Zobacz polski design – w Polsce!

Po ogromnych sukcesach za granicą, na przełomie lutego i marca polska publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję obejrzeć trzy wyjątkowe wystawy prezentujące polski design zorganizowane w ostatnich miesiącach przez Culture.pl. Too Much Too Much oraz Polish Design: In the Middle of będzie można zwiedzić w Poznaniu, natomiast projekty Tool: Exceed the limits i Craft: Old for New będzie można zobaczyć  na wystawie Dizajn u źródeł w Zamku Cieszyn.

 

Too Much Too Much
17 - 20 lutego 2015
ARENA DESIGN, Poznań
Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr. 5

Wystawa Too Much Too Much proponuje krytyczne spojrzenie na przedmioty codziennego użytku, których potrzebujemy na co dzień, a które poddawane są ciągłej presji zmiany. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy zestawy obiektów przygotowane przez studentów Wydziału Wzornictwa ASP, z których każdy składa się z trzech obiektów: lampy, meble i ubrania. Każdy z nich reprezentuje inny język formalny i tworzy spójną kompozycję, odwołującą się do określonych idei: prostoty, chaosu i elastyczności.

Prostotę charakteryzują przedmioty stworzone z użyciem tylko jednego rodzaju materiału, nadającego im formę i strukturę. Prace pokazane w części Chaos to przedmioty, które na różne sposoby łamią zasady. Elastyczność z kolei przedstawia przedmioty, które zmieniają swoją formę lub funkcję.

Na wystawie pokazywane są prace: Jana Lutyka, Jakuba Marzocha, Karoliny Mikołajczyk, Kamili Niedźwiedzkiej, Delfiny Petkow, Anny Pogudz, Katarzyny Skórzyńskiej, Moniki Smagi, Krzysztofa Smagi i Nikodema Szpunara. Kuratorką wystawy jest Magda Kochanowska.

Wystawa Too Much Too Much w dniach 3-7 lutego pokazywana była w popularnej sekcji Greenhouse. Greenhouse to objęta opieką kuratorską sekcja Stockholm Furniture and Light Fair – największych i najważniejszych  targów designu w Skandynawii. Co roku w tej sekcji wystawiają się młodzi, rozpoczynający karierę projektanci i najzdolniejsi studenci z najlepszych szkół projektowych. W 2015 roku udział wzięło 33 niezależnych projektantów i 30 szkół projektowych – wśród nich wybrane zostały prace studentów z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która jako pierwsza polska uczelnia zakwalifikowała się do wystawienia się w Greenhouse. To ogromne wyróżnienie.

Więcej informacji: http://culture.pl/pl/wydarzenie/too-much-too-much-mlodzi-polscy-projekta...

 

Polish Design: In the Middle of
19 lutego - 3 marca 2015
Concordia Design, Poznań
ul. Zwierzyniecka 3

Polish Design: in the Middle of powstała z inicjatywy Culture.pl na Dutch Design Week w październiku 2014 w Eindhoven i była to pierwsza tak obszerna prezentacja współczesnego polskiego designu w Holandii. Wystawa to unikalny wybór prac ponad trzydziestu polskich projektantów, zespołów projektowych, producentów i studentów, i pokazuje to, co w polskim designie najlepsze.

Jedna z najważniejszych polskich wartości to gościnność – to dlatego wystawa przybierze formę długiego stołu, który jest centralnym punktem każdego polskiego domu i zaprosi każdego by usiąść, podyskutować, spędzić razem czas. Narracja wystawy oparta została na czterech grupach tematycznych: meble i dom, technologie, ceramika i zastawa stołowa oraz zabawki dla dzieci. Wśród autorów prac są m.in.: Oscar Zięta, Marek Cecuła, ceramika Bolesławiec, Porcelana Kristoff, Ewa Solarz, Dice+, Agnieszka Bar, Laloushka, Robert Czajka (Papierowe Miasto), Agnieszka Czop, KABO & PYDO i inni. Kuratorką wystawy jest Izabela Bołoz.

Więcej informacji: http://culture.pl/pl/wydarzenie/polacy-na-dutch-design-week 
 

 

Tool: Exceed the limits
Craft: Old for New
na wystawie Dizajn u źródeł oraz Projektowanie… do usług
podczas 10. urodzin Zamku Cieszyn
27 lutego - 1 marca  
Zamek Cieszyn, Cieszyn
ul. Zamkowa 3 a, b, c

 

Zamek Cieszyn powstał jako nietypowe centrum przedsiębiorczości, promujące, jak i chroniące i popularyzujące rzemiosło. Z okazji 10. urodzin Zamek Cieszyn organizuje liczne wystawy, warsztaty, spotkania i dyskusje.

W ramach urodzin Zamku pokazane zostaną projekty Craft: Old for New i Tool: Exceed the Limit, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie Polska In Between podczas 2nd Istanbul Design Biennial jesienią 2014 roku. Wystawa Polska In Between była szeroką prezentacją współczesnego polskiego projektowania, a także przedstawiała efekty polsko-tureckich warsztatów zainicjowanych przez Culture.pl w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

Craft: Old for New przedstawia efekty Polsko-tureckich spotkań z rzemiosłem, podczas których polscy i tureccy projektanci i rzemieślnicy mieli okazję razem współpracować przy wykorzystaniu popularnych w obu krajach materiałów takich jak  drewno, szkło czy wełna. W wyniku tych spotkań i wielu dziesiątek godzin wspólnej pracy powstały nowe obiekty, które zawierają w sobie wyjątkową wartość - szczególne połączenie różnorodnych doświadczeń, temperamentów i kultur. Z kolei TOOL: Exceed the Limit pokaże jak można wykorzystać metodę design thinking przy procedurach związanych z produkowaniem wystawy za granicami kraju.

Więcej informacji: http://culture.pl/pl/wydarzenie/polska-in-between-w-stambule