Instytut Adama Mickiewicza w Republice Korei – 15 lat współpracy!

W 2009 roku Instytut Adama Mickiewicza rozpoczął działania na Półwyspie Koreańskim. Od tego czasu odbyło się ponad 40 wizyt studyjnych i około 250 wydarzeń. W 2024 roku obchodzimy 35. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych i z tej okazji realizowany będzie kolejny bogaty program kulturalny. Zapraszamy do lektury artykułu o historii, która połączyła IAM i Koreę.

Instytut Adama Mickiewicza na Półwyspie Koreańskim od 2009 roku

Instytut Adama Mickiewicza rozpoczął działania na Półwyspie Koreańskim w 2009 roku. W tym czasie podjęto współpracę z ponad czterdziestoma partnerami ze wszystkich dziedzin sztuki i kultury, m.in.: Gwangju Biennale, MMCA, Seoul International Music Festival czy Sori Festival. Piętnaście lat systematycznego, programowania i budowania obecności polskiej kultury w Republice Korei zaowocowało ożywieniem relacji kulturalnych pomiędzy obydwoma krajami.

Do 2024 roku odbyło się ponad 40 wizyt studyjnych i około 250 wydarzeń, podczas których zaprezentowano polską kulturą na renomowanych festiwalach jak Jarasum Jazz Festival, w prestiżowych salach koncertowych jak IBK Chamber Hall w Seoul Arts Centre, czy w najważniejszych muzeach jak na przykład w Muzeum Narodowym Korei. Od 2012 roku Instytut Adama Mickiewicza prowadzi podstronę Culture.pl w języku koreańskim, na której publikowane są zapowiedzi wydarzeń w Korei, wywiady oraz artykuły o polskiej kulturze dla Koreańczyków i Koreanek.

zespół na scenie robi sobie zdjęcie z publicznością.  lat IAM w Korei
Fot. IAM

Pierwsze duże wydarzenia IAM w Korei - 2012-2018

W 2012 roku IAM zorganizował pierwszy duży polski fokus: „Polski Październik w Korei”. Nazwa ta połączyła serię wydarzeń filmowych, teatralnych, tanecznych i muzycznych. W 2015 roku, publiczność koreańska miała okazję po raz pierwszy zobaczyć przekrojową wystawę „Sztuka polska: Niezłomny duch” w Muzeum Narodowym Korei. Znalazły się na niej arcydzieła sztuki polskiej, które chronologicznie prowadziły widzów przez historię Polski: średniowieczne Piękne Madonny, zbroje i skrzydła husarskie, obraz Jana Matejki, witraż Stanisława Wyspiańskiego czy folklorystyczne dekoracje Zofii Stryjeńskiej.

W 2016 roku na otwarciu Seoul Performing Arts Festival odbyła się premiera produkcji teatralnej „Wycinka” w reżyserii Krystiana Lupy. Wydarzenie było szeroko komentowane, a sam spektakl został otrzymał wiele nagród. W tym samym roku utwory polskich kompozytorów wybrzmiały w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia podczas Seoul International Music Festival. Dwa lata później Orkiestra wystąpiła z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieli nas 7800 km, łączy nas kultura - polski kulturalny fokus w Korei 2019

W 2019 roku odbył się drugi polski kulturalny fokus w Korei. W serii wydarzeń pod hasłem „dzieli nas 7800 km, łączy nas kultura” znalazły się między innymi:

  • projekt kulinarny „Poland on Fire” z udziałem Karola Okrasy;
  • prezentacja plenerowej adaptacji „Makbeta”;
  • koncerty muzyki regionalnej kielecczyzny;
  • prezentacja klasyki polskiego kina podczas pierwszej edycji Polskiego Festiwalu Filmowego;
  • pokazy filmów polskich reżyserek podczas Seoul International Women’s Film Festival;
  • dwie odsłony wystawy polskiego dizajnu;
  • wykonanie „Pasji według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

Klamrą spinającą cały program kulturalny przygotowany przez IAM była premiera polsko-koreańskiej płyty „Möbius”, która powstała dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz Seoul International Music Festival.

