Od 6 września do 8 października 2023 roku w wileńskiej Galerii Arka będzie można oglądać wystawę „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”. Ekspozycję pierwszy raz pokazano na ostatnim Biennale Designu w Londynie, potem jeszcze na Biennale Designu w Lublanie i Triennale Architektury w Lizbonie, a także w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wernisaż w Wilnie odbywa się w powiązaniu z Vilnius Gallery Weekend i szerzej - obchodami 700-lecia Wilna. Wystawa, jak i całe tournée, zostały zorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.
„Dom odziany” wykorzystuje tradycje polskich wzorów tekstylnych sprzed ery elektryczności, aby przypomnieć o tym, jak „odziewane” były domy naszych przodków. Twórcy ręcznie tkanych kilimów, obić ściennych, kołder-podsufitników, dywanów i innych tekstyliów używanych do aranżacji wnętrz - odtwarzają je, korzystając ze znaczenia i temperatury barw. Wskazują tym samym na rytm, jaki wyznaczał kiedyś cykl pór roku. Wizualizacja „odzianych” pomieszczeń w wykonaniu Alicji Bielawskiej, artystki tworzącej prace przestrzenne z użyciem tkanin, inspiruje do ponownego dostrojenia się do cykliczności natury i zastanowienia się nad jej miejscem we współczesności.
"Dziś, kiedy nie mamy już potrzeby, aby za pomocą tkanin ocieplać, doświetlać czy ochładzać nasze domy, nie musimy też zwracać aż takiej uwagi na zmiany pór roku. Zobojętnieliśmy nie tylko na cykliczność natury, ale także na samą jej obecność w naszej codzienności. Wystawa «Dom odziany», poza, oczywiście, niezwykle ciekawym przypomnieniem o tradycji tekstylnej, pozwala nam spojrzeć na naturę innymi oczami” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Wystawa wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna, w które IAM aktywnie włącza się przez cały rok. Wymienić tu można wystawę unikatowych arrasów króla Zygmunta II Augusta, które przyjechały do Wilna na początku maja br. z Zamku na Wawelu i ,,spędziły’’ niemal trzy miesiące w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. W ciągu wakacji IAM zrealizował także cykl radiowy pt. ,,Heard but Unknown’’, poświęcony polsko-litewskiej kulturze i historii. Jeden z odcinków emitowanych na falach litewskiego radia LRT Klasika dotyczył bezpośrednio ,,Domu odzianego’’, a opowiadała o nim kuratorka, Aleksandra Kędziorek.
Za koncepcję i projekt wystawy odpowiedzialni są Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy Centrala – warszawskiej pracowni architektoniczno-badawczej, zajmującej się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. Identyfikację wizualną wystawy zaprojektowała z kolei Anna Kulachek, a projekt graficzny stworzyli Piotr Chuchla i Magdalena Heliasz.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt dla mediów
Justyna Laskowska
[email protected]