
Od 13 do 17 lipca 2025 w Łodzi trwa International Jazz Platform, połączenie warsztatów, festiwalu muzycznego oraz spotkań. To wydarzenie gromadzące przedstawicieli branży muzyki improwizowanej – studentów, doświadczonych i uznanych instrumentalistów, promotorów i ekspertów, którzy budują relację, wymieniają się doświadczeniami i wspólnie grają. Cztery dni spotkań zwieńczone zostaną koncertami w wykonaniu międzynarodowych grup jazzowych.
International Jazz Platform w Łodzi i Oslo
Co roku ponad 100 muzyków i profesjonalistów przyjeżdża do Łodzi na International Jazz Platform, aby wspólnie pracować, wymieniać się doświadczeniami i wspierać zarówno podczas seminariów edukacyjnych, jak i wspólnych sesji jamowych. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do młodych artystów muzyki improwizowanej. To przestrzeń kreatywnej wymiany wiedzy i inspiracji, a także spotkań z rówieśnikami i innymi członkami sektora muzycznego w Europie.
Między 6 a 8 listopada 2025 International Jazz Platform odbędzie się także w Oslo. Wyłonieni w otwartym naborze uczestnicy wezmą udział w zajęciach performatywnych master class, spotkaniach edukacyjnych z przedstawicielami branży oraz wystąpią podczas koncertów w Nasjonal Jazzscene w Oslo.
Panel dyskusyjny podczas International Jazz Platform w Łodzi, fot. Mikołaj Zacharow
Warsztaty dla młodych muzyków
Podczas łódzkiej edycji International Jazz Platform uczestnicy będę mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzą mentorzy – uznani na arenie międzynarodowej muzycy:
- Kaja Draksler, słoweńska pianistka i kompozytorka, znana z nowatorskiego łączenia jazzu, muzyki klasycznej i swobodnej improwizacji.
- Savannah Harris, amerykańska perkusistka, kompozytorka i producentka ceniona za dynamiczne połączenie tradycji jazzowych z muzyką niezależną i eksperymentalną.
- Tomasz Dąbrowski, polski trębacz i kompozytor znany z ekspresyjnej gry i nowatorskiego połączenia jazzu, folku wschodnioeuropejskiego i wpływów awangardy. Gra zarówno na trąbce, jak i na trąbce bałkańskiej – zabytkowym instrumencie, który nadaje jego występom unikalną barwę.
- Manuel Hermia, Belgijski muzyk jazzowy, kompozytor i improwizator, znany z mistrzowskiego opanowania gry na saksofonie (altowym, sopranowym i tenorowym), flecie i bansuri (tradycyjnym indyjskim flecie bambusowym). Hermia, mieszkający w Brukseli, w swojej muzycznej podróży łączy tradycje jazzowe z różnorodnymi wpływami muzyki świata, w tym brzmieniami indyjskimi, arabskimi i afrykańskimi.
- Per Zanussi, norweski basista jazzowy, kompozytor i lider zespołu, znany ze swojego nowatorskiego wkładu w rozwój współczesnego jazzu.
Warsztaty podczas International Jazz Platform w Łodzi, fot. Mikołaj Zacharow
Muzyka na żywo – koncerty jazzowe i jam sessions
Każdy dzień warsztatów, spotkań, seminariów kończy seria koncertów jazzowych międzynarodowych grup oraz jam session.
- 14 lipca 2025 – Koncerty: Children of Fish Malina Midera / Val Jeanty / Gard Nilssen Acoustic Unity
- 15 lipca 2025 – Koncerty: Marcel Baliński Trio / matter 100 / Kleive Aarset Storløkken
- 16 lipca 2025 – Koncerty: Draksler Bach Masecki / Koncert mentorów / ØKSE
- 17 lipca 2025 – Koncerty: INTL Jazz Platform Final Concert / Andreas Røysum Ensemble