Niepodległa

Rozwijany w Instytucie Program Wieloletni Niepodległa do roku 2022 opiera się na konkretnych filarach. Jeden z nich, dotąd nieeksplorowany, dotyczy dziedzictwa Solidarności i roli robotników w polskich przemianach politycznych. W najbliższych latach IAM będzie rozwijał ten wątek, przypominając fenomen ruchu solidarnościowego i skupionych wokół niego twórców kultury.

 

Wybrane projekty:

„Quarks, elephants and pierogi” po japońsku

Japońskie wydanie książki Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego z ilustracjami Magdaleny Burdzyńskiej poświęconej historii, kulturze oraz językowi polskiemu „Quarks, Elephants and Pierogi: Poland in 100 Words”. Wcześniejsze wydanie angielskie zostało nagrodzone w konkursie Najpiękniejszej Książki Roku 2018, w konkursie Edycja jako Książka Edytorsko Doskonała 2019 oraz nominowane do Najpiękniejszej książki Świata 50 Books | 50 Covers.

 

„Reason and Flair. A Century of Fashion in Poland”

Anglojęzyczna publikacja opowiadająca o ostatnich 100 latach polskiej mody oraz o przemianach, polskiej specyfice i „duchu narodowym”. Redaktor naczelna: Karolina Sulej; autorzy: Aleksandra Jatczak, Karolina Sulej, Agata Zborowska, Aleksandra Boćkowska, Olga Drenda, Michał Zaczyński. Publikacja we współpracy z wydawnictwem Osnova.

 

„Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm lwowski”

Wystawa w Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie stworzona we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i poświęcona wybranym fragmentom twórczości polsko-żydowskiego modernisty aktywnego w międzywojennym Lwowie i powojennej Warszawie.

 

„Trudny wiek. Szapocznikow, Wajda, Wróblewski" w MO Museum Wilnie

Pierwsza na Litwie wystawa twórczości trojga polskich artystów,  przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną” – Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy - kuratorowana przez Andę Rottenberg. Prezentacja 120 prac z 25 muzeów, galerii i kolekcji prywatnych z pięciu różnych krajów.

 

Wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” w Rzymie

Wystawa koncentrująca się na wątkach krakowskich w biografii Papieża, ukazująca go jako metropolitę, kardynała i wreszcie jako Jana Pawła II, goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek do Polski. Prezentacja w Angelicum w Rzymie realizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Instytutem Polskim w Rzymie.

 

Artists in Arms

Opowieść o artystach i ludziach kultury wcielonych w szeregi Armii Andersa. Projekt online upowszechniający, poprzez kulturę i sztukę, wiedzę o historii Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. http://artistsinarms.pl/

 

„Cierpienie formy. Jerzy Tchórzewski. Malarstwo”- dystrybucja publikacji

Obszerna anglojęzyczna monografia poświęcona Jerzemu Tchórzewskiemu. Pierwszy tom – „Teksty” – to zbiór artykułów naukowych i esejów stanowiących próbę analizy i interpretacji dorobku artystycznego malarza, drugi tom to ilustrowany katalog z pracami Tchórzewskiego. Współpraca z Fundacją Wspierania Kultury IRSA.

 

Mapa Polskich Kompozytorów
Multimedialny projekt w języku polskim i angielskim prezentujący pełen obraz polskiej muzyki współczesnej poprzez sylwetki twórców XIX, XX i XXI wieku sytuując ich w kontekście nurtów kultury i ukazując wzajemne wpływy i zależności miedzy nimi. https://mapofcomposers.pl/

 

Networking polskich festiwali jazzowych

Umacnianie marki polskiego jazzu jako oryginalnego zjawiska na światowej scenie muzycznej, poprzez obecność polskich zespołów i wykonawców na najważniejszych festiwalach i scenach Europy, Azji i Ameryki, m.in. Festiwalu Jazz Bus, Jazz Juniors, Jazz Forum Showcase, Footprints, Fundacją Wytwórnnia, Bimhuis, Druga Godba, Music Austria, Oslo Jazz Festival oraz Festiwalem JazzBus, Hevhetia, Jazovia, Voicingers Festival, PONAVA Fest.

