Po rocznej przerwie, podczas której ICO skupiło się na cyklu klas mistrzowskich, ruszył nabór do nowej edycji Orkiestry. Aplikować mogą do niej muzycy w wieku 18 – 28 lat pochodzący z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Przesłuchania przebiegać będą wg wypracowanego przy poprzednich edycjach modelu.
Pierwszy etap przesłuchań prowadzony jest on-line. Warunkiem udziału w nim jest zarejestrowanie się na specjalnie stworzonej dla ICO platformie, a następnie umieszczenie na niej nagrania video. Repertuar wymagany dla danego instrumentu dostępny jest na stronie ICO. Rejestracja możliwa jest do 15 stycznia 2017 roku, a czas na przygotowanie i zamieszczenie nagrań muzycy mają do 20 stycznia 2017 roku.
Muzycy, którzy pomyślnie przejdą pierwszy etap zostaną zaproszeni na przesłuchania na żywo. Będą one prowadzone w 10 miastach od lutego do marca 2017 roku. W Polsce przesłuchania odbędą się w Warszawie od 27 lutego do 2 marca 2017 i Gdańsku 3 marca 2017, a kolejne w Baku, Tbilisi, Erywaniu, Kiszyniowie, Odessie, Kijowie, Lwowie i Mińsku.
Ogłoszenie składu I, CULTURE Orchestra planowane jest 8 maja 2017 roku.
I, CULTURE Orchestra (ICO) to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku.
Co nas wyróżnia?
ICO to aktualnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się orkiestr młodzieżowych. Orkiestrę wyróżnia oryginalny program, który czyni ją ambasadorem kultury i dziedzictwa muzycznego krajów Partnerstwa Wschodniego. W programach koncertów zespołu obok dzieł kompozytorów ze światowego kanonu regularnie pojawiają się utwory z naszego regionu. ICO to nie tylko międzynarodowy zespół młodych muzyków, których rosnący poziom wykonawstwa doceniają melomanii, dziennikarze, eksperci i wybitni soliści. Powstaniu orkiestry przyświecała bowiem idea solidarności oraz postulat budowania mostów ponad podziałami kulturowymi i politycznymi. Zespół od początku wspiera ważne wydarzenia i idee europejskie. Warto w tym kontekście przypomnieć trasę podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, występ w Wilnie uświetniający prezydencję litewską czy koncert na kijowskim Majdanie Niezależności.
Warsztaty – przestój czy rozwój?
Przypadająca w 2016 roku okrągła 5. rocznica powstania zespołu była znakomitą okazją do rozbudowania i wzbogacenia formuły ICO o całoroczny system szkoleń orkiestrowych. Dzięki rozpoczetej w tym roku serii klas mistrzowskich muzycy mogą rozwijać kompetencje zawodowe oraz zdobywać dodatkowe doświadczenie przed przesłuchaniami do kolejnej edycji I, CULTURE Orchestra.
Warsztaty służą nie tylko doskonaleniu umiejętności muzycznych i poszerzaniu wiedzy o pracy w orkiestrze - to także ważny etap w budowaniu zespołu. Dzięki otwartej formule warsztaty przyczyniają się bowiem do poszerzania wspólnoty ICO obejmującej już około 500 muzyków, których łączy ten sam system wartości wypracowany w orkiestrze.
Pierwsza seria warsztatów w krajach Partnerstwa Wschodniego odbyła się wiosną, a kolejna jesienią tego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich prawie tysiąc młodych muzyków, z których aż 95 % to osoby niezwiązane wcześniej z ICO. Warsztaty prowadzone przez członków prestiżowych europejskich orkiestr symfonicznych - m.in. Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra czy Oslo Filharmonien - chętnie śledzili nie tylko studenci, ale też profesorowie lokalnych akademii muzycznych.
Dodatkowym atutem warsztatów były specjalnie przygotowane „orkiestrówki”. Każdy z uczestników otrzymał pakiet zawierający materiał do dalszych - indywidualnych ćwiczeń. Zawierał on kanon utworów wybrany przez związanych z ICO nauczycieli – materiały nutowe wzbogacone o instrukcje wykonawcze. Ten kompleksowy zestaw opracowany został dla 15 instrumentów w dwóch wersjach językowych - rosyjskiej i angielskiej.
Podsumowanie ICO 2011 – 2015
I, CULTURE Orchestra (ICO) to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, powołany przez Instytut Adam Mickiewicza w 2011 roku. W swojej pięcioletniej historii zespół występował w najbardziej prestiżowych salach i na największych festiwalach muzycznych Europy, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, londyńskiej Royal Festival Hall, Teatro Real w Madrycie i Harpa Hall w Reykjaviku, a także w ramach Edinburgh International Festival, Santander Music Festival oraz Baltic Sea Festival. Muzycy ICO zagrali łącznie 36 koncertów w 24 miastach i 15 krajach. Wysłuchało ich 80 tysięcy osób. W 2015 roku Orkiestra wystąpiła pod batutą dyrektora artystycznego ICO Kirilla Karabitsa przed pięćdziesięciopięciotysięczną publicznością na kijowskim Majdanie Niezależności w ramach obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.
Z ICO i o ICO
I, CULTURE Orchestra towarzyszyła tak znakomitym solistom jak: Arabella Steinbacher, Agata Szymczewska, Alena Baeva, Peter Jablonski, Truls Mork, Khatia Buniatishvili, Johannes Moser, Alice Sara Ott, Simon Trpceski, Aleksander Gawryluk i Lisa Batiashvili.
Muzyka łączy ludzi i narody bardziej niż jakikolwiek inny język. Stanowi najlepszy grunt dla przyjaźni pomiędzy narodami na najwyższym poziomie kulturowym. To bardzo istotna i odważna inicjatywa. Jestem przekonana, że ICO będzie miała silny wpływ na rozwój społeczności muzycznych w ich krajach i na ich przyszłość.
Lisa Batiashvili
To wspaniałe, że można spotkać ludzi z różnych krajów, z różnych tradycji i znaleźć z nimi wspólny język, którym jest muzyka. To wyjątkowa idea.
Khatia Buniatishvilli
I, CULTURE Orchestra to jedna z najlepszych orkiestr młodzieżowych na świecie. (...)
Robin O’Neill, pierwszy fagocista Philharmonia Orchestra
***
Ta wschodnioeuropejska orkiestra młodzieżowa wniosła subtelność, powściągliwość, i niczym nie zdobioną elokwencję do dwóch symfonii antywojennych [Szostakowicz, Panufnik]
Kate Molleson, The Guardian
"Słuchając I, CULTURE Orchestra trudno było uwierzyć w to, że muzycy grają razem zaledwie kilka tygodni, […] grali jak wieloletni partnerzy, łatwo i swobodnie przekazując jeden drugiemu nicie muzycznych tematów, żywo splatając z nich skomplikowane symfoniczne płótna.”
Julia Paltsevych, Kultura i Zhyttya
Kolejna trasa koncertowa I, CULTURE Orchestra planowana jest na 2017 rok.
Informacje dla mediów
Magdalena Mich
Rzecznik prasowa
Instytut Adama Mickiewicza
[email protected]
602 663 57