Podczas pandemii Instytut Adama Mickiewicza kontynuował działania we współpracy z Ambasadą RP w Seulu - odbyła się kolejna edycja Polskiego Festiwalu Filmowego. 


Fot. IAM

2021 rok – polskie osobistości kultury na wydarzeniach w Korei

W 2021 roku kontynuowana była współpraca z Gwangju Biennale. W ramach 13. edycji wydarzenia zaprezentowany został cykl fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni” Zofii Rydet. Po raz pierwszy Instytut Adama Mickiewicza współpracował także przy Gwangju Design Biennale. Przy okazji obchodów Roku Stanisława Lema zaprezentowana została polska instalacja „Do You Feel Connected?” nawiązująca do „Summa technologiae” Lema.

Trzecia edycja Polskiego Festiwalu Filmowego była retrospektywą twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w 80. rocznicę urodzin reżysera. Koreańskiej publiczności pokazano ponad trzydzieści filmów. Także w 2021 roku wydana została z inicjatywy koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu płyta z muzyką Krzysztofa Penderckiego, która stała się hołdem dla zmarłego w 2020 roku mistrza.

Seria jesiennych polskich wydarzeń w Korei w 2022 roku

W 2022 roku odbyła się seria jesiennych polskich wydarzeń w Korei. Rozpoczęła się wykonaniem utworów Krzysztofa Pendereckiego przez wiolonczelistę Arto Norasa. Na kolejnej edycji Polskiego Festiwalu Filmowego w Seulu zaprezentowano filmy z muzyką Wojciecha Kilara w związku z 90. rocznicą urodzin kompozytora. Jazzowy zespół EABS zreinterpretował utwory Tomasza Stańki z okazji 80. rocznicy urodzin artysty. Polską muzykę folkową, podczas Sori Festival w Jeonju, zagrał zespół Tęgie Chłopy, który także poprowadził warsztaty tańca oraz wystąpił podczas wydarzenia finałowego. Na koncercie zamykającym Seoul International Music Festival zabrzmiał „Kadisz” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Seoul International Music Festival Orchestra and Choir, Korean National Choir, kwartetu smyczkowego oraz solistów.

Zwieńczeniem jesiennych wydarzeń organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w 2022 roku w Korei była ekspozycja „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie, specjalizującej się w wystawach ilustracji dziecięcej. Zaprezentowane na niej prace obejmowały twórczość najważniejszych polskich ilustratorów ostatniego stulecia.


Fot. IAM

Korea Południowa gości polskie koncerty, wystawy, warsztaty w 2023 roku

W 2023 po raz pierwszy Polski Pawilon pojawił się w ramach Gwangju Biennale. Podczas tej edycji najstarszego biennale sztuki współczesnej w Azji, Instytut Adama Mickiewicza przygotował prezentację, która obejmowała trzydniowy program performatywny pod nazwą „Postartistic Assembly”. Miał on formę spotkań, warsztatów i działań badających relację sztuki z codziennym życiem, wydobywających aspekt „sztuki poza sztuką” i akcentujących zmiany zachodzące we współczesnej kulturze. Dyrektor artystyczna 14. edycji Biennale zaprosiła do udziału w wystawie głównej także Małgorzatę Mirgę-Tas, która zaprezentowała swoje trzy nowe prace.

W 2023 roku w Albus Gallery w Seulu odbyła się druga odsłona wystawy „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Kolejna edycja Polskiego Festiwalu Filmowego przedstawiła twórczość Jerzego Skolimowskiego. Instytut Adama Mickiewicza kontynuował również współpracę z Sori Festival, na którym zagrał zespół Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.


Fot. IAM

W 2024 roku Instytut Adama Mickiewicza i Republikę Korei znów łączy kultura! Z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei, wraz z partnerami, mamy zaszczyt zaprosić na polski program kulturalny w Korei Południowej. Polscy artyści zaprezentują różnorodne projekty, których program dostępny jest na iam.pl. Wydarzenia w Polsce organizuje Centrum Kultury Koreańskiej. Wiele ciekawych informacji dostępnych jest także na Culture.pl w języku koreańskim. Zapraszamy!