 

Ogród Pendereckiego

Wirtualna przestrzeń wypełniona muzyką, filmami i tekstami poświęconymi postaci i twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Platforma cyfrowa zainspirowana Ogrodem w Lusławicach – wielkim pozamuzycznym dziełem Krzysztofa Pendereckiego. Strona www.pendereckisgarden.pl w polskiej i angielskiej wersji językowej.

 

Polska Scotland

Prezentacja muzyki polskiej (kompozycje m.in. K. Szymanowskiego, W. Kilara, F. Chopina, A. Panufnika, M. Wajnberga, H. M. Góreckiego, W. Lutosławskiego, G. Bacewicz) podczas sezonu koncertowego 2020/2021 Royal Scottish National Orchestra. Seria siedmiu koncertów z udziałem uznanych artystów (m.in. Thomasa Søndergårda, Edgarasa Montvidasa, Gregory’ego Batsleera, Ludovica Morlota, Nicoli Benedetti, Bejamina Grosvenora i Marty Gardolińskiej), liczne wydarzenia towarzyszące: warsztaty kompozytorskie, panele dyskusyjne oraz projekty angażujące lokalną społeczność.

 

Terytoria choreografii

Międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości wybitnych polskich choreografek i tancerek – Yanki Rudzkiej, Poli Nireńskiej, Marie Rambert i Bronisławy Niżyńskiej. Podsumowanie projektu „Terytoria choreografii” zainicjowanego w 2017 roku. Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca.

 

The Polish Perspectives

Publikacja czteropłytowego albumu z dziełami czterech polskich kompozytorów muzyki współczesnej – Wojciecha Błażejczyka, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandry Gryki, Marcina Stańczyka – w nowych interpretacjach zespołu Klangorum Wien. Współpraca z wytwórnią Kairos/Paladino Media GmbH

 

Weekendy z Kieślowskim na Białorusi

Przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego w kinie Silver Screen Galileo w Mińsku realizowany z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera.  Partnerzy projektu:  Instytut Polski w Mińsku oraz Art Corporation.

 

Biografia Mieczysława Wajnberga w języku rosyjskim
Współpraca przy wydaniu biografii kompozytora autorstwa polskiej muzykolog Danuty Gwizdalanki pt. „Kompozytor trzech światów”. Publikacja realizowana nakładem prestiżowego wydawnictwa Kompozytor – Sankt Petersburg, specjalizującego się w literaturze muzycznej.

 

Wystawa „Paczki Solidarności” w Berlinie- działania przygotowawcze
Wystawa współorganizowana z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” i z Instytutem Pileckiego w Berlinie. Założenie projektu – ukazanie skali pomocy i wsparcia, jakie płynęło z całego świata dla NSZZ Solidarność, a jednocześnie upowszechnienie wiedzy o historii związku i jego znaczeniu w dziejach świata.

 

Muzyka kameralna Mieczysława Wajnberga - nowe wydawnictwo płytowe

Wydanie płyty z muzyką kameralną Mieczysława Wajnberga w wykonaniu m.in. skrzypka Linusa Rotha, we współpracy z belgijskim wydawnictwem Evil Penguin.

 

Historia polskiej ilustracji - działania przygotowawcze
Przygotowanie do prezentacji w Korei Południowej wystawy polskiej szkoły literatury dziecięcej, prac takich autorów jak Jan Marcin Szancer, Bogdan Burnetko, Janusz Stanny, Franciszek Themerson i Józef Wilkoń oraz młodych, popularnych w Korei polskich twórców.

Julia Ablewska

Julia Ablewska

Menedżer Megaprojektu Niepodległa

Opublikowano: 2021.01.26 13:06
Aktualizacja: 2021.08.23 14:44
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim