22 lutego odbyło się spotkanie Rady Instytutu Adama Mickiewicza. Podczas spotkania miała miejsce uroczystość powołania członków Rady Instytutu na nową, trzyletnią kadencję. Akty powołania wręczył prof. dr hab. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rada obradowała pod przewodnictwem, ponownie wybranego na tę funkcję, prof. dr. hab. Zdzisława Krasnodębskiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, posła do Parlamentu Europejskiego VIII i IX kadencji.
Członkowie rady:
- Szymon Szynkowski vel Sęk
Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej
i kulturalnej
- Dr Dariusz Karłowicz
Prezes Fundacji Świętego Mikołaja, współzałożyciel i redaktor „Teologii Politycznej”
- Prof. dr hab. Andrzej Szczerski
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
- Dr Artur Szklener
Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
- Joanna Wnuk-Nazarowa
2000-2018: Dyrektor Naczelny i Programowy NOSPR;
1997-1999: Minister Kultury i Sztuki;
1991-1997: Dyrektor Naczelny Filharmonii Krakowskiej
- Kacper Sakowicz
Szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W spotkaniu udział wzięli także: Urszula Ślązak, dyrektor Departamentu Współpracy
z Zagranicą MKiDN oraz Barbara Schabowska, dyrektor Instytut Adama Mickiewicza wraz
ze swoimi zastępcami.
Podczas spotkania dyrektor Barbara Schabowska podsumowała działalność Instytutu w 2021 r. oraz opowiedziała o planach programowych Instytutu na 2022 r. ze szczególnym uwzględnieniem działań w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Dyrektor podkreśliła, że nowa struktura Instytutu z podziałem na filary, umożliwia zagranicznym odbiorcom poznanie wartości kształtujących polską tożsamość oraz pozwala odzwierciedlić oryginalność i wyjątkowość polskiej kultury. Wielką wartością Instytutu są wypracowane trwałe relacje z prestiżowymi instytucjami kultury w kraju i za granicą.
Członkowie Rady pozytywnie odnieśli się do działalność Instytutu w 2021 roku i z uznaniem przyjęli plany na 2022 r., zwracając uwagę na potencjał komunikacyjny zagranicznych projektów realizowanych w ramach Roku Romantyzmu Polskiego.