Od stycznia do czerwca 2025 roku, w czasie, gdy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 30 krajach Europy odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem ponad 1200 artystek i artystów z Polski i zagranicy. Zagraniczny program kulturalny realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się jednym z kluczowych narzędzi soft power Polskiej Prezydencji. Przyciągnął ponad 350 tys. bezpośrednich uczestników i świadomie wykraczał poza granice Unii Europejskiej, docierając do państw takich jak Serbia, Gruzja, Macedonia Północna czy Mołdawia.

Zagraniczny program kulturalny Polskiej Prezydencji zwieńczy uroczysta gala, która odbędzie się 24 czerwca w brukselskim Flagey. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie światowa premiera utworu Unity, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Aleksandra Dębicza, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów młodego pokolenia. Na scenie, w towarzystwie zespołu wybitnych polskich instrumentalistów i instrumentalistek, wystąpi światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński – artysta, który gościł na największych scenach operowych i w 2024 roku śpiewał podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć retransmisję koncertu 5 lipca 2025 o godz. 22:00 oraz 6 lipca 2025 o godz. 13:00 na antenie TVP Kultura.

13 kwietnia w Osace rozpoczęła się Wystawa Światowa EXPO 2025 – największe i najważniejsze wydarzenie kulturalno-gospodarcze na świecie. Udziałowi Polski w Wystawie towarzyszy program kulturalny organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem Po!land ポ!ランド, który wychodzi poza przestrzeń pawilonów narodowych, by zaistnieć w samym sercu miasta.

Pobierz materiały (21.17 MB, zip)

W dniach 1–24 sierpnia 2025 roku w Edynburgu odbędzie się już 78. edycja Edinburgh International Festival – jednego z najbardziej renomowanych i najstarszych festiwali w Wielkiej Brytanii. Tegoroczny program, realizowany pod hasłem „The Truth We Seek”, po raz pierwszy w historii festiwalu wzbogaci się o Focus on Poland – wyjątkową sekcję poświęconą polskiej muzyce.

Pobierz materiały (22.39 MB, zip)

Ponad sto wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, designu, literatury i muzyki w kilkudziesięciu miastach Polski, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – tak zapowiada się UK/Poland Season 2025. Sezon rozpoczął się 5 marca w Łodzi wystawą „St Ives i gdzie indziej” i potrwa do końca listopada. Jego celem jest ożywienie dialogu, pogłębienie współpracy oraz umocnienie więzi artystycznych i społecznych.

Pobierz materiały (5.96 MB, zip)

Rozpoczyna się kolejny rok Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2024-2025, pierwszej w historii współpracy kulturalnej między tymi krajami o takim zasięgu. Od muzyki klasycznej, przez współczesne interpretacje tradycji, scenę performatywną, teatr, sztuki wizualne, fotografię i design, po literaturę – przed polską i rumuńską publicznością intensywne miesiące pełne wydarzeń. Dzięki nawiązanym w ubiegłym roku relacjom, program zostanie wzbogacony o wspólne projekty polskich i rumuńskich artystów i artystek.

Pobierz materiały (31.79 MB, zip)

wystawa w przestrzeni budynków europejskich

14 stycznia w Brukseli oficjalnie zainaugurowano zagraniczny program polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od stycznia do czerwca 2025 roku, pod hasłem „Culture Sparks Unity”, w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych. Program przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmie zarówno kraje członkowskie Unii Europejskiej, jak i państwa kandydujące, przy czym najwięcej wydarzeń zaplanowano w stolicy Belgi.

W styczniu 2025 roku polska scena kulturalna znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od stycznia do czerwca przyszłego roku w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. Program organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem „Culture sparks unity” przedstawi najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając nowe pokolenie. Projekty, które odbędą się zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej jak i krajach kandydujących, mają na celu promocję idei solidarności i międzynarodowej współpracy. 

Pobierz materiały (23.93 MB, zip)

Sinfonia Varsovia wyjeżdża w tournée do Azji wschodniej od 26 listopada do 1 grudnia 2024 r.  W Korei Południowej warszawska orkiestra wystąpi w okazji 35.lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei i będzie częścią programu kulturalnego, który wraz z partnerami zorganizował Instytut Adama Mickiewicza. Druga część podróży muzycznej odbędzie się do Hongkongu w ramach prestiżowego festiwalu Musicus Fest.

Pobierz materiały (22.02 MB, zip)

LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą współczesny jazz i XV-wieczną polifonię tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia 2024.

Pobierz materiały (130.97 KB, zip)

Strony