Od stycznia do czerwca 2025 roku, w czasie, gdy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 30 krajach Europy odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem ponad 1200 artystek i artystów z Polski i zagranicy. Zagraniczny program kulturalny realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się jednym z kluczowych narzędzi soft power Polskiej Prezydencji. Przyciągnął ponad 350 tys. bezpośrednich uczestników i świadomie wykraczał poza granice Unii Europejskiej, docierając do państw takich jak Serbia, Gruzja, Macedonia Północna czy Mołdawia.

W Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025, 5 czerwca 2025 roku, została otwarta wystawa „Zapis czekania”, która przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji. Zespół kuratorski – Jakub Gawkowski, Monika Rosińska i Maciej Siuda – sięga po góralską tradycję snycerską, by za pomocą ornamentu przedstawić wizualny zapis sytuacji czekania. Czekanie ukazane jest tu jako doświadczenie zarówno estetyczne, jak i polityczne – narzędzie kontroli, ale też potencjalnej sprawczości. Wystawa organizowana Instytut Adama Mickiewicza potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

W Pawilonie Polskim na 24. Triennale w Mediolanie zainaugurowano wystawę „Krótkie wakacje”. Przestrzeń Pawilonu zmienia się w kameralną komnatę̨ inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach służyło do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Pawilon Polski podczas Triennale w Mediolanie już po raz czwarty organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (11.87 MB, zip)

starszy mężczyzna w warsztacie stolarskim

5 czerwca 2025 w Pawilonie Polskim na London Design Biennale 2025 zostanie otwarta wystawa „Zapis czekania”, która przekształca nieuchwytne doświadczenie upływu czasu w materialność rzeźbionej instalacji. Zespół kuratorski – Jakub Gawkowski, Monika Rosińska i Maciej Siuda – sięga po góralską tradycję snycerską, by za pomocą ornamentu przedstawić wizualny zapis sytuacji czekania. Wystawa organizowana Instytut Adama Mickiewicza potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

13 maja 2025 przestrzeń Polskiego Pawilonu zmieni się w kameralną komnatę̨ inspirowaną tepidarium – pomieszczeniem, które w starożytnych rzymskich łaźniach służyło do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Projekt zaproponowany przez Katarzynę Roj, kuratorkę Żyjni w BWA Wrocław, ponownie wcieli w życie ideę sanatorium dziennego, które zaoferuje odpoczynek od pędu codzienności oraz moment spokoju pośród zgiełku wydarzenia. Polski Pawilon podczas Triennale w Mediolanie już po raz czwarty organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (21.19 MB, zip)

Rozpoczyna się kolejny rok Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2024-2025, pierwszej w historii współpracy kulturalnej między tymi krajami o takim zasięgu. Od muzyki klasycznej, przez współczesne interpretacje tradycji, scenę performatywną, teatr, sztuki wizualne, fotografię i design, po literaturę – przed polską i rumuńską publicznością intensywne miesiące pełne wydarzeń. Dzięki nawiązanym w ubiegłym roku relacjom, program zostanie wzbogacony o wspólne projekty polskich i rumuńskich artystów i artystek.

Pobierz materiały (31.79 MB, zip)

wystawa w przestrzeni budynków europejskich

14 stycznia w Brukseli oficjalnie zainaugurowano zagraniczny program polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od stycznia do czerwca 2025 roku, pod hasłem „Culture Sparks Unity”, w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych. Program przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmie zarówno kraje członkowskie Unii Europejskiej, jak i państwa kandydujące, przy czym najwięcej wydarzeń zaplanowano w stolicy Belgi.

Od 8 września do 18 listopada 2023 roku w Public Works Gallery w Chicago będzie można zobaczyć wystawę Peace Has No Home: Posters for Ukraine. Prace twórców z Polski i innych krajów, powstałe m. in. w ramach projektu 33 Letters for Ukraine, stanowią wyraz wsparcia środowiska artystycznego dla zaatakowanego przez Rosję kraju. Ekspozycja została przygotowana przez Fundację The Spirit of Poland, Public Works Gallery oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Jorku.

Pobierz materiały (14.82 KB, docx)

Od 6 września do 8 października 2023 roku w wileńskiej Galerii Arka będzie można oglądać wystawę „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”. Ekspozycję pierwszy raz pokazano na ostatnim Biennale Designu w Londynie, potem jeszcze na Biennale Designu w Lublanie i Triennale Architektury w Lizbonie, a także w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wernisaż w Wilnie odbywa się w powiązaniu z Vilnius Gallery Weekend i szerzej - obchodami 700-lecia Wilna. Wystawa, jak i całe tournée, zostały zorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (14.12 KB, docx)

Prestiżowa nagroda na London Design Biennale dla polskiej wystawy „Poetyka konieczności” organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Projekt autorstwa Zofii Jaworowskiej, Petro Vladimirova i Michała Sikorskiego porusza temat pomocy i współpracy, jako odpowiedzi na wojnę trwającą na Ukrainie. 

Pobierz materiały (47.73 KB, docx)

Strony