Od 17 czerwca dostępne są dwa pierwsze odcinki serii podcastów „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz”. Ich bohaterami są Urszula Dudziak oraz Jan „Ptaszyn” Wróblewski. W kolejnych odcinkach serii usłyszymy opowieści Michała Urbaniaka, Adama Makowicza i Zbigniewa Namysłowskiego. Narratorem serii jest Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu Jazz Forum. Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.
„Rebel Spirits” to anglojęzyczny podcast, którego celem jest prezentacja najciekawszych, przełomowych, nieoczywistych i intrygujących zjawisk polskiego jazzu, a także zwrócenie uwagi słuchaczy na wyjątkowe uwarunkowania i okoliczności społeczno-polityczne, w jakich powstawały. Utkana ze wspomnień najważniejszych postaci sceny jazzowej opowieść zaczyna się w dobie stalinowskich represji, a kończy dziś. Stanowi ona portret niezwykłej grupy artystów, wolnomyślicieli i marzycieli, a jednocześnie obraz czasów trudnych decyzji, kompromisów i tęsknoty za lepszym światem.
„Rebel Spirits” to opowieść nie tylko o muzyce i muzykach, ale również o kulturze, zbuntowanej, undergroundowej, alternatywnej. Dzięki dźwiękowej formie podcastu, która daje możliwość nie tylko prezentowania muzyki, ale również emocji towarzyszących opowieści, przekaz ten trafi do publiczności na całym świecie” - mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
W każdym z pięciu odcinków pierwszej serii prezentowane będą długie fragmenty utworów, przeplatane osobistymi historiami muzyków, czasem opowiadających o sobie, swojej drodze, potyczkach z reżimem i fascynacji jazzem, a czasem o kolegach, również tych już nieżyjących, takich jak Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz, czy Andrzej Trzaskowski. Autorzy sporo miejsca poświęcili także postaci Krzysztofa Komedy, którego dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kronikarską systematyczność i chronologię zastąpiły anegdoty i wspomnienia, jak gdyby zasłyszane nad ranem po jam session, oddające ducha tamtych czasów i mówiące wiele prawdy o tym czym jazz i tworzące go środowisko było i jest. Projekt jest również ukłonem w stronę Krzysztofa Komedy, którego utwór „Roman II” stanowi motyw przewodni serii.
Instytut Adama Mickiewicza planuje kontynuację podcastów „Rebel Spirits”. Kolejne serie będą się koncentrować wokół postaci i zjawisk historycznych i legendarnych, jak i tych, które obecnie tę legendę tworzą, czyli reprezentantów młodej polskiej sceny jazzowej. Podcastu będzie można posłuchać na wszystkich najważniejszych platformach podcastowych (w tym m.in. na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Overcast) oraz na stronie http://culture.pl/en/rebelspirits . Za produkcję, scenariusz i reżyserię odpowiadają Wojciech Oleksiak i Monika Proba.
Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland, Sony Music Publishing Poland Sp. z o.o. i Fundacją Urbaniak.com.
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Mitrovič
+48 601 800 268
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.