For Press

„Rzeźbiary”, praca Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz, to awangardowe połączenie choreografii ze sztukami wizualnymi, a szczególnie rzeźbą. Performance będzie można zobaczyć 23 marca podczas festiwalu Spring Forward organizowanego przez europejską sieć choreograficzno-taneczną Aerowaves. Praca choreograficzna powstała jako dialog z wystawą Muzeum Narodowego w Warszawie – „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. 

Pobierz materiały (43.47 KB, docx)

Nowatorska aranżacja baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego autorstwa Wayne’a McGregora i Bena Cullena Williamsa zostanie wykonana 6 marca przez London Philharmonic Orchestra podczas koncertu w Royal Festival Hall. Taniec pojawi się na scenie w formie instalacji wideo projektowanej na rzeźbę zawieszoną ponad orkiestrą, skłaniając widownię do doświadczenia go w zupełnie nowy sposób. Dzieło powstało z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Pobierz materiały (43.49 KB, docx)

Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historyczny, zagra w Japonii trzy koncerty, wieńcząc tym swoje światowe tournée. Ostatni z nich odbędzie się 30 stycznia z udziałem legendarnej japońskiej orkiestry, specjalizującej się w wykonawstwie na instrumentach historycznych – Bach Collegium Japan pod batutą maestro Masato Suzukiego.

Pobierz materiały (44.26 KB, docx)

Mimo trwającej od niemal dwóch lat wojny, życie kulturalne w Ukrainie nie zamarło i cały czas wspierają je także polscy twórcy. Opera „Album rodzinny”, do której muzykę napisał Jerzy Kornowicz, a libretto Michał Rusinek, jest tego kolejnym dowodem. W dniach 8 i 10 grudnia 2023 roku operę zobaczy publiczność w Kijowie i Lwowie. Współorganizatorem ukraińskiej premiery jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (101.57 KB, pdf)

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na cykl warsztatów online organizowanych przez ARS Baltica, PA Culture i CCI Contact Desk. 

Pobierz materiały (94.66 KB, pdf)

O Powstaniu Warszawskim w Hiroszimie

Od 16 listopada 2023 roku w Hiroszimie będzie można zwiedzić wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Urzędem Miasta Hiroszima.

Pobierz materiały (994.63 KB, docx)

W dniach 14- 19 listopada na zaproszenie Joe Lovano zespół Marcin Wasilewski Trio zagra w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w Nowym Jorku. Wydarzenie jest współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza. 

Od 7 listopada w mediolańskiej Galerii Oxilia będzie można zobaczyć wystawę ,,Foul Air’’. Prace Aleksandry Liput eksplorują temat ,,morowego powietrza’’ – a dokładnie skupionego wokół niego zespołu wierzeń oraz problematykę lęku i traumy, powiązanych z duchowością i myśleniem magicznym. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (14.25 KB, docx)

Prezentacja obrazu Pogrzeb Giedymina i koncert zespołu Adama Struga 
z okazji obchodów 700-lecia Wilna.
 

Już dziś, 10 października 2023 roku w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy obrazu Pogrzeb Giedymina (1888) pędzla Kazimierza Alchimowiczapołączony z koncertem zespołu Adama Struga i Monodii Polskiej. Wydarzenie odbywa się jako część obchodów 700-lecia Wilna i jest efektem współpracy między Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowym w Krakowie a litewskim partnerem. Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej.

 

Pobierz materiały (189.34 KB, pdf)

Od 8 września do 18 listopada 2023 roku w Public Works Gallery w Chicago będzie można zobaczyć wystawę Peace Has No Home: Posters for Ukraine. Prace twórców z Polski i innych krajów, powstałe m. in. w ramach projektu 33 Letters for Ukraine, stanowią wyraz wsparcia środowiska artystycznego dla zaatakowanego przez Rosję kraju. Ekspozycja została przygotowana przez Fundację The Spirit of Poland, Public Works Gallery oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Jorku.

Pobierz materiały (14.82 KB, docx)

Strony