„Obelix Nutrix” - performans Ani Nowak w Salzburgu

„Obelix Nutrix” to performans Ani Nowak, który będzie można obejrzeć w Salzburger Kunstverein 17, 18 i 21 sierpnia 2024. Artystka koncentrując się na postaci Florence Nightingale, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, zadaje aktualne pytania o rolę i postrzeganie pielęgniarek we współczesnym świecie. Wstęp na pokazy jest wolny.

„Obelix Nutrix” – od Florence Nightingale do metawersum

Ania Nowak to artystka, która tworzy performanse i wideoperformanse, instalacje oraz teksty. Interesuje się ciałami oraz ich zdolnością do odczuwania, myślenia i przezwyciężenia trudności. W performansie „Obelix Nutrix” łączy ze sobą elementy historyczne i futurystyczne, bada ewoluującą rolę opiekunów i opiekunek w opiece zdrowotnej oraz stawia aktualne pytanie: jak będziemy dbać o siebie nawzajem w metawersum?

Postacią, która stała się punktem odniesienia do performerskich rozważań jest Florence Nightingale. Ta wybitna kobieta w połowie XIX wieku wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki. Do dziś na świecie uznawana jest za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa i jako „Dama z Lampą” w publicznym dyskursie stanowi uosobienie współczującej opieki oraz skrupulatnej dbałości o higienę i dobrostan pacjentów.

Dwoista natura pielęgniarstwa kontra oczekiwania społeczne

Ania Nowak zgłębia postać pielęgniarki. Ucieleśnia ona wewnętrzną sprzeczność: jednocześnie pełni funkcję osoby zapewniającej komfort, jak i egzekwuje narzucone medyczne reżimy. Dwoistość podejścia odzwierciedla paradoksalną naturę pielęgniarstwa i tym samym społeczną ambiwalencję w stosunku do pracy opiekuńczej. Narrację dodatkowo wzbogacają odniesienia do postaci pielęgniarek pojawiających się w popkulturze - przykładowo Siostra Ratched z filmu „Lot nad Kukułczym Gniazdem” ucieleśnia cienką granicę pomiędzy opieką a tyranią. Te nawiązania skłaniają do refleksji jak społeczeństwo ceni pracę opiekuńczą? Czy jest ona szanowana za poziom osobistych poświęceń, czy też postrzegana przez pryzmat podejrzliwości i deprecjonowania?

W „Obelix Nutrix” działania Nightingale oparte na rzeczowej, lecz pełnej zrozumienia opiece, spisane w dziennikach, zostają skontrastowane z cyfrowym językiem chatu GPT-4. Ich zestawienie podkreśla zróżnicowanie pomiędzy tradycyjnymi praktykami pielęgniarskimi, a najnowocześniejszymi osiągnięciami w dziedzinie cyfrowych technologii zdrowotnych. Poprzez słowo mówione, wzmocnione dźwiękiem i śmiałym kostiumem performans zachęca publiczność do zastanowienia nad przyszłością opieki i pielęgniarstwa. Spekuluje, w jaki sposób istota pracy opiekuńczej może ulec zmianie, kiedy pielęgniarstwo przejdzie do sfery cyfrowej i jakie konsekwencje będzie to miało dla systemu zdrowia publicznego.             

O pielęgniarkach okiem performerek w Salzburgu

Seria performansów SMART NURSING w Salzburger Kunstverein trwa od czerwca do sierpnia 2024. Trzy artystki: Liesel Burisch, Ania Nowak i Anna Witt artystycznie analizują praktyki opiekuńcze i zachodzące globalnie zmiany w kierunku cyfrowej opieki zdrowotnej. Performans Ani Nowak „Obelix Nutrix” został zamówiony i wyprodukowany przez Salzburger Kunstverein we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Performens Ani Nowak dla SMART NURSING będzie można obejrzeć w Salzburger Kunstverein:                        

  • 17 sierpnia 2024 o godzinie 16:00
  • 18 sierpnia 2024 o godzinie 16:00
  • 21 sierpnia 2024 o godzinie 19:00

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Kuratorka: Mirela Baciak.
Dźwięk: Justyna Stasiowska
Kostiumy: Grzegorz Matląg / Maldoror
Produkcja wideo: treat.agency