Od stycznia do czerwca 2025 roku, w czasie, gdy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 30 krajach Europy odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem ponad 1200 artystek i artystów z Polski i zagranicy. Zagraniczny program kulturalny realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się jednym z kluczowych narzędzi soft power Polskiej Prezydencji. Przyciągnął ponad 350 tys. bezpośrednich uczestników i świadomie wykraczał poza granice Unii Europejskiej, docierając do państw takich jak Serbia, Gruzja, Macedonia Północna czy Mołdawia.

Zagraniczny program kulturalny Polskiej Prezydencji zwieńczy uroczysta gala, która odbędzie się 24 czerwca w brukselskim Flagey. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie światowa premiera utworu Unity, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Aleksandra Dębicza, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów młodego pokolenia. Na scenie, w towarzystwie zespołu wybitnych polskich instrumentalistów i instrumentalistek, wystąpi światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński – artysta, który gościł na największych scenach operowych i w 2024 roku śpiewał podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć retransmisję koncertu 5 lipca 2025 o godz. 22:00 oraz 6 lipca 2025 o godz. 13:00 na antenie TVP Kultura.

Od 15 czerwca w Osace będzie można oglądać projekt Yuriko Sasaoki, jednej z najciekawszych japońskich artystek młodego pokolenia, poświęcony postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Artystka przedstawia uczoną nie jako pomnik nauki, lecz jako migrantkę, matkę, społeczniczkę i nowocześnie myślącą badaczkę. Wystawę „Polonia x Skłodowska-Curie’s Magic Lab — The Power of Migration ” będzie można oglądać w Osaka City Central Public Hall do 5 lipca 2025 roku, w ramach programu towarzyszącego Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai. Oficjalny wernisaż odbędzie się 20 czerwca 2025.

Polski Pawilon na London Design Biennale 2025 zdobył prestiżowy Theme Medal za wystawę „Zapis czekania” uznaną za najbardziej inspirującą interpretację tegorocznego tematu wydarzenia. Otwarta 5 czerwca instalacja autorstwa Jakuba Gawkowskiego, Moniki Rosińskiej i Macieja Siudy przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji.

Pobierz materiały (15.75 MB, zip)

W Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025, 5 czerwca 2025 roku, została otwarta wystawa „Zapis czekania”, która przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji. Zespół kuratorski – Jakub Gawkowski, Monika Rosińska i Maciej Siuda – sięga po góralską tradycję snycerską, by za pomocą ornamentu przedstawić wizualny zapis sytuacji czekania. Czekanie ukazane jest tu jako doświadczenie zarówno estetyczne, jak i polityczne – narzędzie kontroli, ale też potencjalnej sprawczości. Wystawa organizowana Instytut Adama Mickiewicza potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

W Pawilonie Polskim na 24. Triennale w Mediolanie zainaugurowano wystawę „Krótkie wakacje”. Przestrzeń Pawilonu zmienia się w kameralną komnatę̨ inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach służyło do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Pawilon Polski podczas Triennale w Mediolanie już po raz czwarty organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (11.87 MB, zip)

Fragment Morze po kolana © Marcin Podolec (2016), Wielka Litera

5 maja 2025 rozpoczyna się BDFIL – Festiwal Komiksu w Lozannie – największe szwajcarskie wydarzenie poświęcone sztuce komiksu i powieści graficznej. Polska została zaproszona do udziału w tegorocznej 19. edycji festiwalu w charakterze gościa honorowego, gdzie zaprezentuje wystawę „Polska, kraina opowieści” eksplorującą historię polskiego komiksu. Podczas festiwalu odbędą się także spotkania autorskie z najważniejszymi współczesnymi artystami i artystkami: Marzeną Sową, Joanną Karpowicz, Marią Rostocką, Katarzyną ‘Zavką’ Zawadką, Przemysławem Truścińskim, Marcinem Podolcem, Wojciechem Stefańcem i Łukaszem Wojciechowskim.

Pobierz materiały (923.35 KB, zip)

13 kwietnia w Osace rozpoczęła się Wystawa Światowa EXPO 2025 – największe i najważniejsze wydarzenie kulturalno-gospodarcze na świecie. Udziałowi Polski w Wystawie towarzyszy program kulturalny organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem Po!land ポ!ランド, który wychodzi poza przestrzeń pawilonów narodowych, by zaistnieć w samym sercu miasta.

Pobierz materiały (21.17 MB, zip)

starszy mężczyzna w warsztacie stolarskim

5 czerwca 2025 w Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025 zostanie otwarta wystawa „Zapis czekania”, która przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji. Zespół kuratorski – Jakub Gawkowski, Monika Rosińska i Maciej Siuda – sięga po góralską tradycję snycerską, by za pomocą ornamentu przedstawić wizualny zapis sytuacji czekania. Wystawa organizowana Instytut Adama Mickiewicza potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

Wystawie Światowej EXPO 2025 towarzyszyć będzie wyjątkowy program kulturalny pod hasłem Po!land ポ!ランドorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, który wyjdzie poza przestrzeń pawilonów narodowych. IAM ogłosił właśnie pierwsze wydarzenia programu, który potrwa do października 2025 roku. 

Pobierz materiały (15.08 MB, zip)

Strony