"A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego”

Spotkanie wokół książki "A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego” 

Wtorek, 10 marca
godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa

 

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Tobisem, autorem jednego z najciekawszych projektów fotograficznych ostatniej dekady, jest publikacja "A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego," która ukazała się właśnie nakładem wydawnictw Fundacji Bęc Zmiana i Instytutu Adama Mickiewicza. W dyskusji wokół projektu "A-Z" udział wezmą również Sebastian Cichocki i Paweł Szypulski, a spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska. 

Siedem lat lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę śladami słownika Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch, wydanego w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej zaowocowało stworzeniem niezwykłego wizualnego ABC polskiej prowincji, gdzie obok „basenu dla niepływających” stoi „bałwan ze śniegu”.

Tworząc swój projekt, Tobis przyjął następujące założenia: zdjęcia ilustrujące hasła NRD-owskiego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski; sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane - muszą być odnalezione; każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika; zdjęcie oraz umieszczone pod nim na białym pasku hasło stanowią integralną całość.

 

“Ku własnemu zaskoczeniu zauważyłem ostatnio, że spośród wszystkich zrealizowanych dotąd haseł pierwszym w alfabetycznym porządku jest „Afryka”, a ostatnim – „żyrafa”. Może świadczy to o tym, że cała zawarta w tej klamrze rzeczywistość, której doświadczam, pomimo pozornej bliskości jest dla mnie bardzo afrykańska? Może mój stan umysłu jest stanem umysłu człowieka, który znalazł się w egzotycznych okolicznościach, wobec czego wszystko, co widzi wokół, postrzega jako dziwne?” - pisze Andrzej Tobis. 

W spotkaniu udział wezmą:

Andrzej Tobis – malarz, fotograf, pedagog. Urodził się w 1970 roku. W wieku 20 lat przeprowadził się do Katowic, gdzie odtąd z przerwami mieszka do dziś. W 1995 roku ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, w której obecnie prowadzi jedną z dyplomujących pracowni malarstwa.

Sebastian Cichocki -  socjolog, kurator i krytyk sztuki. Autor licznych tekstów krytycznych oraz kurator wielu wystaw. 

Paweł Szypulski - kurator i twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Z wykształcenia antropolog, specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.

Bogna Świątkowska -  prezes Fundacji Bęc Zmiana. Inicjatorka i wydawca ogólnopolskiego magazynu kulturalnego „Notes.na.6.tygodni”. 
 

Zapraszamy!

 

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Współorganizator: Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl / www.culture.pl
Współpraca: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / www.artmuseum.pl

Patronat medialny: Notes.na.6.tygodni

Podczas spotkania będzie można kupić książkę “A-Z” w cenie promocyjnej!

Więcej informacji dotyczących projektu: aztobis.beczmiana.pl