Jak twórczość Adama Mickiewicza wpłynęła na światową literaturę i świat, w którym żyjemy? Nowy projekt Instytutu Adama Mickiewicza przybliża historię globalnego oddziaływania polskiego twórcy, odkrywając jego mniej znane oblicze. Specjalna podstrona Culture.pl będzie dostępna od 6 listopada.
Nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za film „IO” Jerzy Skolimowski pokaże swoje prace malarskie od 16. do 25 lutego jednocześnie w dwóch galeriach w stolicy Niemiec: Galerii nüüd i Galerii Instytutu Polskiego.
150 projektów na całym świecie, współpraca z blisko 100 partnerami instytucjonalnymi, ponad 700 000 odbiorców – w takich liczbach zamknięty został miniony rok pracy Instytutu Adama Mickiewicza.
11 października w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie otwarta zostanie wystawa prezentująca dzieła polskich artystów – autorów absolutnie unikatowych prac opowiadających o stuletniej historii polskiej ilustracji.
14 września w Korei rozpoczął się cykl wydarzeń multidyscyplinarnego programu kulturalnego współorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Koreańska publiczność będzie miała okazję posłuchać na żywo polskiej muzyki oraz po raz pierwszy w historii obejrzeć wystawę prezentującą mistrzów polskiej ilustracji dziecięcej.
Prace nad powstaniem sekcji ukraińskiej Culture.pl Instytut Adama Mickiewicza rozpoczął na długo przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.Sam fakt wypowiedzenia wojny Ukrainie, a następnie szokująca brutalność i bestialstwo dokonywane przez armię rosyjską na ludności cywilnej, spowodowały podjęcie przez Dyrekcję Instytutu decyzji m.in. o przyspieszeniu prac nad opublikowaniem ukraińskiej wersji portalu.
Instytut Adama Mickiewicza nie widzi obecnie możliwości rozwijania sekcji rosyjskiej swojego portalu culture.pl. Przyczyny decyzji o jej zawieszeniu są oczywiste. Wynikają z sytuacji panującej na Ukrainie i konsekwencji, jakie świat wyciąga wobec Federacji Rosyjskiej z uwagi na jej brutalną napaść na wolny naród ukraiński.
Instytut Adama Mickiewicza 14.04.2022 uruchamia sekcję ukraińską portalu culture.pl/ua. Idea narodziła się na długo przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Projekt wyrósł ze świadomości, że nasze dwa narody, splecione wielowiekowymi więzami, mają wspólną cechę: gen wolności, stanowiący nieodłączną część ich kulturowego DNA. Dlatego jesteśmy naturalnymi sojusznikami w walce z tendencjami imperialnymi, totalitarnymi i antywolnościowymi. A obecne czasy tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że sekcja ukraińska culture.pl musiała powstać.