Program Luzytania

W 2016 r. Instytut Adama Mickiewicza realizował program prezentacji polskiej kultury w Brazylii, zapoczątkowany już jesienią 2015 r. nagrodzoną w Brazylii wystawą „Maszyna Tadeusz Kantor. Teatr + happeningi + performanse + malarstwo + inne sposoby produkcji” . Przez cały rok polski teatr, film, sztuki wizualne, architektura, imigranci a nawet słodycze, wychodziły na przeciw niemałym, jak się okazuje, apetytom tamtejszej publiczności na polską kulturę. W 2017 r. współpraca z brazylijskimi partnerami będzie kontynuowana. Odbędą się, między innymi: seria warsztatów i koncertów realizowanych przez znakomitych polskich artystów z młodzieżą z cenionej, innowacyjnej społecznie szkoły muzycznej EMESP będącej częścią instytucji Santa Marcelina Cultura w Sao Paulo, II Festiwal Muzyki Polskiej na Uniwersytecie w Campinas, retrospektywy filmowe, prezentacje polskich spektakli czy rezydencje artystyczne.

Zachęcony znakomitym przyjęciem w Brazylii Instytut postanowił ponadto rozszerzyć swoją działalność w latach 2017-2018 na inne kraje języka portugalskiego i do tego celu powołany został Program Luzytania.

Określenie Luzytania pochodzi od nazwy celtycko-iberyjskiego ludu Luzytanów – najbardziej walecznego z plemion osiadłych na Półwyspie Iberyjskim, które po wieloletnim oporze zostało 139 p.n.e. podbite przez Rzymian. Nazwa Luzytania używana jest do tej pory jako przenośne lub poetyckie określenie Portugalii. Człon luzo- w wyrazach złożonych oznacza ich związek z Portugalią i językiem portugalskim – zatem kraje luzofońskie to kraje języka portugalskiego. Program Luzytania realizuje projekty z obszaru sztuk wizualnych, teatru, tańca, filmu, architektury i nowych mediów w Brazylii, Portugalii oraz innych krajach luzofońskich, skupionych w CPLP – Wspólnocie Państw Języka Portugalskiego, przede wszystkim w Angoli. CPLP zrzesza państwa o łącznej populacji 270 milionów, a język portugalski jest trzecim najczęściej używanym na świecie językiem europejskim i siódmym najczęściej używanym językiem w ogóle. Świat luzofoński posiada ogromny potencjał kulturowy i kapitał ludzki.

Program Luzytania stawia na rozwój wymiany kulturalnej między Polską a obszarem luzofońskim, na budowanie bliskich, długofalowych relacji między polskimi i luzofońskimi artystami poprzez realizację wspólnych projektów wynikających z wzajemnych inspiracji, a także na wspieranie współpracy między instytucjami kulturalnymi w Polsce i krajach CPLP.

Opublikowano: 2017.02.06 16:17
Aktualizacja: 2017.09.07 13:21
Autor: Karolina Babij
Wprowadzenie: Anonim