tkaniny, złotnictwo i inne dzieła sztuki użytkowej, rysunki i projekty, stare fotografie, autentyczne dokumenty i wczesne druki, broń i zbroje, a także inne zabytki z muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i zbiorów prywatnych Litwy, Polski i Ukrainy. Na szczególną uwagę zasługują zabytki architektury Paców, zdumiewające dzieła złotnictwa sakralnego, wspaniałe stroje liturgiczne, imponujące gobeliny heraldyczne i cenne obrazy, w tym portrety Paców, których zachowało się stosunkowo niewiele.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 października 2024. Wystawa w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie będzie dostępna do zwiedzania do 26 stycznia 2025. Instytut Adama Mickiewicza jest współorganizatorem wystawy. Zapraszamy!

 

  • Patroni wystawy: Prezydent Republiki Litwy Gitanas Nausėda, Arcybiskup Metropolitalny Wilna Gintaras Grušas, Arcybiskup Metropolitalny Kowna Kęstutis Kėvalas.
  • Organizatorzy: Muzeum Narodowe - Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza.
  • Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Współorganizatorzy: Bažnytinio paveldo muziejus, Vilniaus universiteto biblioteka
  • Partnerzy: Kaišiadorių Vyskupijos Kurija, Kauno arkivyskupijos Kurija (Kauno arkivyskupija), Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Panevėžio Vyskupuijos Kurija, Telšių vyskupija Kurija, Vilniaus Arkivyskupijos Kurija, Zamek Królewski w Warszawie
  • Sponsor specjalny: Hotel PACAI, Vilnius
  • Sponsorzy: BTA Vienna Insurance Group, DOJUS agro, LRT, Lietuvos Rytas, lrytas.lt, JCDecaux, Legendos Žmonės.