1 sierpnia 2025 roku w Edynburgu rozpocznie się 78. edycja Edinburgh International Festival – jednego z najbardziej renomowanych i najstarszych festiwali w Wielkiej Brytanii. Tegoroczny program, realizowany pod hasłem „The Truth We Seek”, po raz pierwszy w historii festiwalu wzbogaci się o Focus on Poland – wyjątkową sekcję poświęconą polskiej muzyce. Od 9 do 18 sierpnia 2025 będą miały miejsce występy wybitnych polskich artystów i artystek – Piotra Anderszewskiego, grupy VOŁOSI, NFM Orkiestry Leopoldinum oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a także interpretacje ikonicznych dzieł polskich kompozytorek i kompozytorów w wykonaniu nagradzanej skrzypaczki Bomsori Kim oraz znakomitego młodego pianisty Ryana Wanga. Polska obecność na legendarnym festiwalu jest częścią trwającego właśnie UK/Poland Season 2025.

portret tomasza kirenczuka, kierownika artystycznego santarcangelo 2025

W dniach 4–13 lipca 2025 roku we włoskim Santarcangelo di Romagna (Rimini) odbędzie się 55. edycja Festiwalu Santarcangelo pod hasłem „not yet”. Ten najstarszy włoski festiwal sztuk performatywnych w swojej 55. edycji prezentuje wyjątkowy program Focus on Poland, z udziałem czołowych twórczyń i twórców młodego pokolenia z Polski. W tym roku po raz czwarty kierownictwo artystyczne sprawuje Tomasz Kireńczuk – polski dramaturg, krytyk i kurator. Partnerem programu jest Instytut Adama Mickiewicza – instytucja od lat konsekwentnie wspierająca promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej.

Od stycznia do czerwca 2025 roku, w czasie, gdy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 30 krajach Europy odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem ponad 1200 artystek i artystów z Polski i zagranicy. Zagraniczny program kulturalny realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się jednym z kluczowych narzędzi soft power Polskiej Prezydencji. Przyciągnął ponad 350 tys. bezpośrednich uczestników i świadomie wykraczał poza granice Unii Europejskiej, docierając do państw takich jak Serbia, Gruzja, Macedonia Północna czy Mołdawia.

Zagraniczny program kulturalny Polskiej Prezydencji zwieńczy uroczysta gala, która odbędzie się 24 czerwca w brukselskim Flagey. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie światowa premiera utworu Unity, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Aleksandra Dębicza, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów młodego pokolenia. Na scenie, w towarzystwie zespołu wybitnych polskich instrumentalistów i instrumentalistek, wystąpi światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński – artysta, który gościł na największych scenach operowych i w 2024 roku śpiewał podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć retransmisję koncertu 5 lipca 2025 o godz. 22:00 oraz 6 lipca 2025 o godz. 13:00 na antenie TVP Kultura.

Od 15 czerwca w Osace będzie można oglądać projekt Yuriko Sasaoki, jednej z najciekawszych japońskich artystek młodego pokolenia, poświęcony postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Artystka przedstawia uczoną nie jako pomnik nauki, lecz jako migrantkę, matkę, społeczniczkę i nowocześnie myślącą badaczkę. Wystawę „Polonia x Skłodowska-Curie’s Magic Lab — The Power of Migration ” będzie można oglądać w Osaka City Central Public Hall do 5 lipca 2025 roku, w ramach programu towarzyszącego Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai. Oficjalny wernisaż odbędzie się 20 czerwca 2025.

Polski Pawilon na London Design Biennale 2025 zdobył prestiżowy Theme Medal za wystawę „Zapis czekania” uznaną za najbardziej inspirującą interpretację tegorocznego tematu wydarzenia. Otwarta 5 czerwca instalacja autorstwa Jakuba Gawkowskiego, Moniki Rosińskiej i Macieja Siudy przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji.

Pobierz materiały (15.75 MB, zip)

Instalacja Darii Lelonek - Centrum Żywych Rzeczy (Centre for Living Things)

Od 5 czerwca podczas Belfast Photo Festival będzie można oglądać prace polskich artystów: Diany Lelonek, Anny Zagrodzkiej, Karola Szymkowiaka oraz Dyby i Adama Lachów. Seria wystaw, wydarzeń i projekcji podejmujących temat zmieniającego się krajobrazu polskiej ekologii i społeczeństwa odbędzie się pod nazwą „Metamorfoza”. Prezentacja prac w kluczowych lokalizacjach w centrum Belfastu możliwa jest dzięki zaangażowaniu Instytutu Adama Mickiewicza. Wydarzenia odbywają się w ramach sezonu kulturalnego UK/Poland Season 2025.

Pobierz materiały (17.38 MB, zip)

W Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025, 5 czerwca 2025 roku, została otwarta wystawa „Zapis czekania”, która przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji. Zespół kuratorski – Jakub Gawkowski, Monika Rosińska i Maciej Siuda – sięga po góralską tradycję snycerską, by za pomocą ornamentu przedstawić wizualny zapis sytuacji czekania. Czekanie ukazane jest tu jako doświadczenie zarówno estetyczne, jak i polityczne – narzędzie kontroli, ale też potencjalnej sprawczości. Wystawa organizowana Instytut Adama Mickiewicza potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

Od 31 maja 2025 w prestiżowym domu towarowym Daimaru Shinsaibashi w Osace, będzie można oglądać wystawę Joanny Hawrot „Wearable Art – Unseen Threads”. Na spektakularną instalację rozpiętą na ośmiu piętrach galerii złożą się artystyczne tkaniny Joanny Hawrot, rzeźby Angeliki Markul oraz zdjęcia i video Zuzy Krajewskiej. Czerpiąc inspiracje z twórczości Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya i Angeliki Markul, Hawrot łączy polską tradycję tkaniny artystycznej z japońską estetyką, tworząc międzykulturową opowieść o tożsamości i widzialności.

W Pawilonie Polskim na 24. Triennale w Mediolanie zainaugurowano wystawę „Krótkie wakacje”. Przestrzeń Pawilonu zmienia się w kameralną komnatę̨ inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach służyło do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Pawilon Polski podczas Triennale w Mediolanie już po raz czwarty organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (11.87 MB, zip)

Strony