Międzynarodowa Konferencja w Zagrzebiu Identity Crisis Network – ruszył nabór dla uczestników

Pierwsza międzynarodowa konferencja w ramach projektu badawczego Identity Crisis Network zaprasza naukowczynie i naukowców, kuratorki i kuratorów, artystki, artystów oraz inne osoby i kolektywy do udziału w forum poświęconym współczesnemu rozumieniu tożsamości oraz podmiotowości w sztuce i kulturze. Aplikacje można zgłaszać do 28 lutego 2025. Wybrani uczestnicy i uczestniczki spotkają się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu 23-24 maja 2025.

Identity Crisis Network - czym jest "tożsamość"?

W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie tożsamości stało się jednym z kluczowych elementów  dyskursu politycznego i społecznego. Biorąc pod uwagę naturalną płynność, złożoność, wieloznaczność pojęcia “tożsamość”, próby jego zawężenia do sztywnych kategorii wyznaczających przynależność narodową, genderową, etniczną, religijną czy ideologiczną, podejmowane w ramach tzw. “polityk tożsamościowych,” okazały się ograniczające. Praktyki mające na celu reprezentację grup marginalizowanych w świecie sztuki nierzadko prowadzą do ich fragmentacji lub tokenizacji, pogłębiając polaryzację i wywołując wojny kulturowe zarówno w instytucjach sztuki, jak i poza nimi. To wszystko otwiera przestrzeń do kwestionowania samych podstaw współczesnych praktyk artystycznych opartych na reprezentacji konkretnych tożsamości oraz postawienia pytania o ich potencjał generowania doświadczeń transformatywnych, wykraczających poza społeczne normy i ograniczenia.

Konferencja Identity Crisis Network ma na celu zbadanie możliwości wyjścia poza ustalone kategorie tożsamości i uproszczone etykiety, zarówno w dyskursie kulturalnym, jak i politycznym. Organizatorzy chcą podjąć wymienione wyżej kwestie nie przez jednostronną krytykę, ale poprzez przyjrzenie się potencjałowi sztuki do generowania zmiany w sposobie rozumienia i opisywania naszego bycia w świecie. Poprzez tę konferencję zamierzają zastanowić się nad filozoficznym, instytucjonalnym, estetycznym i politycznym krajobrazem, w którym funkcjonują jako artyści, kuratorzy i teoretycy, a także przyjrzeć się nowym spekulacyjnym i futurystycznym sposobom opowiadania o subiektywnych i zbiorowych doświadczeniach.

Międzynarodowa Konferencja w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu

Organizatorzy międzynarodowej konferencji zachęcają do szerszej refleksji nad poniższymi pytaniami oraz zaproponowania własnych:

  • Jak można współcześnie zdefiniować tożsamość? Jak ją rozumieć z różnych perspektyw artystycznych, filozoficznych lub politycznych?  
  • Czym są współczesne polityki tożsamości? Jak wpływają na instytucje artystyczne? Jakie istnieją sposoby na budowanie nowych, demokratycznych i różnorodnych instytucji?  
  • Jak określić dynamikę władzy w polu sztuki i jakie dominujące dyskursy kształtują relacje wewnątrz go? Jak można te ramy przekroczyć, rozszerzyć lub rozpuścić?  
  • W jaki sposób sztuka może zaangażować się w te kwestie? Jaka jest przyszłość politycznie i społecznie zaangażowanej sztuki?  
  • Jak wyjść poza sztywno zdefiniowane kategorie tożsamościowe w polu sztuki, aby uniknąć tokenizacji? W jaki sposób reprezentować różne perspektywy i sposoby bycia w świecie w ramach praktyk artystycznych?
  • Jak sztuka, fikcja i spekulacja mogą pomóc nam wyobrazić nowe sposoby istnienia? Jakie odpowiedzi i pytania niesie ze sobą internet i nowe technologie?

Zaproszeni prelegenci: Jack Halberstam (Columbia University), Anna Longo (Paris 1–Panthéon-Sorbonne), Svitlana Matviyenko (Simon Fraser University), Simon O'Sullivan (Goldsmiths, University of London).

Zgłoszenia do udziału w konferencji Identity Crisis Network

Aby aplikować do udziału w konferencji należy wypełnić formularz Google do 28 lutego 2025. Oprócz artykułów badawczych i propozycji prezentacji, mile widziane są alternatywne formy udziału w konferencji – takie jak eseje wideo, performatywne wykłady i inne formaty o długości do 30 minut.

Dla uczestników  przewidziano:  

  • Honorarium w wysokości 250,00 EUR (brutto);  
  • Zakwaterowanie w Zagrzebiu;  
  • Dofinansowanie kosztów podróży (pełne lub częściowe).

Informacje o przyjęciu propozycji na konferencję zostaną wysłane do 14 marca 2025. W razie pytań prosimy o kontakt: [email protected] 

Organizatorzy: Identity Crisis Network (Luka Cvetković, Klara Petrović, Michalina Sablik, Luja Šimunović, Vera Zalutskaya)  
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, Chorwacja  
Daty: 23-24 maja 2025
Więcej informacji: identitycrisisnetwork.com/conference/

Projekt realizowany z pomocą Instytutu Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.