Program Open Poland

Program OPEN POLAND został powołany na początku 2018 roku jako rozwinięcie i kontynuacja Programu Partnerstwo Wschodnie.

Specyfika Programu OPEN POLAND polega na tworzeniu stałych i długofalowych relacji pomiędzy środowiskami artystycznymi, akademickimi oraz liderami opinii publicznej z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy.

Celem działania Programu jest tworzenie platformy wymiany kulturalnej poprzez projekty z obszaru filmu, sztuk wizualnych, zarządzania kulturą, sztuki nowych mediów i teatru. Długofalowe rezultaty Programu to:

 • realizowane wspólnie ze wschodnimi partnerami przedsięwzięcia, takie jak wystawy, spektakle, koncerty, festiwale, konferencje; 
 • aktywizacja i współpraca środowisk branżowych;
 • wymiana doświadczeń.

Prowadzone w ramach OPEN POLAND projekty zakładają szeroką współpracę zarówno z reprezentantami czołowych państwowych instytucji kulturalnych, jak i z niezależnymi kuratorami, działaczami społecznymi, artystami, sektorem NGO oraz z przedstawicielami niezależnego obiegu sztuki.

W ramach Programu OPEN POLAND realizowane są wieloletnie przedsięwzięcia, takie jak:

 • POLISH PLAYS – projekt popularyzujący współczesną polską dramaturgię, który zakłada publikację antologii współczesnego polskiego dramatu w językach narodowych krajów partnerskich oraz zróżnicowane działania w obszarze teatru, m.in. warsztaty, koprodukcje teatralne, radiowe słuchowiska teatralne, wystawy.
 • WATCH out! Polish Filmmakers – projekt łączący prezentację polskich filmów na najważniejszych festiwalach filmowych w krajach objętych Programem Open Poland z programem branżowym dla profesjonalistów.
 • Laboratorium OPEN POLAND to miejsce rozwoju i realizacji nowych projektów, których inicjatorem są zarówno polscy, jak i zagraniczni partnerzy, artyści oraz kuratorzy. Jego celem jest wspieranie ciekawych inicjatyw oraz włączanie do współpracy nowych artystów i kuratorów.
 • WHAT NEXT – polsko-ukraińsko-brytyjski projekt fotograficzny, dotyczący zagadnień związanych z przyszłością człowieka w dynamicznie zmieniającej rzeczywistości i w coraz bardziej zaawansowanym technologicznie świecie. Projekt realizowany będzie w latach 2021-2022 w ramach obchodów rocznicy urodzin Stanisława Lema.
 • Elektroniczny informator „Partnerzy w kulturze” o programach edukacyjnych i źródłach finansowania projektów kulturalnych i społecznych. Informator powstał z myślą o partnerach Programu i menedżerach z krajów PW, którzy poszukują nowych możliwości rozwoju i finansowania swoich projektów. Dostępne są 4 wersje językowe informatora: polska, angielska, ukraińska i rosyjska. Informator do pobrania

Wśród projektów, realizowanych przez OPEN POLAND w  2019 r. znalazły się m.in.:

Wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=3WKwxk9Nvoc&list=PLlIScDBHU_PLTLK8H0kioIW8usoBUXoAW

 

Aktualności

 • 19lis'19 - 26lis'19
  Scena z przedstawienia

  NA RÓŻNE GŁOSY. POLISH PLAYS w Mińsku

  Polskie sztuki, ich białoruskie interpretacje oraz wspólne doświadczenie – oto przepis na tygodniowy festiwal współczesnej dramaturgii oraz jej antologię. I książka, i przedstawienia zostaną zaprezentowane w stolicy Białorusi w ramach projektu ,,Polish Plays”. More #teatr
 • 09lis'19 - 12lis'19

  Fotografie Hueckel w Tbilisi

  W Royal District Theatre w Tbilisi odbędzie się multimedialna wystawa fotografii teatralnej Magdy Hueckel, przygotowana z okazji premiery Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Wspólne nawiązania do jednego z przykazań sprawiają, że obydwa dzieła można odczytywać jako dyptyk. More #fotografia
 • 25lip'19 - 18sie'19
  untitled_35.jpg

  Wystawa Weroniki Gęsickiej "Zamęt” w Kijowie

  Od 25 lipca do 18 sierpnia potrwa wystawa Weroniki Gęsickiej w Kijowie, jedna z pierwszych prezentacji jej twórczości na Ukrainie. More #fotografia
 • 12lis'18 - 17lis'18

  Rusza nowatorska polsko-ukraińska orkiestra rozrywkowa

  Pierwszy koncert zespołu odbędzie się 17 listopada w Kijowie More #muzyka
 • 02lis'18 - 09lis'18

  Polscy filmowcy na międzynarodowym festiwalu filmowym w Mińsku

  25 Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Listapad" otwiera "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. More #film

Zobacz inne projekty Instytutu

Opublikowano: 2016.10.14 15:17
Aktualizacja: 2020.04.22 15:39
Autor: Karolina Babij
Wprowadzenie: Karolina Babij